Borsada Takılan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hacılar 2017-2018 zamanında kripto borsasında takılmış ama önce kar sonra zarar ederek çıkmış biri olarak kripto işine tekrar girme niyetim yok.

Size sorum klasik borsadan para kazanma hakkında ne dersiniz ?

Siyaseti, ekonomiyi az çok takip eden biriyim. Girdiğim işin bir mantığı, dayanağı olsun istiyorum. Yani milyarderin birinin "dodge" diye tweet atıp %500 değer kazandırdığı bir yatırım değil de hissesini aldığım şirketten kar ya da zarar ettiğimde bir sebebi olsun istiyorum.

Ne bekliyorum ?

Aşırı risk almadan az çok araştırarak %3-5 de olsa kazanmak.

u235 tarafından 25/Nis/21 10:06 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

İçimizde Aktif Borsa İle Uğraşan Kaç Kişi Var (tahribat.com)

Geçen gün konusu açılmıştı borsa ile ilgilenenler için.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TOMBLACK
    TOMBLACK's avatar
    Erkek

bist 30 hisseleri var bunlara doğru zamanda girersen gayet iyi kar edersin mesela örnek hisse senetleri vardır bunlar hem güven verir hemde kar potansıyeli vardır hemde temettu verir düzenli gelirin varsa altından

daha mantıklı bir seçenektir zaten emeklilik fonları felan bunlara yatırım yapıyorlar genel anlamda kar oluyor tabi hisse senelerinde hepsinin bir karaktermi diyeyim insan gibi yanı bir hareketi var 

tahtacıdan olsa gerek bazı tahtalara girilmez yoksa 2 3 sene beklersin çıksın diye 

ben halka arz ile sadece 1 senede çok iyi kar fırsatları buldum kontr diye bir hisse vardı mesela ilk arz edildiğinde girdim 618 lot verdi ve ne oldu 6.9tl den 100tl gördü sadece 3-4 ay içerisinde

sende böyle yeni arz edilecek fırmaları takip edebilirsin ama çokta bişey bekleme yeni yatırımcı olduğundan dolayı fazla kazandırmıyor eskisi gibi halka arz ile 1,5 senede ev bile geçindirirdin o derece karli bir 

yatırımdı yani şimdi öyle değil rte halka arzlara önem vereceğiz dediğinde vakıfbank uygulamasında halka arz sekmesi gördüğümde anladım zaten bu işin bittiğini

ama bundan daha mantıklısı fonlara girmek daha mantıklı kafan rahat oluyor ana para korumalı fonlar ile dediğin oranda kazanabilirsin ama onlarda kesintiler oluyor felan ama paranı işletiyorlar tam verim

alamiyorsun yanı kazanacağın bir miktarı fonlama giderlerine gidiyor ama olsun genede kazandırıyor dersen ve ekrana bakmak istemiyorsan mantıklı takip etmene gerek yok.

onun dışında zaten model olarak yapıkredi akbank vb. bankaların önerdiği hisse senetleri var hepsini tektek incelemeleri var adamlar incelemelerini yapıyorlar ve gayet anlaşılır şekilde sende bakarak karar verebilirsin 

ben kendimden örnek vereyim şuan borsa altan alma dönemlerini yaşıyor belki daha fazla düzeltme olabilir diye ben çıktım neden dersen ekonomik olarak bu pandeminden dolayı bence daha zor bir zamana girdik

ilk zaamanlarda bu fark edilmedi ama şuan ne olçak kestiremiyorum açıkçası ondan dolayı borsada pek işim yok ama düşük gibi geliyor fiyatlarda bir yandan 

birde insanlar artık yatırımlarını altın gümüş dolar gibi yapmadığından dolayı bence altın gümüş dolar almak daha mantıklı gelmeye başladı ne bileyim kafam karışık ondan dolayı en mantıklısı arz edilen fırmalara 

girmen olçak bana göre sağlam fırmalar izahnamelerini felan olkursun bakarsın ona göre karar verirsin ilerleyen zamanlarda kısa vade her türlü gider ama borsanın ne şekilde ilerleyeceğini bilmiyorum baya 

karışık şuan 

uyarı:noktalama kullanılmadan yazılmıştır zamandan tasaruf için :D 

TOMBLACK tarafından 25/Nis/21 10:56 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    TOMBLACK bunu yazdı

bist 30 hisseleri var bunlara doğru zamanda girersen gayet iyi kar edersin mesela örnek hisse senetleri vardır bunlar hem güven verir hemde kar potansıyeli vardır hemde temettu verir düzenli gelirin varsa altından

daha mantıklı bir seçenektir zaten emeklilik fonları felan bunlara yatırım yapıyorlar genel anlamda kar oluyor tabi hisse senelerinde hepsinin bir karaktermi diyeyim insan gibi yanı bir hareketi var 

tahtacıdan olsa gerek bazı tahtalara girilmez yoksa 2 3 sene beklersin çıksın diye 

ben halka arz ile sadece 1 senede çok iyi kar fırsatları buldum kontr diye bir hisse vardı mesela ilk arz edildiğinde girdim 618 lot verdi ve ne oldu 6.9tl den 100tl gördü sadece 3-4 ay içerisinde

sende böyle yeni arz edilecek fırmaları takip edebilirsin ama çokta bişey bekleme yeni yatırımcı olduğundan dolayı fazla kazandırmıyor eskisi gibi halka arz ile 1,5 senede ev bile geçindirirdin o derece karli bir 

yatırımdı yani şimdi öyle değil rte halka arzlara önem vereceğiz dediğinde vakıfbank uygulamasında halka arz sekmesi gördüğümde anladım zaten bu işin bittiğini

ama bundan daha mantıklısı fonlara girmek daha mantıklı kafan rahat oluyor ana para korumalı fonlar ile dediğin oranda kazanabilirsin ama onlarda kesintiler oluyor felan ama paranı işletiyorlar tam verim

alamiyorsun yanı kazanacağın bir miktarı fonlama giderlerine gidiyor ama olsun genede kazandırıyor dersen ve ekrana bakmak istemiyorsan mantıklı takip etmene gerek yok.

onun dışında zaten model olarak yapıkredi akbank vb. bankaların önerdiği hisse senetleri var hepsini tektek incelemeleri var adamlar incelemelerini yapıyorlar ve gayet anlaşılır şekilde sende bakarak karar verebilirsin 

ben kendimden örnek vereyim şuan borsa altan alma dönemlerini yaşıyor belki daha fazla düzeltme olabilir diye ben çıktım neden dersen ekonomik olarak bu pandeminden dolayı bence daha zor bir zamana girdik

ilk zaamanlarda bu fark edilmedi ama şuan ne olçak kestiremiyorum açıkçası ondan dolayı borsada pek işim yok ama düşük gibi geliyor fiyatlarda bir yandan 

birde insanlar artık yatırımlarını altın gümüş dolar gibi yapmadığından dolayı bence altın gümüş dolar almak daha mantıklı gelmeye başladı ne bileyim kafam karışık ondan dolayı en mantıklısı arz edilen fırmalara 

girmen olçak bana göre sağlam fırmalar izahnamelerini felan olkursun bakarsın ona göre karar verirsin ilerleyen zamanlarda kısa vade her türlü gider ama borsanın ne şekilde ilerleyeceğini bilmiyorum baya 

karışık şuan 

uyarı:noktalama kullanılmadan yazılmıştır zamandan tasaruf için :D 

https://www.youtube.com/watch?v=4AgAxTaLMTg

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Ben doğalgaz çıkacağı dışarı sızınca tüpraştan hisse aldım.

Aldığımda 88 civarıydı doğalgaz çıktı > 110 a fırladı bi iki gün orda kaldı.

Şimdi 86 lira. Yani elimizi artığımız yer kuruyor.

Üretip satmıyorsan para kazanmak sadece kumar gibi bi şey.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLYSeRo
    HoLYSeRo's avatar
    Erkek

Nasıl bir yatırım tercih ettiğin önemli biraz.
    Dediğin gibi %3-5 ne kadar zamanda istiyorsun bu bile önemli ama arkadaşın dediği gibi fonları araştır koy birine veya bir kaçına .
    O sana istediğin parayı genelde piyasanın durumuna göre kazandırır zaten.

Diğer türlüde en az riskli bist30 hisseleri var çok düşmez çok çıkmaz onlardan temel analiz dediğimiz yöntemlerle bir veya birkaç hisse seçebilirsin.
    Örnek işte Vestel'i mesela dünyaya daha çok açılacağını düşünüyorsundur veya
    thy Avrupa'da en çok yolcu taşıyan firma oldu bunun geleceğini parlak görüyorsundur alır geçersin uzun yatırım istiyorsan.

Çok uğraşamam diyorsan zaten bist50 dışına hiç çıkma tahtacısı falan o şirketlerle uğraşma.
    Bir yerden başlayalım sonra işler değişir vs diyorsan da önüne al mantığına yatan 5 şirketi her gün aç bak sadece nasıl tepkiler veriyor .
    Endekse göre hareketleri nasıl bağlımı, bağımsız mı siyasi olaylara tepkisi ne bu da zaten günlük haberleri takip ediyorsan belli oluyor .
    Şirket üretimci mi satıcı mı neyse işte işler tıkırında mı
    investingden bile baksan yeter .

Günlük %3-5 istiyorsan iyi bir zaman ayırman gerekir hisselerin tepkilerini iyi bilmen gerekir.
    Ne kadar çok inanıp kullanmasam da sanırım teknik kullanmak vs gerekecektir.
    Viop'tann da bakabilirsin az parayla 100-200 lira kazanayım falan muhabbetine.

Ama
    trade etmek bistte sıkıntılıdır terste kaldın mı kalıyorsun ben günlük trade ederken kaldım şu an bir aydan fazladır elimde kaldı hisse maliyet düşürüyorum hisse daha da düşüyor :D
    Yani senin tepkilerinde önemli o kazanmada kol kesebilir misin zararına satabilir misin bekler misin ?
    Bunların araştırma ile alakası yok bence hisse hareketleri belli yani genelde düşerken Short'la çıkarken Long'la bir şey bilmeden kazanan adamda çok.

https://open.spotify.com/playlist/23XNoEDF9D23pojmlqnUWV?si=BiCIFFwARDW4egNxtWCSNw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Yorumlarınızı okudum hacılar sağolun. Yukarıdaki konuyada bakıyorum.

Toplam Hit: 837 Toplam Mesaj: 7
klasik borsa