Bios Hatası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheRaBBiT
    TheRaBBiT's avatar
    Erkek

Merhabalar öncelikle.

Ben bundan 1 ay falan önce bilgisayara format attım. Çok anlamadığım için büyük ihtimalle yanlış oldu. Bilgisayar açılırken biosa girip o 3 adet şeyin yerini değiştiriyorum ve her kombinasyonda farklı bir durum oluyor. Mesela 1 st floopy drive ı başa alıyorum 1 kere bip diye ses çıkıyor ve daha ileri gitmiyor. Raid'i alıyorum o bile gelmiyor vs... Bir de hdd var ama tam anlayabilmiş değilim. Ve load optimul settings diyince bu sefer format atamıyorum çünkü klavyeyi görmüyor. Bu arada bilgisayarı nasıl açıyorsun diyorsanız bios can not be... gibi bir yazı geliyor ve g ye basıyorum açılıyor. Basitce sorularıma gelirsek.....

1.Format atarken biostaki bu 3 şeyi nasıl bir sıraya göre yerleştireyim?

2.160lık ve 110luk hafıza kartlarından yanlızca 1'ini görüyor nasıl 2 sini de görmesini sağlarım? 

Hiç bilmeyen birine anlatırmış gibi anlatırsanız iyi olur çünkü zaten neredeyse hiç bilmiyorum. Şimdiden eyvallah...

Tüm umudunuzu kaybetmek özgürlüktür.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheRaBBiT
    TheRaBBiT's avatar
    Erkek

Hocam biraz karışık olmuş yazı fakat sorarsanız cevaplayabilirim yardım edicekseniz

Tüm umudunuzu kaybetmek özgürlüktür.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    catlax
    catlax's avatar
    Erkek

Boot etmen için, 1. sıraya cd/dvd rom'u koyman gerekiyor.

Klavyen usb ise bios dan usb klavye seçeneğini enable konuma getirmen gerekiyor.

Ne zaman kendini yenilmiş hissedersen hatırla; kazanan sperm sensin, doğuştan savaşcısın!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    overbite
    overbite's avatar
    Erkek

cd kullanarak format atmaya çalışıyorsan cd/dvd rom seçeneğini başa almalısın.

bir de bios ile ilgili hata mesajını yarım yazmışsın ama tam da önemli olan yerde kesmişsin :)

format attıktan sonra da o seçeneklerde hdd yazanı başa almanı tavsiye ederim. (hdd sabit diskini temsil eder) çünkü ilerleyen zamanlarda cdrom içerisinde bir cd unutabilirsin ve bilgisayarı açmaya çalıştığında cdden boot etmeye çalışıp beceremeyebilir ve bilgisayarı açılmayabilir. bu ufak sorun genelde oyun cd'leri içeride unutulduğunda görülebiliyor.

not: bios seçeneklerinde boot priority kısmı farklılık gösterebilir. mesela bazı anakartlarda bu liste floppy/cd-rom/hdd  gibi olabilirken bazılarında cihazın ismi yazabiliyor. örneğin benim anakartta bu listeye girdiğimde dvd-rom için "hldt*****dvdram-" gibi bir şeyler çıkıyor

ulan bir susar mısın?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuRaT55
    MuRaT55's avatar
    Erkek

biosta zorlaniyorsan eger, sansin varsa pc acilirken F12 ye bas.. genellikle book menüsü cikar. yani biosta ilk sirada hdd bile olsa, F12 (genellikle ) ile boot menüsüne girip CD den baslat diyebilirsin..

degisikse bile pc Acilirken gösterir, F10 for bios, F12 bootmenü, F11 recovery menü vs. vs.

Toplam Hit: 933 Toplam Mesaj: 5