C# Yazdırma Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Şirkette kendi yazdığımız program üzerinde yazdırma işlemi yaparken bir sorun ile karşılaşıyoruz.

Normal bir word-excel dosyası yazdırırken a4 kağıtta satır sayısı aşılır ise 2. sayfaya geçer.

Bizim programda ise raporu yazdırır iken 2. sayfaya geçmiyor. 1. sayfada ne görüyorsa onu yazdırıp yazdırma işlemini tamamlıyor

Ya da karınca duası gibi ufak ufak yazılara dönüştürüp hepsini tek sayfada çıkartıyor.

Öyle kötü durumdayım ki ilk sayfaya sığan kısmı bastırıp kalan kısmını print screen ile çekip öyle yazdırıyorum. 

İşin ilginci hangi cihazda yazdırma yaparsam yapayım onun ekran boyutuna göre boyutlanıp ona göre sonuç veriyor. Bunun içimden nasıl çıkarım daha önce böyle bir problem ile karşı karşıya geleln oldu mu hiç 

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

yazdirma işlemi için hangi bileşeni kullanıyorsunuz ?

Eğer Printdocument form objesini kullaniyorsanız event'inin e.HasMorePage diye bir değişkeni vardir. onu true yapman gerekir.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

yazdirma işlemi için hangi bileşeni kullanıyorsunuz ?

Eğer Printdocument form objesini kullaniyorsanız event'inin e.HasMorePage diye bir değişkeni vardir. onu true yapman gerekir.

Print diyalog kullanıyoruz hocam. Eğer sadece rapor çıkartacak isek sayfa form olarak düzgün ancak yine ilk sayfadaki verileri basıyor. Ancak rapor üstüne şirket logosu, başlık ya da ek bilgiler gelirse o zaman yazdırma işleminde yazılar küçülüp garip bir hal alıyor. Her iki şekilde de tam yazdırma uygulayamıyoruz ne yazık ki 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

print dialog bir printer sayfa vs secimi için kullanlan arayüzdür. print işlemlerini draw ettiğin bir event olmasi lazim. Çok yıllardır printer objesi kullanmadiğimi fark ettim suanda, zamnında ayda 15-20 milyon print alıyordum :) 

https://stackoverflow.com/questions/11067746/printing-hasmorepages-not-working-c-sharp  burada ki gibi bir bak. Ben buradaki yöntem e yakin bir sekilde kullanıyordum. aşağıda ki satir 2. sayfa ya geçmeyi sağlıyor. cift yüzlü printerlarda da arka yüze baskı yapmak için kullanmamız gereken bir yöntemdir.

if(currentpage < numofpages)
        {
            ev.HasMorePages = true;
        }
        else 
        {
            ev.HasMorePages = false;
        }

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

print dialog bir printer sayfa vs secimi için kullanlan arayüzdür. print işlemlerini draw ettiğin bir event olmasi lazim. Çok yıllardır printer objesi kullanmadiğimi fark ettim suanda, zamnında ayda 15-20 milyon print alıyordum :) 

https://stackoverflow.com/questions/11067746/printing-hasmorepages-not-working-c-sharp  burada ki gibi bir bak. Ben buradaki yöntem e yakin bir sekilde kullanıyordum. aşağıda ki satir 2. sayfa ya geçmeyi sağlıyor. cift yüzlü printerlarda da arka yüze baskı yapmak için kullanmamız gereken bir yöntemdir.

if(currentpage < numofpages)
        {
            ev.HasMorePages = true;
        }
        else 
        {
            ev.HasMorePages = false;
        }

Anladım hocam :) Kusuruma bakma cehaletime ver deneyeceğim bunu

Toplam Hit: 1224 Toplam Mesaj: 5
print