folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bir Megamarketi Çıldırtmak - Sosyal Mühendislik

Bir Megamarketi Çıldırtmak - Sosyal Mühendislik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ERERESEL
    ERERESEL's avatar
    Erkek

Mantık harika!!!

Bu da benim senaryom: Ben de falanca marketin jeneratörüne kesme şeker atmayı bir ara kafaya koymuştum. Olağan bir elektrik kesintisinde jeneratör devreye girecekti ve 3-5 dakika içinde jeneratör kullanılmaz hale gelecek , elektrikler kesilerek, karanlık markette büyük bir izdiham ve yağma başlayacaktı....

Not: Falanca marketin inşaası esnasında büyük klimanın kablo bağlantısını yapan arkadaşım o marketin ş...siz yöneticisinin yanlış şalteri açtırmasıyla elektrik akımına kapıldı, kolları yandı. Bunun öcü olarak düşünmüştüm. Hiçbir zaman gerçekleştirmedim.

Bir yalanın öyküsü bin gece söylenir.Bir doğru için yardan da serden de geçilir.Hile bir zehirdir,kıvrandırır kişiyi.Hile ile iş gören mihnet ile can verir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

CyberAngel bunu yazdı:
    -----------------------------
    Hikaye bana inandırıcı geldi.Anlayamadığım nokta markertin ismi verilmiş ve yazının altında Mehmet Emin Arı yazıyor.Bu yapdığı yasadışı ve 600 bin dolara mal olmuş kasıtlı bir şey.Megamerket bunu mutlaka duyar ve gerekeni yapar.O zaman bu adam bunu neden isim ve şirket ismi vererek anlatmış ?
    -----------------------------

Yahu bi hikaye. Mehmet Emin Arı'nın Bilim Kurgu hikayesi. Anlayabildin mi ? :)

ne diyon?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ercan
    Ercan's avatar
    Erkek

tartışmaya gerek yok, yazarla iletişime geçip sordum ve sadece kurgu yanıtını aldım :)

IF YOU ARE NOT TİRED, YOU ARE NOT DOING IT RIGHT
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dede
    dede's avatar
    Erkek

başka marketten alınan bir malın barkotuyla o malın barkotu arasında fark yokmudur. ?

ama düşünce süper harbiden :)

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek

Hayır başka bir market ile o marketten alınan ürünlerin barkodları arasında fark yoktur bugün bile yoktur , bazı arkadaşların söylediği gibi kendi barkod sistemi yoksa veya ancak içeride çalışan birinin bilebilceği bir kısım üründe marketler kendi barkodlarını kullanır birçok üründe orjinal barkodları. Dolayısı ile olay mantıklı ama her yerde aynı sonucu doğurmaz olay doğruysa oranın pilot olarak programı kullanıyor olması etken olmuş. Çok daha büyük ölçekte yani günde 1-2 milyar gibi bir sorun vermeye başlarsa hepsi için sorun teşkil eder tabii:)

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    geniuss
    geniuss's avatar
    Erkek
    zeyrekli bunu yazdı

Hayır başka bir market ile o marketten alınan ürünlerin barkodları arasında fark yoktur bugün bile yoktur , bazı arkadaşların söylediği gibi kendi barkod sistemi yoksa veya ancak içeride çalışan birinin bilebilceği bir kısım üründe marketler kendi barkodlarını kullanır birçok üründe orjinal barkodları. Dolayısı ile olay mantıklı ama her yerde aynı sonucu doğurmaz olay doğruysa oranın pilot olarak programı kullanıyor olması etken olmuş. Çok daha büyük ölçekte yani günde 1-2 milyar gibi bir sorun vermeye başlarsa hepsi için sorun teşkil eder tabii:)

konu biraz eski ve dedigin dogru ama hikayede baska bi mantik hatasi doguyor o zaman su kisim

Daha sonra aklıma bir şeytani fikir daha geldi. Megamarketten aldığım bazı malları tekrar içeri sokup tekrar satın alıyordum. Aynı barkodlu ürün iki kere kasadan geçerse sistem iyice şaşardı.

birincisi buna gore her malin farkli barkodu var gibi bi sey demis eger oyle olsa o zaman digerlerinin yazdigi baska marketen malari satin alinmasini nasil engleememis program ki seniin dedigin gibi  aşka bir market ile o marketten alınan ürünlerin barkodları arasında fark yoktur bugun bile yoktur, digelim ki vardi o zamna 600.000 euro luk program nasil olmus ta veri tabanindan cikarilan bi urunun satin alinmasinda izin vermis

sonuc olarak o kadar da etkileyici bi hikaye olmamis yazarda pek bu islerden anlamiyormus 

geniuss tarafından 24/Kas/12 05:44 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    Ercan bunu yazdı

tartışmaya gerek yok, yazarla iletişime geçip sordum ve sadece kurgu yanıtını aldım :)

olay bitmistir beyler. dagilabilirsiniz

All I need is a possibility.
Toplam Hit: 3795 Toplam Mesaj: 38