folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder C# Ve PLC Veri Yazdırma Hakkında

C# Ve PLC Veri Yazdırma Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alkolikkarga
    alkolikkarga's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba

Üretim hattında 54 tane PLC cihazı var. Bu cihazlardan sürekli veri akışı gelmekte ve bu verileri C# aracılığıyla SQL'e, ayrı tablolara yazdırmaktayım. PLC cihazlarından SQL'e yazdırma şartları ürün geçmesi ve mod değişikliği(mod değişikliği = operatörün makinayı durdurması, manuele alması vb.). PLC sayısı fazla olduğu için C#'ta threading yapısı kullandım. Ama tam emin değilim doğru yaptığımdan. Bazen SQL'i incelediğimde yazması gereken verileri yazmadığını görüyorum. Tam olarak yapıyı nasıl kurmalıyım?Projeyi incelemek isteyene gönderebilirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Hocam, biraz alakasız olacak firma ne üstüne çalışıyor ve kaç yıldır oradasın?

Ekleme : sql tarafında ne gibi bir eksik veriden söz ediyoruz? biraz daha açar mısın? yani atıyorum 1.plc verileri gönderiyor, sonra 2.plc verileri yazdırmıyor 3. makineye mi geçiyor nasıl oluyor yani?

Roark tarafından 05/Haz/20 23:40 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

paylastigin sekilde pek bir cözüm bulunabilecegini sanmiyorum.. incelemek lazim, "bazi verileri yazmama" olayini görebiliyor muyuz? yani o olay oluyorsa bulunabilir ama ayda yilda bir oluyorsa baska bir sey..

yazdigin kodu pek begenmedim ayrica :) cok tekrar varmis gibi geliyor, sinirsiz döngü koymussun, thread.sleep kullanmissin, bir sürü islem yapan kisim icin tek bir try-catch kullanmassin (hata oldugu durumlarda hata olan kismi tekrar deneyebilirdi mesela) gibi gibi.. Ayrica tek thread olusturmussun main thread harici, bu tablodaki sira numaralari önemssize kaynak israfi yapmissin yani birden fazla thread ile calisabilirsin.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alkolikkarga
    alkolikkarga's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

paylastigin sekilde pek bir cözüm bulunabilecegini sanmiyorum.. incelemek lazim, "bazi verileri yazmama" olayini görebiliyor muyuz? yani o olay oluyorsa bulunabilir ama ayda yilda bir oluyorsa baska bir sey..

yazdigin kodu pek begenmedim ayrica :) cok tekrar varmis gibi geliyor, sinirsiz döngü koymussun, thread.sleep kullanmissin, bir sürü islem yapan kisim icin tek bir try-catch kullanmassin (hata oldugu durumlarda hata olan kismi tekrar deneyebilirdi mesela) gibi gibi.. Ayrica tek thread olusturmussun main thread harici, bu tablodaki sira numaralari önemssize kaynak israfi yapmissin yani birden fazla thread ile calisabilirsin.. 

Sınırsız döngüyü plc'yi sürekli taramak için kullandım. Yani sürekli kontrol etsin veri varsa Sql yazdırsın.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    alkolikkarga bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Sınırsız döngüyü plc'yi sürekli taramak için kullandım. Yani sürekli kontrol etsin veri varsa Sql yazdırsın.

daha modern yöntemler var hocam.. Yarin uygun bir zaman pc'ne baglanip bakalim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

PLC' mi c#'a bağlanıyor, C# mi PLC'ye.

1 tane sonsuz döngü yerine her PLC için ayrı bir thread yapılabilir. bu sayede sallıyorum 3. plc'de ki bir anlık bağlantı hatası için sonra ki bütün PLC'lere bağlanmıyor.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alkolikkarga
    alkolikkarga's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

PLC' mi c#'a bağlanıyor, C# mi PLC'ye.

1 tane sonsuz döngü yerine her PLC için ayrı bir thread yapılabilir. bu sayede sallıyorum 3. plc'de ki bir anlık bağlantı hatası için sonra ki bütün PLC'lere bağlanmıyor.

c# plcye bağlanıyor.

Bu arada @unbalanced çok yardımcı oldu. Sıfırdan kodu yazdı. Daha stabil hale getirdi. Programı inceleyip sorularım olabilir @unbalanced hocam :D

Toplam Hit: 1833 Toplam Mesaj: 7
c# plc sql veri yazdırma