folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder C# İle Yazılan Uygulamanın Nerede Hata Verdiğini Bilmek

C# İle Yazılan Uygulamanın Nerede Hata Verdiğini Bilmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

Ayrıntılı bir hata değilse, Windows event viewer dada gözükebilir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    DE5TROY3R bunu yazdı

Ayrıntılı bir hata değilse, Windows event viewer dada gözükebilir.

kullanıcıların bilgisayarına erişme şansım yok , onlardan da sürekli birşeyler istemek olmuyor. şimdi bir hata olduğu durumda direk benim sistemimde (loggly) ayrıntılı olarak görünüyor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Yeni konu açmadan buradan sorayım.
    Aşağı bir örnek koydum. webten kontrol kısmı bazen exception atabiliyor. eğer global bir exception kontrolü eklersek burada bir hata oluşması durumunda loop devam etmeyecek.
    Bu sorunu nasıl halledeceğiz?

örnek;

forech(var item in items)
    {

item.Status="webten kontrol";

}

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

Yeni konu açmadan buradan sorayım.
    Aşağı bir örnek koydum. webten kontrol kısmı bazen exception atabiliyor. eğer global bir exception kontrolü eklersek burada bir hata oluşması durumunda loop devam etmeyecek.
    Bu sorunu nasıl halledeceğiz?

örnek;

forech(var item in items)
    {

item.Status="webten kontrol";

}

Eğer uygulama açıkken sürekli çalışması gereken bir döngü varsa Exception ifadelerini loop içine almak gerekir.

Uygulamanın hata verip kapanması durumunda alınacak exception ı uygulama dışında bir ordamdan web uygulamalarına gönderebilirsiniz. bunun için örn. linux ortamındaki bazı uygulamalarda exceptionların uygulama içinde değil de işletim sistemi ile ilgili kısımlardan gözlenmesi öneriliyor. örn. stdout a yazılan şeyleri logla ki uygulamanın başına bişey gelse bile yazılanlar dirtek gönderilsin gibi.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

konu iyiymiş. 

~@~

Roark bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı

Çok teşekkürler. Log tutmak önemli.

Yaptığım bi' uygulama bazı bilgisayarlarda başka hiç bir mesaj olmadan "uygulama çalışmayı durdurdu" hatası veriyor. Maksadım bunun nedenini anlamak çünkü çoğunlukta çalışırken azınlık olarak böyle bir hata vermesi can sıkıcı. Kullanıcı tarafında hatayı anlamak kolay olmuyor.

Her mekanizmada Try Catch yapısı kullanmak mantıklı. Bunu javascript te bolca kullansam da C# uygulamamda bu pek fazla yok diyebilirim.

Keşke mevcut uygulamaya birşey ekleyebilsem ve bana nerede hata verdiğini gösterse. Böyle birşey lazım. Bu benim için çabuk ve kolay bir çözüm olurdu. 

Ne kadar büyük bir program hocam ? Eğer çok büyük Değilse ,boş bir günde ya da bir gününü ayırıp hata fırlayacak yerleri try- catch içine alabilirsin. 

Bir otomasyon yazmıştım 10+k kod var yazarken nerede hata fırlattıysa direkt orada exception handling ekledim öyle öyle tamamlanıyor , senin yazma aşaman bittiği için zaman ayırıp düzeltmek bir yöntem 

diğer yöntemse yazılanlar gibi log tutup , patladığı yere direkt kod tarafına erişmek 

10bin+ kod var deyince. satır mı, kelime mi anlıyoruz. yoksa, karakter(harf) mi?

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

konu iyiymiş. 

~@~

Roark bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı

Yaptığım bi' uygulama bazı bilgisayarlarda başka hiç bir mesaj olmadan "uygulama çalışmayı durdurdu" hatası veriyor. Maksadım bunun nedenini anlamak çünkü çoğunlukta çalışırken azınlık olarak böyle bir hata vermesi can sıkıcı. Kullanıcı tarafında hatayı anlamak kolay olmuyor.

Her mekanizmada Try Catch yapısı kullanmak mantıklı. Bunu javascript te bolca kullansam da C# uygulamamda bu pek fazla yok diyebilirim.

Keşke mevcut uygulamaya birşey ekleyebilsem ve bana nerede hata verdiğini gösterse. Böyle birşey lazım. Bu benim için çabuk ve kolay bir çözüm olurdu. 

Ne kadar büyük bir program hocam ? Eğer çok büyük Değilse ,boş bir günde ya da bir gününü ayırıp hata fırlayacak yerleri try- catch içine alabilirsin. 

Bir otomasyon yazmıştım 10+k kod var yazarken nerede hata fırlattıysa direkt orada exception handling ekledim öyle öyle tamamlanıyor , senin yazma aşaman bittiği için zaman ayırıp düzeltmek bir yöntem 

diğer yöntemse yazılanlar gibi log tutup , patladığı yere direkt kod tarafına erişmek 

10bin+ kod var deyince. satır mı, kelime mi anlıyoruz. yoksa, karakter(harf) mi?

genelde satır baz alınır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

konu iyiymiş. 

~@~

Roark bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı

...

...

Bir otomasyon yazmıştım 10+k kod var yazarken nerede hata fırlattıysa direkt orada exception handling ekledim ...

genelde Satır baz alınır.

Tşk'ler. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

try catch bana çok amelelik gelsede :D 

bi fonksiyon ile yer basamak aşama veri kontrol ve ekran görüntüsünü base64 olarak saklıyordum

http://www.leyladansonra.com/
Toplam Hit: 3815 Toplam Mesaj: 19
microsoft microsoft