Çek/Senet Tahsilatı Hakkında...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek

1-Hocam şimdi elimde bi çek var ve vadesine 3-4 ay var bi şekilde erken tahsil etme imkanım var mı?

2- Elimde kısa zamanda vadesi dolacak olan bi senet var fakat sanırım tahsilatında problem olacak bunu başka türlü nasıl tahsil edebilirim BAnka vs vs ile...

Kral nerde diye Sorma. SENde ..BENde ..SİZde ..Onda Çıplak giyen kral olur ..Taç giyen oturur tahtına::. Emeğe Saygı ..kürtaja hayır!! Soruya bak: Dünyaya Tekrar Gelseniz Ne Yaparsınız ? E dedim ben; Eminim herkez yine aynı şeyi yapar aynı şeyi yaşardı... Hani sözüm ona; ..Ben siktiğim eşşeğin huyunu bilmem mi? die ...E sen söyle bilmem mi usta :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolygaN
    HolygaN's avatar
    Erkek

Senete bişey yapamazsın.

Çeki kırdırabilirsin

Ki o zaman  yarı fıyatına gider.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Selamlar;

ÇEK

Doğru bilinenin aksine çek de belirlenebilir bir vade yoktur..Yani halk arasında bilinen tabirle "sana 3. ayın 23üne çek yazdım" kavramı sadece ticari örf ve ahlakla ilgilidir..

Kanunen kuralımız ise; Çek görüldüğünde yani ibraz edildiğinde ödemesi yapılır..İlgili kanun Maddesi Türk Ticaret Kanunu;

II - VADE:

Madde 707 - Çek, görüldüğünde ödenir. Buna aykırı her hangi bir kayıt yazılmamış hükmündedir.

Keşide günü olarak gösterilen günden önce ödenmek için ibraz olunan bir çek ibraz günü ödenir.

Senin yapman gereken ilgili bankaya gidip çeki ibraz ettirmendir..

SENET: 

Senet için yapman gereken; halk arasında bilinen tabirle "senet kırdırmak" ekonomideki adı ise bankaya senet iskonto ettirme işlemidir..

Mesela Senedinin değeri Yüzbin Ytl ve daha vadesine 6 ay kalmış olsun..Hayalindeki arabanın acil satışta olduğunu öğrendin ve almak için son günün olsun,acil paraya ihtiyacın var..Bankaya gidiyorsun ve Benim Yüzbin YTL değerinde ve 6 ay vadeli senedim var bunu kırdırmak istiyorum diyorsun..Bankadaki görevli ise uyuz bir sesle "kırık senet oranımız yüzde 20,yerseniz" diyor..

Hayalimizdeki arabadan vazgeçmemek için Yüzbin Ytl'nin 80 Binini alıp,20 Bin ytl'yi bankaya bırakıyoruz..

Ayrıca bu işlem sadece bankalarla yapılır diye bir kural yoktur..Çek-Senet mafyası da buradan doğmuştur..

Not: Çeki üzerinde yazan sözde vadeden önce ibraz etmeni tavsiye etmem,eğer çeki veren kişiyle aranızda ticari münasebet varsa,bozulmasına yol açabilir,piyasada adın totoş'a çıkabilir..Ama kanunen yapabilirsin tabi ki..

Saygılar 

Çekil,Önümden Çekil...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek
    la hoca yasal tefeciler var faktoring şirketleri yaz google amcaya sana yakın olan birinin al numarasını ara sor bide bankaya sorarsın, böyle uğraşırsın çünkü kimse yapmak istemez yaptığın işin bütün karı gider elinden parayı çevirirsin sadece

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolygaN
    HolygaN's avatar
    Erkek

c0der bunu yazdı:
    -----------------------------

HolygaN bunu yazdı:
    Senete bişey yapamazsın.
    avukat yoluyla yapabilirsin.

adamın elinde imzalı senedi varsa.

verirsin avukata.

avukat komisyonunu alır.

borcu olan adama haciz gönderir.

parayı alır.

çek olayı içinde.

ya bankaya gider kırdırırsın ya da tefeciye gider kırdırırsın.

banka: riskli olduğu için yani çekin karşılığı olup olmadığını bilmediği için hemde vadesi dolmadığı için eğer kırdırırsan parada kesinti yapar.

tefeciye gidersen diyelim 10 bin ytl alacağın varsa 5 bin ytl sini tefeci sana verir hadi güle güle der.

tefeci bi şekilde çekin sahibinden parayı alır.

kanun falan hikaye.

Senedin günü gelmemiş onun için bişey yapamaz günü gelmeden.

Çeki de çek sahıbının hesabında para varsa istediğin zaman bozdurursun. Ama aldıgın adama kazık atmış olursun.  Aldığın adam çek sahibi değilse bile çek el değiştirildikçe arkası imzalanır. Kimden kime geçtiği belli olsun diye.

Sonuçta ticari ahlaka sığmaz

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

Yanliş anlaşilmasini istemiyorum.

çek'i eline almişin, Senetide almişin tüm bunlari yapmayi biliyorsun da Tahsil etmeyimi bilmiyorsun ?

diger konu ise senet'i aldigin kişi önemlidir ve çek'i aldigin kişide git sor bakalim bankaya çek karşiliklimi

bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek

Arkadaşım  soru çek ve senetlerin vadesi gelmeden tahsilatları...
    Bilgiye gelince net bilgi için sordum ..emin ol bilmediğim birşeyi almam... 

..Ki karatahtanın verdiği bilgiler açığı kapattı nazaran::.
    ..ve senin bilgin var mıydı topicten önce karatahtanın yazdıklarından? 

Vardı de ..siktir çekeyim :\  | Uzatılmaması rica::. 

Kral nerde diye Sorma. SENde ..BENde ..SİZde ..Onda Çıplak giyen kral olur ..Taç giyen oturur tahtına::. Emeğe Saygı ..kürtaja hayır!! Soruya bak: Dünyaya Tekrar Gelseniz Ne Yaparsınız ? E dedim ben; Eminim herkez yine aynı şeyi yapar aynı şeyi yaşardı... Hani sözüm ona; ..Ben siktiğim eşşeğin huyunu bilmem mi? die ...E sen söyle bilmem mi usta :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bir
    Bir's avatar
    Erkek
    tmm arkadaşım sana gerekli cevabı vermişler çek vadesinden önce hesapda para varsa çekilir adı üsdünde ÇEK ama ticari ahlaka uymaz yada finans kurumlarına %12 yada 16 aylığını kırıyolar yada bankaya teminata alıp kredi kullanırsın
    senette ise gününden önce alma ihtimalin yok bankaya verirsin ödenmesse protesto edilir
    ha yapacak bişi daha var bi bardak su içer dua edersin

Tam otuz yıl sattim çalışmış ben durmuşum , gökyüzünden habersiz uçurtmauçurtmuşum!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek

@Bir  Bilgiler için saol ve aklıma takıldı:

bankaya senet iskonto ettirme işlemi nedir? 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek
    noel_baba bunu yazdı:

hocam yazdım ya,elinde senet var,vadesi gelmemiş,bankaya gidiyorsun..Senet kırdırma'nın ekonomi dilindeki adıdır bankaya senet iskonto ettirme.. 

Çekil,Önümden Çekil...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek
    karatahta bunu yazdı:
    noel_baba bunu yazdı:

hocam yazdım ya,elinde senet var,vadesi gelmemiş,bankaya gidiyorsun..Senet kırdırma'nın ekonomi dilindeki adıdır bankaya senet iskonto ettirme.. 

Yok hani @Bir ''senette ise gününden önce alma ihtimalin yok'' dedi de onun için sordum :)

Toplam Hit: 33305 Toplam Mesaj: 14