folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder [C#] Net Framework Sürümleri Hk.

[C#] Net Framework Sürümleri Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

merhaba beyler

az önce .net 2.0 projesinde dynamic tipi kullandım, .net2.0 la derledim ve .net 4.0 olmıyan arkadaşın bilgisayarında açtım, uygulama çalıştı

daha önceden optional parametersi de aynı şekilde 3.5 te kullanmıştım. ama fazla kafa yormamıştım (derleyici kodu farklı derliyodur yine 3.5 e uyduruyodur diyodum)

eğer yenilikleri fw sürümü farketmeksizin kullanabiliyorsak, sizce değişik bi durum söz konusu değil mi? oldukça kafam karıştı

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

evet bu durum bana saçma gelmişti :S

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Abi frameworkun tum surumleri paket halinde tutuluyor :)

JIT istenilen surumu yukleyip programi hosta alip calistiriyor...

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

öncelikle şunu söyliyeim, konuda belirriğin dynamic tipinin 2.0 da çalışması olayında yanılmşım. sadece nesne tanımlayabiliyormuşuz : ). ama diğer özellikler için genel olarak aynı.

ve olayı sanırsam çözdüm

dile eklenen fw den bağımsız yeniliklerle fw ye bağımlı yenilikler arasında fark var

misal bi optional parameters özelliğini fw farkı olmaksızın her sürümde kullanabliyoruz

generic convariant , automated property,var tipi vs vs bunları açın c# 4 destekleyen bi derleyici. hepsini .net 2.0 da derleyebililiyosunuz.

ama örneğin dynamic gibi bir bileşene bağlı özellikler -dynamic language runtime- fw sürümü elverdiğince çalışıyor, mesela dynamic 4 ten önceliklerde çalışmıyor. yada linq assemblysi mevcut olmadığından çalışmıyor

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Abi Framework 2.0 varsa ve 4.0 gerekliyse

yukluyosun ve ikisinide tutuyor

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

abi tuttuğunu biliyorum : ).

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd264739.aspx

bak bu özellik c# 4.0 ın değil mi? he ben uygulamayı .net 2.0 la derleyip ".net 3.5/4.0 olmıyan" bilgisayarda açtım çalıştı. 

ben mi seni yanlış anladım sen mi beni :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Kardesim,

Prolkere CLR diline cevrilir. Eger cevirdiyse onu baska bir sekilde calistirir. JIT kullanirkende c# degilde CLR diliyle calistirir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı

Kardesim,

Prolkere CLR diline cevrilir. Eger cevirdiyse onu baska bir sekilde calistirir. JIT kullanirkende c# degilde CLR diliyle calistirir

framevork ün manası nerde o zaman :?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    asa42 bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı

Kardesim,

framevork ün manası nerde o zaman :?

Haci zaten biz yazarken framework'e gore yaziyoruz dimi :).

.NET Framework bir uygulama gelistirme platformudur haci. Yani dilden bagimsiz olarak program gelistirmemize olanak saglayan bir ortamdir.

Tum .NET dillerinin paylasabilecegi ortak bir calisma zamani vardir. Bu ne demek oluyor ? Yani ortak bir dil kullaniyorlar bu da hangisidir CLR abi :)

Ayrica CTS ile CLR trarafindan desteklenen tum veri tipleri tanimlanir. CLS ise tum NET dillerinin orta noktada bulusabilmesini saglar.

Iste framework sistemi haci. Yanlisim varsa duzelt. :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Ayirca :

Programci kaynak kodunu yazar, kullandigi derleyicide derler ve yazdigi program .NET Assembly olarak kaydedilir ki bunlarda CIL,Metadata,Manifesto(bunu gorebilirsin)ve Resources ler vardir.

Senin yazdigin kod bak

.method public hidebysig instance int32  Topla(int32 x,
                                                   int32 y) cil managed
    {
      // Code size       9 (0x9)
      .maxstack  2
      .locals init ([0] int32 CS$1$0000)
      IL_0000:  nop
      IL_0001:  ldarg.1
      IL_0002:  ldarg.2
      IL_0003:  add
      IL_0004:  stloc.0
      IL_0005:  br.s       IL_0007
      IL_0007:  ldloc.0
      IL_0008:  ret
    } // end of method HesapMak::Topla

bunun gibi olur ki bu temiz assembly dili degildir :)

E tum .NET dilleri buna cevirirse baska bir .NET dili bunu her halukarda kullanir :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek

2de yazdıysan minumum o bilgisayarda 2 olması lazım.

bende 2de derliyorum.4dün nimetlerinden faydalanmadıqca gerek yok.2 her bilgisayarda var zaten.

Toplam Hit: 1952 Toplam Mesaj: 11