folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder C++ Kitap Önerisi

C++ Kitap Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sancaks
    sancaks's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba,

18 yaşındaki yiğenim C++ öğrenmek istiyor benden tavsiye istedi acaba hangi kitap falan diye ,bende çok bilgili olmadığım için bu konuda TBT'ye sorayım dedim.Önerdiğiniz bir kitap yada netten indirebileceğim bir set var mı?  yada evinde olupta köşe de öylece duran,kullanmayan varsa  o da makbule geçer.  

sancaks tarafından 12/Ara/15 00:39 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BLank's avatar
    Erkek

Ayrıc bende şu sorumu iliştireyim

Ben daha önce programlama kitabı okumadı eğitim seti mi dha iyidir yoksa kitaplar mı?

## http://www.youtube.com/watch?v=grmCuaV_zxc bir kum tanesinde dünyayı görmek ve vahşi bir çiçekte cenneti görmek, sonsuzluğu avuçlarında tut ölümsüzlüğüyse bir saat içinde
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Kitap bu: http://www.sistem.com.tr/tanim.asp?sid=V4AJKSCQEC5C8NJ8T0Y7

En yeni basımını alırsanız daha iyi olur. Ders çalışır gibi günlük okuyacak, alıştırmaları yapacak. Sonra testleri çözecek.

Sonrasında Effective C++ (http://www.amazon.com/Effective-Specific-Improve-Programs-Designs/dp/0321334876) ve Kaan Aslan'ın STL notları okunmalı.

Video ile programlama öğrenilmez. Belki hızlı bir giriş yapılır, ana hatları öğrenilir ama tam anlamıyla öğrenmek için iyi kitaplara ve bol bol alıştırmaya ihtiyaç var.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

deitel in kitaplarına ancak hoca ve sınıf eşliğinde girilir. 

2. el bulabilirse Robert Lafore Nesne Yönelimli C++ Programlama Kılavuzu'nu yallayıp yutsun.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

@YeniHarman C++'i benden cok daha iyi bildigi icin, kitap konusunda onun tavsiyesine guveniyorum, "video ile programlama ogrenilmez" (nokta), bence giris yapmak icin bile izlenmeye degmez.

Yegenin yasi kucuk oldugu icin sansli, muhtemelen ogrenecegi ilk programlama dili olacak (10 dilde hello world yazabilmek yetenegine lafim yok ama bunu dili bilmek olarak saymiyorum).

C++'i oyle ya da boyle ogrenemeyip programlamayi temelli birakmamasi icin bazi onlemler yazacagim.

----------------

Birincisi kitap meselesi. Bu cok onemli bir mesele, konudan bagimsiz olarak. Hemen her programlama kitabi, en azindan reference manual olmayanlar diyelim, kitabin yazarinin dile bakis acisini ve gecmisini-tecrubelerini yansitir. Ornegin 20 tane programlama dili icin kitabi olan ve yeni cikan bir dil icin 1 ay sonra kitap cikaran bazi yazarlarin, dile bakis acilarinin yuzeysel oldugu neredeyse kesindir.

Peki dogru bilgiler icerdikten sonra bu neden onemli? Cok onemli cunku, ozellikle ilk dilinizse, o kitabi okudugunuzda, aslinda yazarin zihniyeti size gecer, onun gibi dusunmeye baslarsiniz, ve konuya bakis aciniz bir kere yanlis sekillendiyse, onarilmasi cok zor olan bir hasar almissiniz demektir.

Bir ornek vereyim, 8 yil kadar once elime gecen bir C kitabinda (Ileri C programlama, g. murat tasbasi) adinin aksine, verilen en ileri ornekler, pointer ve struct kullanarak ogrenci not takip, telefon rehberi vb. programlardi. Simdi eger yazar gercekten C nin kullanim alanini biliyor olsaydi durum boyle olur muydu? Aslinda yazarin programlama gecmisini ve tecrubesini bugun baktigimda cok rahat anliyorum.

C ile OS, emulator, compiler vb. programlar yazmis olan bir C programcisinin boyle bir kitabi yayinlayacagini hayal edemiyorum, icine sinmez, yapamaz, bildiklerini anlatmak ister, iyi yazarlar basitlestirerek dogru sekilde aktarir, kotu yazarlar iyi bilseler de anlatmayi beceremez. Ancak hic bir gercek C programcisi not defteri programi ile, dahasi dilin gercek kullanim alanina deginmeden "ileri" C kitabini tamamlayip yayinlayamaz.

Peki bu kitabi okuyan C programcilari ne yapiyor, ya C# ile not defteri cok daha basit yaziliyormus, bosuna C ogrenmisiz, C dinozor, sadece elektronikte kullaniliyor vb. dusunceler ile baska bir dile geciyor, ya da vaktini bosa harcamis ve hic birsey elde edememis olarak programlamadan vazgeciyor.

Hulasa, bir kitabi almadan once, ozellikle ilk diliniz ise, kesinlikle ve kesinlikle cok iyi arastirirn, aslinda C++ kitabi degil C++ zihniyeti aldiginizi unutmayin.

----------------

Ikincisi daha cok C++'a ozel bir uyari. C++ guclu bir dil olmakla birlikte cok buyuk bir dil. Programlamaya baslamak icin dogru bir dil mi, bilemiyorum, ancak arastirmayi size birakiyorum.

Benim bizzat yaptigim bir hata oldugu icin uyarmak istedigim konu su, kitabi okurken dilin tum ozelliklerini ve o ozelliklerin neden koyuldugunu %100 anlayin, ancak bunlari hafizanizda tutmaya calismayin. Muhtemelen kitabin daha ortalarina geldiginizde onceki konularin bir kismini hatirlamiyor olacaksiniz, bu cok normal, sebebini aciklayacagim.

C++ cok farkli nedenlerden dolayi (en kotusu C ye tam destek vermeye calismasi) bir cok paradigmayi destekleyen ve onlarca kurali ve bir o kadar da istisnasi olan bir dil. Bir diger neden de dilin yayilma surecinde herkesin memnun edilmeye calisilmasi neticesinde komite tarafindan her istenen ozelligin dile eklenmesi.

Sonucta, dilin sikca kullanilan ozellikleri disina pek cikmadan hemen her programi yazabilirsiniz, dolayisiyla dilin tum ozelliklerini ezberlemek, daha kotusu kullanmaya calismak sonu husran ile biten bir hareket olacaktir.

Programlama camiasinda buna ozet olarak C++'i bilmek mumkun degildir deniliyor. Bu tabii C++ yazamayacaginiz anlamina gelmiyor, ikinci bolumde anlatilmak istenen tam anlamiyla bu. C++'i bilmek mumkun degildir cumlesini daha fazla aciklamak adina Brian Kernighan'dan bir alinti yapmak istiyorum.

En: "When I write a C program of any size, I probably will wind-up using 75, 80, 90% of the language features. In other words, most of the language is useful in almost any kind of program. By contrast, if I write in C++ I probably don't use even 10% of the language, and in fact the other 90% I don't think I understand."

Tr: "C ile hangi boyutta olursa olsun bir program yazdigimda, muhtemelen dilin ozelliklerinin %75, 80, 90'ini kullaniyorum. Bir baska deyisle, dilin tum ozellikleri her turlu program icin faydali. Aksine, C++ ile program yazarken dilin %10'unu bile kullanmiyorum, aslinda bakilirsa kalan %90'ini anladigimdan da emin degilim"

http://www.cs.cmu.edu/~mihaib/kernighan-interview

Bu cumlelerde anlatilmak istenen C, C++ dan cok daha iyi bir dildir demek degil, zaten yazinin devamini okursaniz anlayacaksinizdir, C bir cok kusuruna ragmen minimalist bir dildir, ancak C++ cok buyuk bir dildir ve dilin pek cok ozelligi aslinda genel kullanim icin gerekli degildir. Kernighan dilin %10'unu kullanarak program yaziyorsa siz neden %11'ini kullanmak icin zahmet edesiniz.

C++'i bilmek imkansiz cumlesinin bir diger aciklamasi da su, (ben cok zekiyim nasil ogrenemeyecekmisim diyenler icin), ne kadar zeki olursaniz olun, her konuda, kullanilmayan bilgi unutulur. C++ da da asagi yukari bir stiliniz olusup orta seviyede programlar yazmaya basladiginizda, dilin size hitap eden kismi disindaki bildiklerinizin hepsini unutacaksiniz. C de unutmuyoruz cunku ufak buyuk her programda kullaniyoruz. Konunun zeka ile bir ilgisi yok yani.

----------------

Ozet:

- Kitap almadan once cok iyi arastirin, kitap degil zihniyet aldiginizi unutmayin, ozellikle ilk diliniz ise. Kotu bir kitap ile programlamayi ogrenirseniz, ilerde basarili olma ihtimalinizi bastan baltalamis olursunuz.

- C++'in kurallarini ogrenirken muhakkak anlayin, ancak kesinlikle ezberlemeye ve "tamamini" programlarinizda kullanmaya calismayin, sonunda bir hafta once ogrendiginiz seyi unuttugunuzu gorunce ogrenemiyorum deyip birakabilir, daha kotusu programlamadan soguyabilirsiniz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

En yeni basımını alırsanız daha iyi olur. Ders çalışır gibi günlük okuyacak, alıştırmaları yapacak. Sonra testleri çözecek.

Sonrasında Effective C++ (http://www.amazon.com/Effective-Specific-Improve-Programs-Designs/dp/0321334876) ve Kaan Aslan'ın STL notları okunmalı.

Video ile programlama öğrenilmez. Belki hızlı bir giriş yapılır, ana hatları öğrenilir ama tam anlamıyla öğrenmek için iyi kitaplara ve bol bol alıştırmaya ihtiyaç var.

bu ilk önerdiğiniz kitap yeni başlayanlar içinmidir ? Orta seviye bir bilgiyi gece yatarken okuyarak biraz daha geliştirebilirmiyiz ?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    Genki bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

bu ilk önerdiğiniz kitap yeni başlayanlar içinmidir ? Orta seviye bir bilgiyi gece yatarken okuyarak biraz daha geliştirebilirmiyiz ?

Teknik kitaplar genelde başucu kitabı olarak okunmazlar:) Kitabı kesinlikle eller-klavyede takip etmelisiniz.

Kitap, lisans düzeyinde ders kitabıdır (yanlış hatırlamıyorsam). http://www.cs.technion.ac.il/users/yechiel/CS/BadBooksC+C++.html#DeitelCPP burada da kitabın bir kritiği yapılmış. Kitap mükemmel mi? Değil. Yazarları mükemmel mi? Sanmıyorum. Fakat iyi kitaptır: Öğrenmeniz gereken şeyleri, olması gereken sırada, lisans dersinde hocanın anlatacağı kadar verir. Bu iyidir.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    Genki bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Teknik kitaplar genelde başucu kitabı olarak okunmazlar:) Kitabı kesinlikle eller-klavyede takip etmelisiniz.

Kitap, lisans düzeyinde ders kitabıdır (yanlış hatırlamıyorsam). http://www.cs.technion.ac.il/users/yechiel/CS/BadBooksC+C++.html#DeitelCPP burada da kitabın bir kritiği yapılmış. Kitap mükemmel mi? Değil. Yazarları mükemmel mi? Sanmıyorum. Fakat iyi kitaptır: Öğrenmeniz gereken şeyleri, olması gereken sırada, lisans dersinde hocanın anlatacağı kadar verir. Bu iyidir.

hocam kıtap önerdinde hiç bi iyi yanı yok diosun nasıl olcak şimdi bu kitaba alternatif nedir siz nerden ögrendınız ?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    Bosluk bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı
    Genki bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

hocam kıtap önerdinde hiç bi iyi yanı yok diosun nasıl olcak şimdi bu kitaba alternatif nedir siz nerden ögrendınız ?

Yok, ben bu kitapla başladım ve oldukça beğenirim:) Beğenmem, eleştirmeyeceğim anlamına gelmez. Bora Güngören'in C++ ile Nesne Tabanlı Programlama kitabını edinmiştim önce. Yeterli gelmedi (fakat nesneye yönelik programlama ile ilgili ilk adımları bu kitapla atarsınız. En azından bir C programcısının C++ ile nasıl soyutlama yapacağını gösterir), o yüzden yukarıda önerdiğim kitabı aldım ve takip ettim. Elimde referans olarak kullandığım (MFC bilmiyorum, QT bilmiyorum, wxWidgets bilmiyorum ... Dört beş winform'u için de winapi kasasım gelmiyor o yüzden grafik arayüzü kullanmam gereken zamanlarda BCB kullanıyorum) Zeydin Pala & İhsan Karagülle'nin C++ Builder 6 kitabı var. Eskilerden Turbo C (Hakan Erdun olması lazım yazarının) ve C programlama dili kitapları da duruyor bir yerde.

Olaylara karışmayın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

YeniHarman seçkin yayınlarında tavsiye edecegin C C++ ile ilgili kitap listesi rica etsem verebilirmisin

CISSP tarafından 13/Ara/15 00:00 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    CISSP bunu yazdı

YeniHarman seçkin yayınlarında tavsiye edecegin C C++ ile ilgili kitap listesi rica etsem verebilirmisin

Maalesef o yayınevindeki yazarların kitaplarını hiç okumadım. Bu nedenle önerebileceğim kitap yok.

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 3467 Toplam Mesaj: 11
c++ kaynak kitap