folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Black Friday (Efsane Cuma-Kara Cuma) Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Black Friday (Efsane Cuma-Kara Cuma) Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arabaci88
    arabaci88's avatar
    Erkek

Black Friday diğer bir adıyla Efsane Cuma firmaların ürünlerde %20 yada daha fazla indirim yaparak insanların e-ticaret firmalarından alışveriş yapmasını sağlayan ve tüketicilerin mağdur olmasını sağlayan bir etkinliktir. Şöyle ki; Firmalar bu indirim kapsamında rekor seviyede satış yaparak ceplerini doldururken bu durum firmalar için Efsane Cuma olarak gözükebilir. Fakat iş tüketici yani alışveriş yapan kişilere gelince tam bir Kara Cuma olabiliyor. Normalin üzerinde kat be kat sipariş sayısına ulaşan e-ticaret siteleri kargo kısmında sınıfta kalıyor. Sonuçta kargo firmalarının çalıştırdığı eleman sayısı belli ve araç sayısı da belli. Bu durumda kargo firmalarına haksızlık yapılmaması lazım. Efsane Cuma indirimi adı altında bir sürü ürün kargoların teslimat şubelerinde haftalarca bekleyebiliyor. Ağzına kadar dolup taşan kargo şubelerinde ürünler dışarıya bırakabiliyor. Yoldan geçen birisi kargoyu alıp gitse kimsenin ruhu duymayacak. Yaşanan bu durum tam anlamıyla bir rezalet. Dediğimi daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=9dooyuqXyAo

Yukarıda kargo firmalarına haksızlık yapılmaması lazım diye yazmıştım. Fakat kargo firmaları da o kadar masum sayılmaz. E-ticaret sitelerinden satın aldığınız ürünler kargo aracına nasıl yükleniyor. Aşağıdaki videoyu izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=lQviSUSWHTg

Tüm bu yaşananlar eğitimsizlikten kaynaklanıyor işte. İşini severek yapmayan, aldığı düşük maaştan memnun olmayan kargo çalışanları ürünlerinizi böyle top atar gibi kargo araçlarına yüklüyorlar. Sonra da evinize kargonuz hasar görmüş bir şekilde geliyor. Tüm bu videoları izledikten sonra ben niye bu kargo firmalarıyla çalışayım ki. Bir daha da çalışmam.

Not : Efsane Cuma indirimleri her yıl Kasım ayının son haftasındaki Cuma günü başlıyor.

Efsane Cuma ile İlgili Kişisel Deneyimim

Hepsiburada.com sitesinden 22 Kasım Cuma günü 1 adet hard-disk satın almıştım. 23 Kasım günü kargoya verildiği yazıyor. 25 Kasım tarihinden bugüne yani 4 Aralık tarihine kadar aktarma merkezinde bekliyor. Eğer benim gibi tez canlıysanız sakın Efsane Cuma indirimlerinden bir ürün satın almayın. Yok hayır ben 1 ay beklerim derseniz pek tabi ki alabilirsiniz. Yalnız şöyle bir sıkıntı olabilir. Satın aldığınız ürünün hasarsız gelebileceğini kimse garanti edemez. Yukarıda izlediniz gördünüz. Kargo hareketlerini aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz. Tam 10 günden beri ürünüm aktarma merkezinde bekliyor. Mağdur oldum.

Efsane Cuma İndirimleri ile İlgili Tavsiyem

Efsane Cuma indirimleri kapsamında size şöyle bir tavsiye verebilirim. Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz üzere Satıcı kısmında Hepsiburada yazıyorsa gönül rahatlığıyla o ürünü satın alabilirsiniz. Maximum 3 iş günü içerisinde HepsiExpress firması ürünü sorunsuz bir şekilde teslim edebiliyor.

Efsane Cuma indiriminde Satıcı kısmında Hepsiburada yazan bir ürün satın almıştım. Sağolsun HepsiExpress firması 3 gün içinde kargomu bana ulaştırdı. Eğer satıcı kısmında Hepsiburada değil de firmaların kendi adı yazıyorsa işte onlardan uzak durun derim. Bunlar diğer kargo firmalarına teslimat yaptırıyor ve ürünlerinizi teslim alabilmek için 1-2 hafta yada 1 ay beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Efsane Cuma indirimleriyle ilgili olarak Yurtiçi kargo bir paylaşımda bulunmuş. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

Durumun ciddiyetini anlamanız açısından aşağıya 2 video daha ekliyorum. Efsane Cuma Rezaleti Show Tv ve Star Tv Ana Haber bültenlerine konu olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=4aTXkNNQQqs

Efsane Cuma Kargo Şirketlerini Vurdu

https://www.youtube.com/watch?v=vxJMlWKadDM

Umarım milletimiz gözünü açar ve benim gibi mağdur olmaz.

Hepsiburada.com sitesi siparişlerim kısmına https://www.hepsiburada.com/siparislerim bir bilgilendirme koymuş aşağıdaki gibi.

Bonus Video

https://www.youtube.com/watch?v=mOq0zlbR0zI

arabaci88 tarafından 04/Ara/19 19:08 tarihinde düzenlenmiştir

Bundan sonra yolumuz düz olacak. Bizi kimse durduramayacak. İnsan büyüdükçe daha da büyümek istiyor. Birgün gelecek hiçbir yere sığmayacağım. Yeni işler düzenledim. Dünyaya ün salacağım. Ben işimde kral olmak istiyorum. Ben kralım evet kral yeraltı dünyasının kralı. Siz dostlarım benimle büyüyecek benimle zenginleşeceksiniz. Dünyaya hakim olacağım ve ben buna layığım. https://t.me/+E1ahtStRTvo1N2Q0
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

4 parça ürün aldım hb'den 3 tanesi 4 gün içinde teslim edildi araya h.sonu girdi diye 4 gün yoksa 2 günde geliyordu. son ürünü ptt ile yolluyor satıcı şu an hb'nin sitesinden kargo hareketlerine baktığımda aktarım merkezinde gösteriyor ama takip kodunu ptt'den sorguladığımda ürün bulunduğum ile dün ulaşmış istersen böyle bi kontrol et sende. eğer ptt ile gönderilmiş ise dağıtıma çıkarmama gibi huyları var bazen.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

4 parça ürün aldım hb'den 3 tanesi 4 gün içinde teslim edildi araya h.sonu girdi diye 4 gün yoksa 2 günde geliyordu. son ürünü ptt ile yolluyor satıcı şu an hb'nin sitesinden kargo hareketlerine baktığımda aktarım merkezinde gösteriyor ama takip kodunu ptt'den sorguladığımda ürün bulunduğum ile dün ulaşmış istersen böyle bi kontrol et sende. eğer ptt ile gönderilmiş ise dağıtıma çıkarmama gibi huyları var bazen.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

ok

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Kötü kargo yoktur kötü şube vardır. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aloryan
    Aloryan's avatar
    Erkek

140 ekran televizyon aldım içim içimi yiyor dün bir kargo almaya şubeye gidince aynı videoki sahne başıma geldi.

Her zaman derim = Bilmemek Ayıp deil Ögrenmemek Ayıp
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arabaci88
    arabaci88's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı

https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ buradan da kontrol ettim maalesef hiçbir giriş yapılmamış. 10 günden beri aktarma merkezinde bekliyor sanırım. Ne zaman gelir Allah bilir. Televizyonların haber bültenlerine bile konu oldu bu durum. Haberlerde 1 ay bile bekleyen var dediler. Önümüzde yılbaşı indirimleri de var. O zamana kadar gelmezse ortalık yine karışacak anlayacağınız üzere.

Kargoyu kaç kere aradım 10 dakika bekledim. Hep müzik dinletiyorlar. Kimse açmıyor telefonu. Yazık gerçekten yazık.

Bundan sonra yolumuz düz olacak. Bizi kimse durduramayacak. İnsan büyüdükçe daha da büyümek istiyor. Birgün gelecek hiçbir yere sığmayacağım. Yeni işler düzenledim. Dünyaya ün salacağım. Ben işimde kral olmak istiyorum. Ben kralım evet kral yeraltı dünyasının kralı. Siz dostlarım benimle büyüyecek benimle zenginleşeceksiniz. Dünyaya hakim olacağım ve ben buna layığım. https://t.me/+E1ahtStRTvo1N2Q0
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Aloryan bunu yazdı

140 ekran televizyon aldım içim içimi yiyor dün bir kargo almaya şubeye gidince aynı videoki sahne başıma geldi.

Sorun olmaz. Nasıl olsa servis gelip açacak kutuyu. Ekranda darbe varsa tutanak tutarak alıp götürüyorlar yerine yenisini getiriyorlar.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Paylaşım icin teşekkürler +rep. Seneye biraz daha erken açarsın konuyu. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arabaci88
    arabaci88's avatar
    Erkek

Sonunda paramı geri kurtarabildim. Satın aldığım ürün 1 haftadır aktarma merkezinde beklediği için 2 Aralık Pazartesi günü Hepsiburadayı arayıp ürünü iade talebinde bulunmuştum. Telefondaki kadın bana 4 gün içerisinde geri dönüş yapılacağını söylemişti. 5 Aralık Perşembe günü yani dün Hepsiburada.com/siparislerim kısmına baktığımda yukarıdaki tablo ile karşılaştım. Banka hesabıma param anında yatırılmıştı. Bir daha da online alışveriş yapmam. Kargo firmalarına güvenim azaldı. Benim için en uygun alışverişin online alışveriş değil de direkt mağazadan alışveriş olduğunu anladım. Bu ürün ucuz indirimde diye almıştım. Fakat artık isterse %50 indirime girsin online alışveriş yapmam. Gider mağazadan satın alırım daha iyi. Bu da bana bir ders bir tecrübe oldu.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ar0fer
    Ar0fer's avatar
    Erkek
    arabaci88 bunu yazdı

Sonunda paramı geri kurtarabildim. Satın aldığım ürün 1 haftadır aktarma merkezinde beklediği için 2 Aralık Pazartesi günü Hepsiburadayı arayıp ürünü iade talebinde bulunmuştum. Telefondaki kadın bana 4 gün içerisinde geri dönüş yapılacağını söylemişti. 5 Aralık Perşembe günü yani dün Hepsiburada.com/siparislerim kısmına baktığımda yukarıdaki tablo ile karşılaştım. Banka hesabıma param anında yatırılmıştı. Bir daha da online alışveriş yapmam. Kargo firmalarına güvenim azaldı. Benim için en uygun alışverişin online alışveriş değil de direkt mağazadan alışveriş olduğunu anladım. Bu ürün ucuz indirimde diye almıştım. Fakat artık isterse %50 indirime girsin online alışveriş yapmam. Gider mağazadan satın alırım daha iyi. Bu da bana bir ders bir tecrübe oldu.

Hocam öyle bir konuşuyorsun ki sanki ilk defa alışveriş yapıyorsun gibi hissiyate kapıldım. Bunun gibi kargo rezaletleri ile alakalı şeyler bana normal geliyor. Belki ben artık alışmışımdır :)