folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Casper Ultrabook İle İmtihanım

Casper Ultrabook İle İmtihanım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Müridler merhabalar;

alacağımdan ötürü elime casper nirvana ultrabook geldi.

Kargodan aldım kutuyu açtığımla birlikte vay be iyi iş yapar bu pc dedim.

power tuşuna basmamla hata ettiğimi anladım. PC acayip hantal. orj win7 64bit vardı üstünde.

2012de alınma. toplasan 600 saat kullanılmamıştır. internete bağlı olduğu süre alındığından beri 300 saati geçmemiştir. aldığım kişiyi yakından tanıyorum.

en son internete bağlandığı tarih 2016 mart düşünün artık.

hiç bir update format yüzü görmemiş cillop sıfır gibi.

gel gelelim soruna aldım direkt dedim buna format basim. 6 senelik lenovo bile ölüyken win 10 + ssd ile fişek gibi olmuştu.

bunun ilacı win10 dedim. formatsız ücretsiz yükseltme yaptım win10a. lakin gene hantal. win7ye göre hızlandı baya da sanırım driver sıkıntısı var.

casperin sitesinden seri no ile aradım ama uygun win10 driveri yok. mail attım caspera ama skleyeceklerini sanmam.

az önce şarja taktım kenara koydum. hiç bir down upload olayı yok, hiç bir program açık değilken bile hayvan gibi ısınmış. kapattım artık.

cihaz hiç bir format tamir vs görmemiştir. acaba içindekileri alıp temiz format atmam mı lazım?

temiz formatta w7 64 bit mi daha iyi gelir w10 mu?

cihaz i5 3317u işlemci  8gb ram hd grph 4000 ekran kartı (2gb) var.

ama menteşeleri kırık ekran dursun diye kitap koyduğum  P6100 işlemci 3gb ramli lenovom ondan 3 kat daha performanslı.

DVD girişi olmadığından SSD ekleyemicem. ya da lenovodaki SSDyi atcam buna adam olacaksa eğer.

cihazın altının da fotosunu atıyorum hiç öyle hava alacak yer de yok. ama fan sesi geliyo onu da anlamadım. nasıl bi cihaz yapmışlar mk.

görüntü 10 numara icraat yok ama :D acayip ısınıyor.

ekran kartından şüphelenip PC/Yönetten driver update ettim tüm bileşenleri. hepsi de driver güncel dedi.

şimdi ne yapabilirim buna?

şarjı falan da çok iyi bu gün face twitter metin2 filan takıldım. biraz da GTA San Andreas oynadım yaklaşık 5 saat sonra şarj %40daydı.

bunu nasıl adam edebilirim ?

Not:yazarken elektrik gitti fotoyu gelince monte ederim.

bu arada tam modeli Casper Nirvana Ultrabook 14

st kodu: CN.BMU3317A

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Acaba casper excalibur nasıldır? :) 5-8k arası fiyatı var 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Makinenin teknik özellikleri iyi. İyiden kasıt yeterli.

Hantallıktan kastı anlamadım ama önce sabit diski kontrol etmek gerek. Bu cihazdaki sanırım SSDHD denilen hibrit nane ki 32GB'lık bir nand bölüm barındırıyor olması lazım. Bu nand bölüm yalama olmuş olabilir. CrystalDisk Info ile görebilirsin sanırım.

Ekran kartı işlemci üzerinde. Doğrudan intel'in sitesinden HD4000 sürücülerini kullanmanı tavsiye ederim. Ayrıca bataryanın wear seviyesini de kontrol etsen iyi olur. Gerçi toplam kullanım süresini diskten hareketle yukarıda adı geçen programla görebilirsin.

Isınma sorununu hep duyuyorum Casperda fakat msi çakması casper netbookum 80+ derecelere çıkmasına rağmen sıkıntı yaşamadım. Rahatsız boyutta olmasının nedeni windows 10'un dangalaklığı olabilir. W10'un hâlâ güç yönetimi ile sıkıntıları var. Uyuyup kalan makineler, bazen uykuya geçip bazen geçmemeler vs. Hele ağ üzerinde karışık işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar var ve yazıcı paylaşımı gerekiyorsa...

W10 sevmiyorum ben (bakmakla yükümlü olduğum 70'e yakın bilgisayar var ve her seferinde W10 yükleyene küfür ediyorum). Fanboylar gelmeden şöyle diyeyim: Eğer 7 yetiyorsa 7, bir tık güncel olsun diyorsan 8.1 kur. 10'a bulaşma da. Geliştirici ya da sağlam oyuncu değilsen gerek yok.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Hocam windows 8.1 in tüm driverleri neredeyse hepsi windwos 10 ile uyumludur zaten. Lenovo bile bazı modellere win10 driver download dediğinde 8.1 in linkini veriyor.

Öncelikle HDD bir sıkıntı yoksa cihaza temiz bir sıfır hdd silerek win10 kur , windows10 u sevmeyenlere gıcık oluyorum çünki microsoft un şimdiye kadar yaptıgı en düzgün çalışan işletim sistemi win10 u sevmeyen 8.1 i ve 7 yi de sevemez temelde aynı çünki. 

Sıfır kurulumdan sonra stop microsofy spy uygulamaları ile tüm metro uygulamalarını ve arka planda çalışan microsoft uygulamalarını kaldırmanı öneririm bu sayede pc hiç yavaşlamayacaktır.

Ardından Casper ın sitesinden eğer yoksa donanım üreticisinin sitesinden en güncel  win10 yoksa win 8.1 driverlerını kur. Hala hantallık varsa ki o donanımla olmaması lazım arızalı olabilir diye düşünebiliriz. 

Lenovo candır. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Acaba casper excalibur nasıldır? :) 5-8k arası fiyatı var 

adı üstünde CASPER nasıl olabilir ?

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Makinenin teknik özellikleri iyi. İyiden kasıt yeterli.

Hantallıktan kastı anlamadım ama önce sabit diski kontrol etmek gerek. Bu cihazdaki sanırım SSDHD denilen hibrit nane ki 32GB'lık bir nand bölüm barındırıyor olması lazım. Bu nand bölüm yalama olmuş olabilir. CrystalDisk Info ile görebilirsin sanırım.

Ekran kartı işlemci üzerinde. Doğrudan intel'in sitesinden HD4000 sürücülerini kullanmanı tavsiye ederim. Ayrıca bataryanın wear seviyesini de kontrol etsen iyi olur. Gerçi toplam kullanım süresini diskten hareketle yukarıda adı geçen programla görebilirsin.

Isınma sorununu hep duyuyorum Casperda fakat msi çakması casper netbookum 80+ derecelere çıkmasına rağmen sıkıntı yaşamadım. Rahatsız boyutta olmasının nedeni windows 10'un dangalaklığı olabilir. W10'un hâlâ güç yönetimi ile sıkıntıları var. Uyuyup kalan makineler, bazen uykuya geçip bazen geçmemeler vs. Hele ağ üzerinde karışık işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar var ve yazıcı paylaşımı gerekiyorsa...

W10 sevmiyorum ben (bakmakla yükümlü olduğum 70'e yakın bilgisayar var ve her seferinde W10 yükleyene küfür ediyorum). Fanboylar gelmeden şöyle diyeyim: Eğer 7 yetiyorsa 7, bir tık güncel olsun diyorsan 8.1 kur. 10'a bulaşma da. Geliştirici ya da sağlam oyuncu değilsen gerek yok.

hocam şu an kullandığım lenovodan çok daha iyi özellikleri ama performansta lenovonun 3te1i anca :D

ısınma sorunu var baya bi ha çalışsın donmasın da ısınsın rahatsız olmam ama sistem boştayken bile gavur şeyi gibi yanıyo meret.

w10 ben çok sevdim. metro kullanmıyorum tabi ama ölüyü diriltti tabiri caizse. 

olmadı yedekleri alıp temiz bi kurulum yapayım..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Hocam windows 8.1 in tüm driverleri neredeyse hepsi windwos 10 ile uyumludur zaten. Lenovo bile bazı modellere win10 driver download dediğinde 8.1 in linkini veriyor.

Öncelikle HDD bir sıkıntı yoksa cihaza temiz bir sıfır hdd silerek win10 kur , windows10 u sevmeyenlere gıcık oluyorum çünki microsoft un şimdiye kadar yaptıgı en düzgün çalışan işletim sistemi win10 u sevmeyen 8.1 i ve 7 yi de sevemez temelde aynı çünki. 

Sıfır kurulumdan sonra stop microsofy spy uygulamaları ile tüm metro uygulamalarını ve arka planda çalışan microsoft uygulamalarını kaldırmanı öneririm bu sayede pc hiç yavaşlamayacaktır.

Ardından Casper ın sitesinden eğer yoksa donanım üreticisinin sitesinden en güncel  win10 yoksa win 8.1 driverlerını kur. Hala hantallık varsa ki o donanımla olmaması lazım arızalı olabilir diye düşünebiliriz. 

Lenovo candır. 

aynen bence de en iyi taptığı sistem w10.   8ve 8,1de sıçmıştı. ama topladı 10la bence.

temiz format akabinde full driver update. olmazsa temiz bi w7. gene olmazsa artık içinii açacam donanımsal bişilere bakıcam.

belki macun bitti hatta belki değil 4 senede yalan olmuştur muhtemelen. 

gene sıkıntı devam ederse satayım ucuza artık.

eyw tşkler hocam.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

müritler cihazın kendi recovery bölümü varmış. pc yönetten görüyorum 26gb lik bi bölüm.

ne yaptıysam bu bölüme ulaşamıyorum.

w8den sonra zaten biosa girmek bile dandik hale geldi.

netten baktığım bios seçenekleri bendeki biosta yok.

bu recovery bölümüne nasıl ulaşabilirim ?????

casperın sitesinde yazdıklarından bi cacık olmuyor. aradım mesai saatleri dışında old için dakikası 2 tl imiş teknik desteğin. sksen aramam zaten 20 liralık bekletirler mk.

geri w7ye dönüp denesem recovery başarılı olur mu acaba ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

kendi kendine konuşuyo gibi olucam da w10a güncelleme ile geldiysen 10 gün içinde dönüş varmış. ayarlar güvenlik ve güncelleştirme, yedekleme mensünden geri dönülüyormuş.

şu an geri dönüyorum w7 olunca inş recovery çalışır :|

Toplam Hit: 1382 Toplam Mesaj: 9
casper ultrabook imtihan nirvana ultra-bok