C# Giriş Bi Kaç Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Arkadaşlar programlamaya giriş ile ilgili bir kaç kitap aldım okurken bana kodların içine yazıldıgı geometrik sekilleri bilmem gerektiğini soylüyor. Başla bitir gibi dışındada kare elips dikdorthen şekiller gösteriyor. Bu şekilleri ezberlemem gerekiyormu.

birde herzaman değer varmı sorgusumu yapmamız gerekiyor.

mesela bakkala git ekmek al. Diyecegimizde. Önce bakkal varmı diye kodmu yazmamız gerekiyor. 1+1 2 ise 1 varmı diyemi girmemiz gerekiyor.

Bu tur temel soruları sorup cevap alabilecegim forum sitesi önere

bilirimsiniz

siyahbereli tarafından 17/Eyl/15 10:59 tarihinde düzenlenmiştir

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Programlamada temel mantık bence, tüm olumsuzlukları eledeğin zaman istenen durum elde edilir.

Mesela, buraya kayıt olurken, kullanıcı adını kontrol eder var mı diye, yoksa bu sefer e-posta adresine bakar var mı diye.

Sonra der ki "geçiş serbest".

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

flowchart' dan bahsediyorsun sanırım. bu bi akış şeması, şekilleri ezberlemene gerek yok. algoritmanın nasıl düşünüldüğü hakkında fikir veriyor.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

1- programlamaya direk giriş yapmadan önce kesinlikle algoritma hakkında bir kaç bişey oku ve mantığını kavramaya bak. Önemli olan algoritma daha sonra programlama dilleri amaç değil araç olucak. 

2- akış diagramlarından bahsediyorsun. akış diagramları senin yapıcağın ufak şeylerde bir işe yaramayacaktır  fakat büyük projelerde işleyişi anlatırken kullanılabilir. bir çok alanda kolaylık sğalar. iletişim,algoritma,debuging vs. 

3- bakkal sorun içinde exception yönetimi şeklinde araştırma yapabilirsin. bazı basit kontrolleri yapmazsan. kullanıcı program üzerinde hata alabilir ve bunu istemeyiz. 

1. felsefen kullanıcı salaktır olsun ve onun üzerinden programlarını yaz. 

FCN tarafından 17/Eyl/15 11:17 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Hocam bende bir süredir c# çalışıyorum. O şekiller vs. flowchart dedikleri şey çok saçma geldi daha doğrusu zaman kaybı göründü bana..  

Bununla beraber Her yazdığın kodda sorgu yapmak performans kaybı olur. Onun yerine textbox lar da validation lar ile  sadece rakam gir , boş geçilemez  vs kullanabilirsin. Tabi hata kontrol vs muhakkak olmalı onun içinde exception kullanırsın zaten

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

birde herzaman değer varmı sorgusumu yapmamız gerekiyor.

Metodlara geçilen parametrelerin isnullorempty kontrolü faydalıdır. Bundan bahsediyorsun sanırım.

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek

Algoritmanı sağlam yaparsan gerisi gelir o şemalar senin programlama yolunu belirler o yüzden temel bilgi edinmen senin için idealdir fazla bilgi göz çıkarmaz. Kitabın adı nedir birde. örnek açık akedemi sitesini inceleye bilirsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Kıymetli yorumlarınızı kulağıma küpe yapıyorum beyler. Algoritma için ayrı bir kitap mı alayım. Ne alayım. Acık akademi sitesi hoşuma gitmedi hocam. Yinede sağol. Fcn hocam ayrıca sanada teşkkür ederim. Tavsiyelerini uygulamaya çalılacağım.

algoritma. Ve syntax mantıgını öğrenmeye çalışacam. Mantığını bi yakalarsam çok güzel yol alabileceğimi düşünüyorum

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 717 Toplam Mesaj: 8
c# giriş