folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Bootstrap.Css.Map Dosyası Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Bootstrap.Css.Map Dosyası Tam Olarak Ne İşe Yarar?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

bootstrap 3.3.6 içinde css klasörü içindeki .map uzantılı dosyalar neden var? Css Önişlemcileri için var demişler.  bootstrap.css içindede /*# sourceMappingURL=bootstrap.min.css.map */ diye bir satır var.Şimdi ben zaten chrome da f12 ye basıp istediğim şekilde editleme yapıyorum canlı olarak elementler üzerinde. Bu less,sass , stylus gibi şeyler tam olarak ne işe yarıyor.Biraz baktım .less sayesinde falan css de fonksiyon yazabiliyormuşuz.Ama tam olarak ne nedir ne değildir şeklinde güzeş bi açıklama gelirse çok memnun olurum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Peki bunu bilmek neden gerekli ?

Elbette nette bir açıklaması vardır ama araştırmaya değer mi çözemedim.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Bootstrap tema editliyorum işime yaramayan bişeyse silicem direk emin olmak istiyorum işime yarar mı yaramaz mı diye.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Elleme bence hocam,

Yarın bir gün bi component eklersin jsfiddle vs den çekip ama bunda çalışıyor bende neden çalışmıyor durumu olabilir.

Nolacak 2 css fazla olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Elleme bence hocam,

Yarın bir gün bi component eklersin jsfiddle vs den çekip ama bunda çalışıyor bende neden çalışmıyor durumu olabilir.

Nolacak 2 css fazla olsun.

Öyle değil işte. Önemli olan o 2 css site yüklenirken yükleniyor mu?

350bayt için bullet list'in ikonundan vazgeçmiş insanım ben :)

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Sass, less gibi css derleyicileri tarafından oluşturulan dosyadır. Tarayıcılardaki web geliştirici araçları tarafından da live edit sırasında kullanılır. Böylelikle anlık düzenlemelerde biraz daha kolaylık sağlanması hedeflenir. Tam emin olamamakla birlikte tarayıcı css dosyasındaki /* sourceMappingURL=abcdefgh.css.map */ satırını eğer içerik sıkıştırılmış ise (gzip, deflate) işleme almaz. Tamamlanmış web sitesinde zaten gereksizdir. Kullanmıyorsanız ve site tamamlandığında üstte yazdığım satırı siliniz.

Sadece bi imza..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Minify ettigin js yada css dosyalarinin developer toolsta resources altinda acik olarak gorunmesini saglar.

Soyle bir ornek veriyim 1 projemde 6 css dosyasi 18 tane js dosyasi vardi bunlari concat edip minify ettigimde 1 css 2 js dosyasi kaldi fakat resources altinda hepsi acik ve ayri dosya olarak gorunuyor

Yani anlayacagin productionda kullanmasanda olur sadece min dosyanin acik halini goremezsin

Si vis pacem para bellum.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Hocambootstrap-theme.css.map ve bootstrap.css.map dosyalari CSS source map laridir.

CSS source map destekleyen preprocessor larda live editing yapmani saglar.

Ruby de gemler vardir hocam. Gem Ruby dilinde kullanilan paketlerdir. SASS ta CSS yazmamizi kolaylastiran bir ruby gemidir. CSS te bildigin gibi degisken tanimlayamayiz. Lakin SASS kullanarak bunu yapabiliriz. Ayrica mixin denen parametrik parcalarada bolebiliriz. NEsting ile ic ic yazabiliriz.

Oncelikle sistemin Ruby ve Rubygems kurman gerekiyor. Sonra COMPASS'i ve SASSi kurman gerek. Netten tam olarak kurulumu vs bulabilirsin

CSS ile SASS arasindaki farka bir ornek vereyim

CSS kodu

#a{

color:#fff;

}

.b{

color:#fff;

}

SASS kodu ise su sekilde olur

$degisken_adi:#fff;

#a{

color: $degisken_adi;

}

.b{

color: $degisken_adi;

}

Burada SASS css yazmani ve editlemeni kolaylastiriyor, Yukaridaki ornekte CSS icinde #fff renginin 20 yerde oldugunu dusun. Degistirmek icin 20 yerde degisiklik yapman gerek. SASS ile yazdiginda ise degisken_adi : #fff; olan yerdeki degeri degistirip isin oluyor.

Bootstrap olayin geri donersek /*# sourceMappingURL=bootstrap.min.css.map */ satirindaki # isaretini cikarirsan o satir calismaz. Hata almazsin. Fakat debug etmek istrsen isin zorlasir

Kolay gelsin

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Hocam sil gitsin.

Ben kolon yapısı hariç hiçbir şey bırakmadım.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Açıklamalar için teşekkürler büyük ihtimal siteyi yayınlama aşamasında silerim .map.css leri.

Toplam Hit: 1563 Toplam Mesaj: 10
bootstrap less css.map sass