Bologna Süreci Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

şimdi hemen üzülme .

bende tam bilmiyorum. zaten öğrenmek için konu açtım

ama bulursam yazıyı kopyalayayım. çok yer baktım karıştı.

yüksek lisans için bununla doktoraya başvuramazsınız yazısını gördüm eminim ama neden öyle yazıldı birşey mi kaçırdım bilemiyorum

edit:

buldum :) yanlışlık olmuş.   tezsiz bölüme bakmışım :)

http://www.bologna.yildiz.edu.tr/index.php?r=program/view&id=301&aid=28

zaten bununda önemi yok . kanun değişti doktora için yüksek lisans yapılmasına gerek yok .

yinede ayağınız denk alın affetmeyiz sorun çıkarırız demenin bir değişik versiyonu :)

hem tezsizden tezliyede geçiş oluyor :)  (kesin değil ama)

bunu neden yazmışlar anlamadım

futurist tarafından 28/Ağu/16 00:54 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeLLB0y
    HeLLB0y's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

şimdi hemen üzülme .

bende tam bilmiyorum. zaten öğrenmek için konu açtım

ama bulursam yazıyı kopyalayayım. çok yer baktım karıştı.

yüksek lisans için bununla doktoraya başvuramazsınız yazısını gördüm eminim ama neden öyle yazıldı birşey mi kaçırdım bilemiyorum

edit:

buldum :) yanlışlık olmuş.   tezsiz bölüme bakmışım :)

http://www.bologna.yildiz.edu.tr/index.php?r=program/view&id=301&aid=28

zaten bununda önemi yok . kanun değişti doktora için yüksek lisans yapılmasına gerek yok .

yinede ayağınız denk alın affetmeyiz sorun çıkarırız demenin bir değişik versiyonu :)

hem tezsizden tezliyede geçiş oluyor :)  (kesin değil ama)

bunu neden yazmışlar anlamadım

Bologna pismanliktir gelmeyin böyle oyunlara bir faydasını gören duyan olduysa bilemem tabi..benim görüşüm zorluk çıkardılar zamanında başımıza bir garip tuhaf açıklamalar tam net bişi nerde yazar acep

The End
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

AKTS veya ECTS kilit nokta. Bizde geçme notu 60 ama bence az en az 70 olmalı. ERASMUS ve benzeri programlar için biçilmiş kaftan yani yurtdışına çıktığınız zaman yok efendim senin dersin sikimsonik yok bu olmamış gibi sorunlar ile karşılaşılmıyor. Bir nevi Avrupa ile entegrasyon denebilir. Ha güzel mi? Bence güzel. Bir de çan değil de adını şu an unuttum işte standart not sisteminiz varsa külliyen sıçıyorsunuz. AA için ortalama 88 getirmeniz gerekiyor (bu bizim okul için geçerli okuldan okula farklılık gösterir) ki bu da her götün kaldırabileceği birşey değil.

Özetle dediğim gibi bence güzel zira zorlamadan birşey olmuyor ve bizim milletimizin de zorlaması gerek. Sikimsonik üniversitelerin sikimsonik bölümlerinden alınan sikimsonik derslerden çan ile yüksek notlar alıp "ehehehhe, ortalamam şu" demek de var ya da hatrı sayılır üniversitelerimizden bu süreçte alınan notlar da var. Nasıl ki Harran Üniversite ile ODTÜ bir tutulmuyorsa, istisnalar dışında bizim okullarımız ile Avrupa okulları da bir tutulmuyor. Yani entegrasyon ve eğitim birliği açısından ben yararlı buluyorum. Yoksa adam ingilizce bilmiyor, adı dahi duyulmamış üniversiteden derece ile mezun oluyor ve sorsan mühendis. Lan ingilizceyi geçtim yabancı dil bilmeyen mühendis mi olur? Onu da geçtim artık üniversite okumuş ve bir yabancı dili olmayan mezun mu olur? İşte bu olanlara da bu süreç zor geliyor, götü zorluyor.

EK:
    Denildiği gibi Avrupa ile uyum/entegrasyon denebilir. Yani aynı dili konuşuyor muyuzun entegrasyonudur. Zaten varolan birşey var ve bunu aynı şekilde ve en verimli şekilde öğrenelimdir. AB ile girmiş olduğumuz bir yol başta da dediğim gibi yararlı buluyorum zira sadece not sistemi değil ayrıca derslerin planlanması, işlenmesi filan da işin içine giriyor. Atıyorum almış olduğunuz bir ekonometri dersi Avrupa'daki bir okuldaki ile tamamen aynı olmasada neredeyse aynı düzeyde oluyor. Bu iyi mi? Tabi ki iyi birşey. Özellikle yurt dışı ile etkileşimli olma zaruretinden ötürü gayet yararlı bir sistem. Sürecin olmadığı okullarda durum nasıldır bilmiyorum ama müfredat eğer uyumlu hazırlanmıyorsa derslerin de hakkı verilmiyordur diye düşünüyorum. Economik Büyüme isimli dersimizde başka okuldaki bir arkadaşımla konu hakkında soru-cevap yaparken adamlar gerçekten ama gerçekten çok yüzeysel olduğunu fark ettim zira bizim sadece haftadaki 1 derste işlediğimiz konu adamların neredeyse tüm dersini oluşturmaktaydı. Yani biz şimdi her modeli dibine kadar görürken adamların sadece bir model üzerinde o da yüzeysel olarak işi ele almaları ne kadar sağlıklı? İşin hakkı nedir? Tamamen bilmek. Görünürde ikimizde bu dersi aldık ama hangimiz daha verimli aldık? İşte orada Bologna işin içine giriyor ve görüyoruz ki dersten derse ismi aynı olsa da farklılık var. Ben yurt dışına çıksam sorun olmayacak ama arkadaşım çıktığı zaman sorun olacak. Bu süreç ile uyumsuzluklar gideriliyor.

Caliber tarafından 28/Ağu/16 03:04 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Almanyada bizim okulda türkiye'den master için gelen bi çok insanda sayılmayan dersler var. Adam itü den gelmiş falan ama bizim okul bakıyor müfredatın sikko kusura bakma otur adam akıllı öğren burada tekrar ver o dersi diyor.

Bologna ise büyük ihtimal bu gibi olaylara karşı kapı gibi belge göstererek güvenceye alan bi sistem olabilir. Standarda uygun eğitim ve geçme notu alark geçtiğini gösteren belgedir, yani bence, böylece lisansı zottüde yapıp mastera yurtdışına çıktığında derslerin yarısını bi kere daha vermene gerek kalmaz.

Ufku geniş olmak lazım, ben yurtdışında eğitim düşünmüyorum bolognanın amk bana 50 geçme notu verin, demek yerine, madem bu sistemde okuyorum bakalım hangi üniversitelerde master yapma şansım var deyip araştırmak lazım

...said addicted.
Toplam Hit: 2115 Toplam Mesaj: 15
üniversite lisans yüksek lisans ülkeler bologna süreci