Bu Çekim Nasıl Yapılıyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Ben bu şekilde koysam kamerayı, ön taraf net arka taraf blur çıkar, neyle ilgili bu lensin hangi özelliği?

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

Kısık diyaframla alan derinligi azaltilabilir prof mak lazim yani 

piiiranha9242 tarafından 20/Tem/14 22:41 tarihinde düzenlenmiştir

..Morali hep bozuk olan insan..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek

bence adam ayni yerin tam ustune baska layerda normal boyutta fincan koyup opacity sini artirmis. tam onlari alacakken opacitysini dusurmus. o zamanda gercekte gizlenen dev fincani almis. yani after effects olabilir.

Triumph tarafından 20/Tem/14 22:37 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ar0fer
    Ar0fer's avatar
    Erkek

Hocam valla gördüğüm kadarıyla cisimleri konumlandırmayla alakalı. Eğer makinanın netlemesini geniş alana çekersen bu şekilde çekim yapabilirsin. Odaklamayla alakalı. 2. posttaki profesyonel kameralar için geçerli.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

alan derinliğini çok iyi anlatmış dayı. 3 faktör var alan derinliğini etkileyen

-Obje-nesne uzaklığı

-Diyafram

-Objektif

nesne uzaklıklarını cok iyi ayarlamış ilk olarak. odanın her tarafına ışık cok temiz ve eşit bi biçimde dağılmış yüksek ihtimal diyafram f/22 stop değerinde rahat calısmıştır. Objektif olarak tahmin ediyorum ki 16 mm veya daha geniş odak uzaklıklı bir lens kullanılmış kadrajın sağ ve sol dikey taraflarında eğilmeler var objektif baya geniş açı bir lens.

Kutikula tarafından 20/Tem/14 23:27 tarihinde düzenlenmiştir

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

sağlam perspektif.

Diyafram olayında mesela blur olduğunda çekme tuşuna tekrar bastığımda bir netlik vaki oluyor öyle bir dalgamlar olabilir, odaklanıyor ve blurluk kayboluyor.

macro vs çekerken oluyor bu çok.

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı

sağlam perspektif.

Diyafram olayında mesela blur olduğunda çekme tuşuna tekrar bastığımda bir netlik vaki oluyor öyle bir dalgamlar olabilir, odaklanıyor ve blurluk kayboluyor.

macro vs çekerken oluyor bu çok.

hangi macro çekimde yapabilirsin bunu cok merak ettim. tele-objektiflerle yani senin anlıcağın şekilde macro lenslerle bunu cekemezsin. alan derinliğini araştırırsan anlayacaksın.

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zamazingo
    zamazingo's avatar
    Erkek

bu adamın kanalını takip ediyorum fena şeyler yapıyor

http://www.youtube.com/channel/UCvGMGQC8gNkd4gwxSbABIlw

Yol Güzeldir. Odak Bilgi İşlem
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

makinedeki diyafram yani f değeri küçüldükçe alan derinliği azalıyo. senin o arkaplan blur çıkması örneğin f 1/2.8 de daha belirgin iken f 1/22 de blur olayını hiç farkedemezsin. ön ve arka birlikte net olur.

goo.gl/qBNZmW
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheKorsans
    TheKorsans's avatar
    Erkek

bu adamın amına koyim ben 5-10 kere izledim beynim yandı :(

Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Frank
    Frank's avatar
    Erkek

yorumları şöyle bir okudum da, prof. makinaya falan ihtiyaç yok. Gunumuz bridge tipi makinaların bile sensörleri bir dslr'ye gore cok kucuk ve diyaframları net alan derinligini azaltacak kadar açılamıyorlar. En basit haliyle gidip macro moda alıp üstüne bir de en yakındaki nesneye odaklamadıgnız surece, bahsettiginz gibi bir blur olayı yaşanmaz. Herhangi bir digital makina ile kısık diyafram ayarlarında çok rahat yapılabilir. Odak en uzaktaki nesneye olmalı.

edit: anasayfada gordum ya .d hortlatmısım şimdi farkediyorum.

Frank tarafından 23/Tem/14 23:11 tarihinde düzenlenmiştir

Tüm sıkıntı ve üzüntülerin kaynağında iradenin arzuları vardır; çünkü tatmin edilmemiş bir arzu bizi özlemle dolu olarak bırakır, tatmin edilen bir arzunun yerine bir yenisi alıncaya kadar da can sıkıntısı yaşarız.
Toplam Hit: 1613 Toplam Mesaj: 11