folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder C# N Sayısına Kadar Olan Asal Sayıları Bulma Kodu

C# N Sayısına Kadar Olan Asal Sayıları Bulma Kodu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

Hoca derste sormuştu. nette sayının asal olup olmadığını gösteren kod var ama bu şekilde seriyi kontrol edene rast gelmedim.

using System;
    namespace dpx
    {
    	class dupiclass
    	{
    	   public static void Main()
    	   {
    		   int n = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    		   int m = n;
    		   for(int x=1;x<=m;x++)
    		   {
    		   for(int i=2;i<=n;i++)
    		   {
    			   if(i==2 && n==2) 
    			   {
    				 Console.WriteLine(n+" Sayısı Asal Sayıdır.");				   
    			   }
    			  if(n % i == 0) {
    				  break;
    				  }
    	           if(i==n-1)
    			   {				   
    				  Console.WriteLine(n+" Sayısı Asal Sayıdır.");
    			   }
     	        }
    		   n--;
    		  }
    		  Console.WriteLine("Uygulamayı Sonlandırmak İçin Bir Tuşa Basınız.");
    		  Console.ReadKey();

}	   

}
    }

işinize yarar :D

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

n sayısının karekokune kadar gidilerek yaparsan erken vakitte asal olup olmadığını anlarsın.

http://www.ontedi.com/javascript/javascript-ile-asal-sayi-islemleri

Belki lazım  olur.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

Evet işlemi hızlandırmak için güzel bir yöntem.

yanlız soru seninkinden farklı, ama evet senin yöntemin bana hız kazandıracak.

DuPi tarafından 29/Eki/16 21:29 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    DuPi bunu yazdı

Hız önemlidir hocam. Senin programın n^2 zamanda çalışır.  Amacın her zaman çalışma zamanını logn lere çekmeye çalışmak olsun. Algoritma analizi dersi alırsan önemini anlarsın 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

performans olarak şunu kullansan daha rahat edersin :
    http://www.codeproject.com/Articles/2728/C-BigInteger-Class

isProbablePrime()

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Bir sayının asal olup olmadığını bulmak için çok daha kolay bir yol var. Eğer bir sayı asalsa 6n-1 veya 6n+1  formülüne uyması gerekmektedir. Burdan doğrulanabilir.

https://www.quora.com/Why-do-prime-numbers-always-satisfy-the-6n+1-and-6n-1-conditions-Is-there-any-mathematical-logic-behind-it

Ancak bu formül sadece doğrulama amaçlı bu formülde n yerine herhangi bir sayı koyarak kesinlikle asal sayı elde edebilirsiniz diye bir şey yok ancak 3'ten büyük her asal sayı bu formüle uyar.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

Bir sayının asal olup olmadığını bulmak için çok daha kolay bir yol var. Eğer bir sayı asalsa 6n-1 veya 6n+1  formülüne uyması gerekmektedir. Burdan doğrulanabilir.

https://www.quora.com/Why-do-prime-numbers-always-satisfy-the-6n+1-and-6n-1-conditions-Is-there-any-mathematical-logic-behind-it

Ancak bu formül sadece doğrulama amaçlı bu formülde n yerine herhangi bir sayı koyarak kesinlikle asal sayı elde edebilirsiniz diye bir şey yok ancak 3'ten büyük her asal sayı bu formüle uyar.

bu formül sadece 2 ve 3 e bölünemediğini ispat ediyor ayrıca bir olayı yok, en sağlam yöntem ilk yorumdaki yöntem zaten bu ikisini ilk denettiriyor

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı
    DuPi bunu yazdı

Hız önemlidir hocam. Senin programın n^2 zamanda çalışır.  Amacın her zaman çalışma zamanını logn lere çekmeye çalışmak olsun. Algoritma analizi dersi alırsan önemini anlarsın 

O(1) varken logn e ne gerek var yahu :D madem konusu açıldı. Herhangi bir algoritmayı her zaman o(1) düzeye çekmek mümkün müdür?  Recursive fonk yazarak bellekten ödün verip o(1) çekebilir miyiz? Yoksa en iyi çalışma zamanı her algoritma da farklılık mı gösterir?? Mesela benim algoritmam o(2n) olsun bunu o(1) düzeyde çalıştırabilmek mümkün olsun.  Bu analizi. Nasıl yapabilirim izlenilen bir. Yol var mı hocam? 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pineapplemen.
    sercoo
    sercoo's avatar
    Erkek

hocam böyle bi video buldum bulunmuş en büyük asal sayıyı böyle bulmuşlar bayaa değişik bi yöntem :

< ="//www.youtube.com//lEvXcTYqtKU" width="425" height="350">

https://www.youtube.com/watch?v=lEvXcTYqtKU

sercoo tarafından 30/Eki/16 21:25 tarihinde düzenlenmiştir

i might be a pineapple but you're a fineapple baby
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

Konunun  bu kadar rövaşa çıkacağını tahmin etmemiştim. bir iki bilen yorum yapar sandım :D tüm programcılar dökülüyor :)

algoritma dersi görüyoruz. ama o kadar ileri değil normal daha algoritma yazmayı öğreniyoruz.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Asal sayi hesaplamasi programlama ve algoritmada zaten basli basina bir konu dostum. Oyle asal sayi "kendine ve bire bolunebilen hede hode..." degil yani...

Heleki sifreleme falan muhabbetine (encrypt/decrypt) cok kan dokuluyor yani asal sayi onemli. Hesaplamanmasi kanitlanmasi felan filan...

anca gidersin...
Toplam Hit: 2039 Toplam Mesaj: 11
c# asal sayılar asal sayı bulma asal sayı c