folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bu Gece Berat Kandilidir

Bu Gece Berat Kandilidir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek

Bu gece Berat kandilidir

Sual: Berat gecesi ne zamandır, önemi nedir?
    CEVAP
    Berat gecesi, Şaban ayının 15. gecesidir ki, bu yıl pazartesiyi salıya bağlayan gece, yani bu gecedir. Berat gecesinin günü, 27 Temmuzdur. Oruç tutmak isteyen yarın yani salı günü tutmalı. Bu konudaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:
    (Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.) [Nesai]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.)
    [Tirmizi]

(Şaban ayında üç gün oruç tut
    ana, Hak teâlâ, Cennette bir yer hazırlar.) [Ey oğul ilmihali]

(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi.)
    [İ.Asakir]

(Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki:
    “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.) [İbni Mace]

(Cebrail aleyhisselam gelip,
    “Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece Şaban ayının 15. gecesidir” dedi. Bu geceyi ihya edenleri Allahü teâlâ affeder. Yalnız, müşrik, büyücü, falcı, cimri, kinci, müşahin, içkici, faizci ve zaniyi affetmez.) [Taberani] (Müşahin, bid’at ehli demektir.)

İçki içmek, cimrilik, kin gütmek gibi günahları işleyen kâfir olmaz. İmanı düzgünse, günahlarının cezasını çektikten sonra Cennete girer. Sevabları günahlarından daha çok gelirse, Cehenneme girmeden de Cennete gider.

Âişe validemiz buyuruyor ki: Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi. (Buhari)

Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, bilhassa ilim öğrenmelidir. En kıymetli ilim, doğru yazılan ilmihal bilgileridir.

Peygamber efendimiz Berat gecesinde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen) duasını çok okurdu.

Hazret-i Âişe validemiz, (Ya Resulallah, Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu halde, neden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sordu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
    (Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.) [Gunye]

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zervalone
    zervalone's avatar
    Erkek

güzel yazı Allah hepimizi affetsin

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

Tüm İnananların berat kandili mübarek olsun

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Tüm islam aleminin Kandilini kutlarım umarım herkes en iyi şekilde bu geceyi değerlendirir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

Herkesin Berat kandili mübarek olsun.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OveRTaX
    OveRTaX's avatar
    Erkek

Bir süredir dinle aramdaki bağ gevşemişti.Ne zamandır toparlanmak istiyordum ama toparlanamadım bir türlü.Bu gece Allah izin verirse Kuran-ı Kerim'i alıp okumak istiyorum ve bundan sonra dinle aramdaki bağıda sımsıkı tutmak istiyorum.

tüm inananların kandili mübarek olsun.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

OveRTaX bunu yazdı:
    -----------------------------

Bir süredir dinle aramdaki bağ gevşemişti.Ne zamandır toparlanmak istiyordum ama toparlanamadım bir türlü.Bu gece Allah izin verirse Kuran-ı Kerim'i alıp okumak istiyorum ve bundan sonra dinle aramdaki bağıda sımsıkı tutmak istiyorum.

tüm inananların kandili mübarek olsun.

-----------------------------

inşallah dinine sımsıkı sarılır bidaha bırakmazsın Allah yardımcın olsun.

Hepinize hayırlı kandiller

TBT'ye Mescit istiyoruz.
Toplam Hit: 1295 Toplam Mesaj: 7