C# Sqlite Şifreleme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

https://stackoverflow.com/questions/1381264/password-protect-a-sqlite-db-is-it-possible

https://stackoverflow.com/questions/41425759/set-password-for-sqlite-v3-database

con.SetPassword gözükmüyor hiç bir şekilde. Nuget'tan System.Data.SQLite ve sqlite harici paket mi yüklemem gerekiyor?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

pragma key ile dener misin hocam

buradaki örnege bak https://www.bricelam.net/2016/06/13/sqlite-encryption.html

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

kullandiğin con objesi nedir bro ?

oledb nin connection objesi vs ondan gözükmüyordur.  connection string de yazmayi denersen belki daha kolay olabilir.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

SQLite dll içinde SetPassword metodu yok evet.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

System.Data.SQlite  ve Microsoft.Data.sqlite diye iki farklı isim alanına sahip sqlite paketleri var nuget üzerinde. 

System.Data.SQlite ile sadece "using System.Data.SQlite" ekleyerek sqlite veritabanına erişip kullanabiliyorum fakat kavradığım kadarıyla bu pakette encrypt fonksiyonu yok. Ancak anlamadığım nokta neden stackoverflow üzerinde bunu çözüm olarak paylaşmışlar; Bu method sonradan mı kaldırıldı?

Microsoft.Data.Sqlite için ise kendi dökümanındaki örneği dahi çalıştıramadım.

using SQLitePCL;
    using Microsoft.Data.Sqlite; 

eklediğim halde hata alıyorum. Ayrıca eklenmesi gereken paketler mi var?

https://docs.microsoft.com/tr-tr/dotnet/standard/data/sqlite/?tabs=netcore-cli

Https tarafından 12/Haz/20 19:01 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

https://help.crestron.com/SimplSharp/html/M_Crestron_SimplSharp_SQLite_SQLiteConnection_SetPassword_1.htm 

crestron diye bir firma veya ürün artık neyse. Kendileri bir utility library yazmışlar. Burada SQLiteConnection sınıfını kendilerince implemente etmişler. Ve sınıfta SetPassword methodu var. Sonuçta SQLiteConnection sınıfı için Ado.Net te bulunan DbConnection sınıfının SQLite için olan implementasyonu diyor. Bu elemanların hazırladığı DLL i bul açıp bakalım nasıl yazmıslar SetPassword methodunu. Ama ücretli sanırım bu dll. Kısaca baktım üye ol falan diyor. Üye olmadım sonra. Yada temel versiyonu ücretsizdir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

Exe decompile edildiğinde encryptd key deşifre edilemeyecek şekilde uygulanabilecek bir yöntem var mı tavsiye edebileceğiniz?

Başka yöntemlerde olabilir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Https bunu yazdı

Exe decompile edildiğinde encryptd key deşifre edilemeyecek şekilde uygulanabilecek bir yöntem var mı tavsiye edebileceğiniz?

dotnet'in en büyük sorunu salinda bu. Obfuscation kullan ama tam koruma sağlamıyor. bunun farklı yöntemlere girmek gerekiyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    Https bunu yazdı

dotnet'in en büyük sorunu salinda bu. Obfuscation kullan ama tam koruma sağlamıyor. bunun farklı yöntemlere girmek gerekiyor.

Yanıt için teşekkür ediyorum hocam.

Aslında kullanacakların bunları yapabileceğine pek ihtimal vermiyorum ama yinede tedbir almak lazım.  Veriler lokalde tutulacak değerli veriler. Db olarak sqlite kullanılıyor , olurda bu sqlite dosyası açıldığında okunmaması gerekiyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Selamlar,

sqlite extension sayesinde kriptolama hizmeti veriyor olarak biliyorum ama hiç kullanmadım. Tek dosyadan çalıştığı için zaten write yaparken dosyayı kilitliyor, birde encryption yapması asıl amaçı hız ve basitliğin olumsuz yönde etkiler.
    Genelde; sqlite yazılacak veri, uygulama içinde kriptolanır ve öyle yazılır. Firefox, android vb. projeler içerisinde kullanımı bu şekilde.

Güvenlik konusunda malesef IL ve Net framework yapısı gereği yüzde yüz native code elde edemezsin. Bunun için kendi Ngen ve .Net Native gibi yöntemler var ama yinede MSIL kodu içinde barındırıyor.
    Son olarak IL2CPU adında compiler çıkmıştı ve gerçek native code iddasi vardı ama hiç uğraşmadım. Bilen varsa bilgilendirsin.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Https bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    Https bunu yazdı

Yanıt için teşekkür ediyorum hocam.

Aslında kullanacakların bunları yapabileceğine pek ihtimal vermiyorum ama yinede tedbir almak lazım.  Veriler lokalde tutulacak değerli veriler. Db olarak sqlite kullanılıyor , olurda bu sqlite dosyası açıldığında okunmaması gerekiyor.

Boyle bir noktada verinin değerine  göre güvenlik  artıyor. Biz bir C dll'i import edip, dll kendini import eden  app'in hash'ini  alip eğer hash tutuyor ise o zmn bir key üretip onun ile aciyordu. vs. vs. vs. farkli işler var hep. 

Toplam Hit: 2444 Toplam Mesaj: 11
c# sqlite şifreleme