Borçlu Devremülk Almak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Birinden devremülk alacağım fakat kişinin site yönetimine aidat borcu var ve icra dosyası acılmış hakkında haciz v.s daha başlamamış sanırım şimdi devremülkü el değiştirince borcu hala diğer şahısdamı kalır yoksa banamı gecer neticede ona acılmış bir dosya

Not dosyayı takip eden avukata sordum müteselsil olarak size gecer dedi

3. Şahısı ne ilgilendirir neticede adam ödeme taraftarı değil acıkcası ben ödüyeyim fiyattan düş diyorum onada yanaşmıyor

Kanun olarak hangi gerekce ile borc bana geciyor acıklayabilirmisiniz

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

avukat kurnazlık peşinde kanunen senden o parayı alamaz dosya düşer. buldugum bir yazı ==

ÖZET : Kat maliklerinden biri kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hakimden isteyebilirler. Ortak giderlerden ve avanstan kendine düşen borçları ödemediği için hakkında iki takvim yılı içinde üç defa icra veya dava takibine neden olunması çekilmezlik hali sayılır. Dava hakkı, sebebinin öğrenilmesi tarihinden başlayarak altı ay ve her halde dava hakkının doğumundan başlayarak beş yıl içinde kullanılmazsa ve dava sebebi de ortadan kalkmışsa düşer.

Davalının kat mülkiyetinden kaynaklanan takip konusu borçlarının tamamını yargılama aşamasında ödemiş olması dahi 634 sayılı Yasanın 25. maddesinin dördüncü fıkrasının ( a ) bendinde öngörülen dava sebebinin ortadan kalkmasını zorunlu kılar ve bunun tabii sonucu olarakta anılan maddenin son fıkrası uyarınca davanın düşmesi sonucunu doğurur.

Kötü olanları aranızdan çıkarın!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

avukat kurnazlık peşinde kanunen senden o parayı alamaz dosya düşer. buldugum bir yazı ==

ÖZET : Kat maliklerinden biri kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hakimden isteyebilirler. Ortak giderlerden ve avanstan kendine düşen borçları ödemediği için hakkında iki takvim yılı içinde üç defa icra veya dava takibine neden olunması çekilmezlik hali sayılır. Dava hakkı, sebebinin öğrenilmesi tarihinden başlayarak altı ay ve her halde dava hakkının doğumundan başlayarak beş yıl içinde kullanılmazsa ve dava sebebi de ortadan kalkmışsa düşer.

Davalının kat mülkiyetinden kaynaklanan takip konusu borçlarının tamamını yargılama aşamasında ödemiş olması dahi 634 sayılı Yasanın 25. maddesinin dördüncü fıkrasının ( a ) bendinde öngörülen dava sebebinin ortadan kalkmasını zorunlu kılar ve bunun tabii sonucu olarakta anılan maddenin son fıkrası uyarınca davanın düşmesi sonucunu doğurur.

Hocam işte boşa konuşuyor olabilirde olmayabilirde net bir kanun ictihat varmı ?

Bknz : sahibinden magazamın taahhüt iptalinden dolayı 2800 tl ödedim acıkcası

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

sözleşmeye  : Mülkün tüm borç , dava vs leri mülkün devirden önceki sahibine yanii xxx kişisine aittir. maddesini koy imzalat çak geç

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

devremulk mu kaldi hocam guvenme onlara devremulk satanlarin hepsi toz oldu gitti

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Borçtan kaynaklı olarak açılan dosyada devremülk üzerine haciz koymuşlarsa Borçtan sende sorumlu olursun. tapuda haciz var mı bak. Varsa adama bunu söyle, icra dosyasını bul. Dosya hesabını çıkartıp, çıkan miktarı icra dosyasına, devremülk için vereceğin paradan mahsup ederek öde. 

Kısaca şöyle; haciz varsa dosya hesabı çıkart, çıkan rakamı satıcıya söyle, hacizli olarak devralacağım ama şu kadar parayı sana değil icra dosyasına ödeyeceğim de. İstediği paradan dosya borcunu düşüp adama ödeyecek şekilde hazır tut. Tapuda işleri halledip imza aşamasında parasını ver, üzerine al tapuyu. Sonra gidip icra dosyasını kapat. 

Not: haciz olup olmadığını tapudan öğreneceksin, adamın sözüne ya da eski kayıtlara güvenme. Tapuyu devralmadan icra dosyasına ödeme yapma. 

TaRuZ tarafından 31/Mar/18 11:27 tarihinde düzenlenmiştir

Errare Humanum Est
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    TaRuZ bunu yazdı

Borçtan kaynaklı olarak açılan dosyada devremülk üzerine haciz koymuşlarsa Borçtan sende sorumlu olursun. tapuda haciz var mı bak. Varsa adama bunu söyle, icra dosyasını bul. Dosya hesabını çıkartıp, çıkan miktarı icra dosyasına, devremülk için vereceğin paradan mahsup ederek öde. 

Kısaca şöyle; haciz varsa dosya hesabı çıkart, çıkan rakamı satıcıya söyle, hacizli olarak devralacağım ama şu kadar parayı sana değil icra dosyasına ödeyeceğim de. İstediği paradan dosya borcunu düşüp adama ödeyecek şekilde hazır tut. Tapuda işleri halledip imza aşamasında parasını ver, üzerine al tapuyu. Sonra gidip icra dosyasını kapat. 

Not: haciz olup olmadığını tapudan öğreneceksin, adamın sözüne ya da eski kayıtlara güvenme. Tapuyu devralmadan icra dosyasına ödeme yapma. 

hocam haciz yok sanıyorum zaten satıcı olarak borçu düşüp kalanı elden vereyim dedim kabul etmedi

tapudan daha baktırmadım ama avukat ile görüşücem haciz olmuş olsaydı çokdan cebren alınmıştı tapu 

şimdi şöyle mantık yürütüyorum kendimce ;

kiracılı bir evi sattıgımda 3. şahısa satış gördüğünden mevcut kira kontratı geçersiz sayılabiliyor ayrıca 3. şahıs dilerse mevcut kiracıyı cıkarabiliyor 

veya 

arsa sahibi ve müteahhit ile yapılan kat karşılığı temliklerinden menkul el degiştirince sözleşme yenilemesi olması gerekiyor

not piyasasına göre çok çok uygun olduğu için işin peşindeyim yoksa ilgilenmem

tapu el degişince mevcut borc bana neden geçiyor dosya ona açılmış neticede eski sahibini ilgilendirir 

bana geçince aidat borcuna itiraz dilekçesi versem ne olur ?

C-force tarafından 31/Mar/18 13:02 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek

Sakın bulaşma hocam. Adam dediğin gibi ödeme tarafı değil ise mutlaka sana bir yerde patlar. He bu parayı ödeyecek mi? Öpe öpe ödeyecek kendisi kaçarı da yok.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Borç ilişkisi şahsidir ancak teselsül ilişkisi kuran bazı durunlar vardır. Taşınmazın aynından doğan borçlar, müteselsil zarar verme gibi örneklendirilebilir. Gayrimenkuller için de müteselsil borçluluğu sonuçlayan bazı durumlar vardır, bunların başında da borcun nakli gelir. Taşınmaz malikinin şahsi borcu sebebiyle malvarlığına haciz konulabilmektedir. Borcun tahsiline yönelik usul işlemidir. Alacaklı gerekirse taşınmazın satışını yaptırarak alacağını tahsil eder. Aynı şekilde devredilen taşınmaz, üzerindeki tahditler ile devredilir. Bu tahditlerin devir işlemi sırasında kaldırılması ya da yok sayılması mümkün değildir. Yasal mevzuattaki adı; borcun naklidir. Borçlu, taşınmazın devri ile hak ve alacaklarını devrettiği gibi borçlarını da devreder. Ama bu başta da dediğim gibi yasal takibe girmiş ve taşınmaza haciz konmuş olduğu durumlar için geçerlidir. Şahıs isterse başkasına hakaret ettiği için tazminata mahkum edilmiş ve bu tazminatın takibe konulması nedeniyle taşınmaza haciz konulmuş olsun fark etmez. O borç artık o taşınmazın ayrılmaz parçasıdır. Malik, malvarlığını devrederken, malik adayı ya o şekilde borçla birlikte alacak ya da önceki mesajında dediğim gibi yapacak.

Şahıs senin önerine yanaşmamışsa uzak dur, bazen tapuya da güven olmuyor. Takyidat kısmını pasif hale getirip hacizleri ve ipotekleri içermeyen bir kayıt alıp satış sonrası tekrar aktif hale getirebiliyorlar.Piyasanın altında demişsin; bir bokluk vardır onda. Uzak dur. 

Errare Humanum Est
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    TaRuZ bunu yazdı

Borç ilişkisi şahsidir ancak teselsül ilişkisi kuran bazı durunlar vardır. Taşınmazın aynından doğan borçlar, müteselsil zarar verme gibi örneklendirilebilir. Gayrimenkuller için de müteselsil borçluluğu sonuçlayan bazı durumlar vardır, bunların başında da borcun nakli gelir. Taşınmaz malikinin şahsi borcu sebebiyle malvarlığına haciz konulabilmektedir. Borcun tahsiline yönelik usul işlemidir. Alacaklı gerekirse taşınmazın satışını yaptırarak alacağını tahsil eder. Aynı şekilde devredilen taşınmaz, üzerindeki tahditler ile devredilir. Bu tahditlerin devir işlemi sırasında kaldırılması ya da yok sayılması mümkün değildir. Yasal mevzuattaki adı; borcun naklidir. Borçlu, taşınmazın devri ile hak ve alacaklarını devrettiği gibi borçlarını da devreder. Ama bu başta da dediğim gibi yasal takibe girmiş ve taşınmaza haciz konmuş olduğu durumlar için geçerlidir. Şahıs isterse başkasına hakaret ettiği için tazminata mahkum edilmiş ve bu tazminatın takibe konulması nedeniyle taşınmaza haciz konulmuş olsun fark etmez. O borç artık o taşınmazın ayrılmaz parçasıdır. Malik, malvarlığını devrederken, malik adayı ya o şekilde borçla birlikte alacak ya da önceki mesajında dediğim gibi yapacak.

Şahıs senin önerine yanaşmamışsa uzak dur, bazen tapuya da güven olmuyor. Takyidat kısmını pasif hale getirip hacizleri ve ipotekleri içermeyen bir kayıt alıp satış sonrası tekrar aktif hale getirebiliyorlar.Piyasanın altında demişsin; bir bokluk vardır onda. Uzak dur. 

Hocam yorumun icin teşekkürü borc bilirim

Bu gün dosyayı takip eden avukat ile görüştüm

İcra takibi başlatılmış fakat haciz konulmamış

Şahsın site aidatından  dolayı 110.000 tl borcu oldugunu söyledi nutkum tutuldu

Eğer uzlaşır isek dedi 25.000 TL dosyayı kapatırız dedi 

Kat mülkiyeti kanunan göre %60 faiz uygulandığını söyledi ( hangi madde oldugunu bulamadım)

Satıcı ile görüştüm yönetim ile hukuki ihtilafım devam ediyor dedi borc benim borcum tapunun üzerine baktık herhangi bir şerh veya beyanlar hanesinde bu dosya ile ilgili bir belirtme olmadığı gördük

böyle bir duruma geldi varmı bunun ile ilgili bir yorumunuz

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Devremülk mantığını bir türlü anlayamadım ben. Kooperatif gibi yapılmış ve ondan kaynaklı bir aidat borcu ise hisse devre gibi yapılacağı için bu borç direkt olarak sana geçecektir. Dediğin rakamdan ben onu anlıyorum. Şahsi kanaatim uzak durman yönünde ama konuya hakim bir avukat bulup danışabilirsen daha uygun olur.  Ama taşınmazlarla alakalı hukuki yapı yukarıda anlattığım şekilde.  Kooperatifler benim ilgi alanıma girmiyor ne yazık ki.

Errare Humanum Est
Toplam Hit: 1690 Toplam Mesaj: 15
devremülk