folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Binanın Depreme Dayanıklı Olup Olmadığını Öğrenmenin Yolu Var Mıdır?

Binanın Depreme Dayanıklı Olup Olmadığını Öğrenmenin Yolu Var Mıdır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek

Hocalar, gördüğüm kadarıyla piyasada üfürme bilgiler dolaşıyor... Olaya el atayım dedim:(not inşallah mühendisim :) (anlamayana inş. müh. kısaltması))

1) malzeme kalitesi:

1-a) beton: betondan karot numune alınması en uygunudur. laboratuvara gönderilip test yapılır, çıkan sonucun deprem bölgesi minimum gerekliliklerine uyup uymadığına bakılır. Bunun yanında Schmidt çekici vardır (bir müridin belirtiği gibi) bu yüzey sertliğini ölçer, ancak çok da geçerli bir sonuç vermez çünkü beton yaşlandıkça havadaki CO2 ile girdiği tepkime sonucu sertleşen bir yüzeyi oluşur. Ayrıca sert beton=iyi beton yanlışına girmeyin.

2) proje: Projenin deprem yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir. Bu konuda bir proje ofisi veya inşaat mühendisinden yardım alabilirsiniz. Tabii ki belediyede de bunu kontrol edebilecek insanlar bulunur.

3) en önemlisi işçilik: Buraya kadar olan kısım mükemmel bile olsa burası genelde işi bozan kısımdır. Yapı denetimin devreye girdiği (veya girmediği) kısım burasıdır. maalesef bunun (bitmiş bina için) kontrolü imkansızdır...

Sonuç deney sonucu + proje incelemesi ile bir yere kadar dayanıklı olup olmadığına karar verilebilir.

Not: Bina deprem geçirmiş de hasar durumunu sorguluyorsanız o bambaşka bir konu.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Ben ve şehrin güzide eskortlarından biri binaya giriyoruz.

1 saat sonra binadan çıkabiliyorsak bina depreme dayanıklıdır.

Hizmet bedelimiz eskort + alınan risk için 200 tldir.

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı

ev almak değil de, zaten oturduğumuz yerin mesela yapılırken uygun yapılmış mı vesaire öğrenebiliyor muyuz? esasında açık söyleyeyim kardeşim yalova'da okuyor mesela onun kaldığı yurdun bu özelliği hakkında bilgi alabilir miyiz? yapılırken uygun yapılmış mı? eğer bu işin herhangi bir kontrol prosedürü falan varsa yapılmış mı nasılmış vesaire gibi bilgilere ulaşabilir miyiz?

Eger ozel bir yurt ise binanin yasini, varsa deprem dayanim testi sonuclarini sorma hakkiniz var, yani sonucta atla deve degil. Devletse biraz zor olsa da sorulabilir. AMA kendin, ozel olarak baskasinin binasinin durumu hakkinda bilgi alman zor

mkyb bunu yazdı

99 depreminden sonra yapıldıysa sağlamdır önce yapıldıysa çürüktür. Depremden sonra yönetmelik değişti.

Ankara, Kirikkale ve cevresinde bulunan baya saglik ocaginin deprem tahkiklerini yapan bir firmada calismis bir insaat muhendisi olarak bu genellemenin % 80 yanlis oldugunu belirtmek durumundayim.

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

99 depreminden sonra yapıldıysa sağlamdır önce yapıldıysa çürüktür. Depremden sonra yönetmelik değişti.

yooo nalaka xD

Benim şuanda oturduğum bina 99 depremini atlattı sadece mutfak tezgahindaki 1 bardak yere düşüp kırılmış, annem söylüyo ben ozaman çocuktum :D

Yani direkt olarak " 99dan öncesi gecekondu 99dan sonrası Evdir" denemez.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
Toplam Hit: 1685 Toplam Mesaj: 15
deprem