folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayarın Donması Ve Ardından HDD'nin Kaybolması

Bilgisayarın Donması Ve Ardından HDD'nin Kaybolması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek

Merhaba,

Bilgisayarla ilgili bir problem yaşıyorum işin içinden çıkamadım. Sizlerin de fikirlerini almak istedim, belki daha önceden benzer bir problemle karşılaşan ya da çözüm üretebilecek birini bulabilirim. Windows üzerinde çalışırken bir anda bilgisayar donuyor, daha sonra yeniden başlattığımda HDD görmediğini farkediyorum. Daha sonra güç kablosunu çıkartıp kapasitörleri boşaltıp tekrar çalıştırdığımda HDD'i görüyor. En son 5 gün önce falan bir anda yaptı bunu daha sonra update kurdu (ilgili mi bilmiyorum) Bugüne kadar iyiydi ama bugün tekrar etti ve işlem yapılamaz halde şu an neredeyse. HDD'nin diagnostic tool unu çalıştırdım, Drive Self Test'te failed verdi ama diğer tüm testleri geçti. Sorun sizce donanımsal mıdır yoksa yazılımsal mı? HDD ömrünü tamamlıyorsa, böyle ara ara mı yapar yoksa gitti mi tam mı gider? Fikirleriniz ve yardımlarınız çok makbule geçer.

edit: 5 ağutosta auto image almış makina. System Recovery yaptım 10 dakika falan sürdü stable halde halletti hata dönmedi. Açılmıyordu bile öncesinde, umarım yazılımsaldır. 

edit 2: System Rec. işe yaramadı. Yine karşılaştım aynı sorunla. Üstüne chkdsk çalıştırdım onda hata dönmedi. 15 dakikadır veri okutuyorum HDD üstünden henüz donmadı. Ama atıyorum Chrome'u açsam ya da yandan bir başka işlem başlatsam donacak yine. 

swalker tarafından 14/Ağu/16 03:20 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Bad sektör oluşmuş olabilir. Bilgiler varsa yedeğini al mutlaka. Hdd yi tara

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek
    baracuda81 bunu yazdı

Bad sektör oluşmuş olabilir. Bilgiler varsa yedeğini al mutlaka. Hdd yi tara

şu an yedekliyorum hocam yarım saat oldu halen veri okuyabiliyor donmadı. ama sadece bu işlem var. chkdsk yapmıştım bad sector için, daha detaylı bir alternatif var mı aklında yoksa chkdsk yeterli mi?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek

Güncelleme: Sorun bambaşka bir boyuta taşındı. Güç kesiliyor, tekrar geliyor. Bilgisayar bootloop'a giriyor ama ard arda değil güç kesildikten sonra 1 - 1.5 saniye kadar güçsüz kalıyor. Tüm parçaları söktüm problem devam ediyor. Ya anakart ya PSU gibi gözüküyor şu an. Ama hala çıkamadım işin içinden.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Disk için tavsiye edebileceğim program : http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html

Soğutma kaynaklı da olabilir. İşlemci ile fanını bir kontrol et.

Belli olmaz belki bios ayarlarını sıfırlarsan düzelebilir. Ben fan ayarlarını kurcalamıştım cpu  belli bir dereceye geldiğinde kapatıyordu kendini :)

Birde usb den çalışan işletim sistemi açıp bir süre dene. (Live xp, ubuntu...) Eğer yeniden başlatıyorsa donanım kaynaklıdır. Başka parça ile denemek gerekir.

Edit: Ekleme

baracuda81 tarafından 14/Ağu/16 07:49 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

SMART verileri ne durumda hocam? CrystalDisk Info tarzı bir programdan bakarak buraya yazabilir misin?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek

SMART testini geçti olarak gördüm hocam en son. Herhangi bir log almadım testten. Seagate in kendi diagnostic toolu ile yapmıştım. Sadece DST de failed verdi HDD. Sonuçta 5 yıllık makina. Bu problem olduğu halde onun üzerine uzun süre data transferi yapmam düşündürdü beni. Dediğim gibi şimdi direkt reboot loop da makina ne BIOSa erişebiliyorum ne de herhangi bir şeyden boot edebiliyorum. HDD çok sağlıklı olmasa da HDD kaynaklı değilmiş sanırım problem. PSU alacağım mecbur bir tane şu an bilgim dahilinde en mantıklı yol o. Umarım hallolur.

swalker tarafından 14/Ağu/16 09:32 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    swalker bunu yazdı

SMART testini geçti olarak gördüm hocam en son. Herhangi bir log almadım testten. Seagate in kendi diagnostic toolu ile yapmıştım. Sadece DST de failed verdi HDD. Sonuçta 5 yıllık makina. Bu problem olduğu halde onun üzerine uzun süre data transferi yapmam düşündürdü beni. Dediğim gibi şimdi direkt reboot loop da makina ne BIOSa erişebiliyorum ne de herhangi bir şeyden boot edebiliyorum. HDD çok sağlıklı olmasa da HDD kaynaklı değilmiş sanırım problem. PSU alacağım mecbur bir tane şu an bilgim dahilinde en mantıklı yol o. Umarım hallolur.

Geçenlerde başıma benim böyle garip birşey gelmişti o yüzden sordum, her program smart verisine uyarı vermiyor.
    2 yıllık hdd hiç problem çıkarmadan çalışıyordu. Bir gün resmen sıçmaya başladı, smarta bakıyorum bişey yok.
    Sonradan farkettim ki bad sector peydahlanmış diskin en başında, sistem boot etmeye çalıştığı zaman o yüzden problem yapıyormuş.

Varsa bir bios güncellemesi yapmanı da önerebilirim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek

Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. PSU'yu da eledim anakartmış problem. Flashlamaya çalıştım ama sürekli bootloopda. En fazla Q-Flash ekranına geliyor ama orada da takılıyor. Yarına kadar çözemezsem anakart alacağım mecbur. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek

Buraya son mesajı yazayım. Resmen arıza süresince blog tuttum :) Bootloop ve donma problemi birbirinden bağımsız iki problemmiş. Bootloop problemini, 3 kere ard arda elektrik vererek interrupt ettim. Tomshardware'de önerilmişti, tesadüf mü bilmiyorum (Kapasitörler boşaltılmıştı). Daha sonra backup biosdan yükledi. Üzerine ben de bios updateini yaptım.

Donma problemi ise tamamen harddiskin windowsun kurulu olduğu kısımlarında bad sector peydah olmasından kaynaklıymış. O partitionı ayırdım, yeni bir disk alıp üzerine temiz kurulum yaptım. Şu an gayet stabil makina.

Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

swalker tarafından 15/Ağu/16 19:03 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

hacı abi data kablonda problem var. kabloyu değiştir anakartta aynı port üzerinden devam et problem devam ederse anakart

üzerinde başka bir sata portuna tak problem yine devam ederse harddiskte boardda problem olabilir. çok düşük ihtimal güç kaynağın

yetersiz kalıyor olabilir onunla ilgili olarak şöyle bir öneride bulunabilirim. mesela güç kaynağından sata power kablosu 2 ayrı grup

olarak geliyordur 1 kabloda 3 ayrı sata vardır diğer kablodada 3 ayrı sata elektrk yeri vardır.. birine dvd rom diğerine harddiski

takarsanız probleminiz dahada çözülmüş olur diye düşünüyorum. tecrübe ile sabittir.

Toplam Hit: 1660 Toplam Mesaj: 11
bilgisayar hdd donma