folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Çift Yönlü Elektrik Sayaçları

Çift Yönlü Elektrik Sayaçları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karat
    karat's avatar
    Erkek

Selamlar

Ben bi konuda bilgi istiyorum.sorum şu;

Ben bi rüzgar türbini yaptım alternatörle çalıan yani alternatif enerji üreten bi türbin.ama türbinin ürettiği enerjiyi kullanamıyorum tam olarak .O yüzden makinenin sistemi çok fazla ısınıyor enerjiyi atamayınca.Bende devletin şebekesini depo olarak kullanayım dedim ama bu konuda çift yönlü sayaç var mı onu bulamadım.Acaba öyle bi makine var mı?Ayrıca devlete verdiğimiz yükü tekrar alabiliyor muyuz?

Şimdiden teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazrail
    kazrail's avatar
    Erkek

Buraya bakabilirsin

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/16/16.pdf

Bunu düzenlemek için diyotları kullanman lazım kanımca ve sayaç mevzusunda hatırladığım kadarıyla böyle birşey vardı güneş pilleri için ...

Not buda step motorlar için

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/16/step_motor.pdf

Ey üç yüz seneden sonraki yüksek asrın arkasında gizlenmiş ve sâkitâne Nurun sözünü dinleyen ve bir nazar-ı hafî-i gaybî ile bizi temâşâ eden Said’ler, Hamza’lar, Ömer’ler, Osman’lar, Tâhir’ler, Yûsuf’lar, Ahmed’ler ve sâireler! Sizlere hitap ediyorum. Başlarınızı kaldırınız, ‘Sadakte’ deyiniz. Ve böyle demek sizlere borç olsun! (...)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

anlattıgın şey mantıga ters unutmaki akın kuvvet yönü ile ters orantılıdır buda şu demek şehir şebekesindeki güç senin ürettiginden fazla ise senin muhtemelen tesisatını yakmak yada motorunu ters yönde hareket ettirmeye çalışacaktır.

madem elinde elektrik üreten bir sistem var akülere depola elektrigi inverterler ile geri dönüşüm yap.

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karat
    karat's avatar
    Erkek

Kardeş senin dediğin doğru akım yükün tersi yönünde hareket eder fakat ben araya elektrik sayacı takıcam diyorum.Yani evlerdeki gibi nasıl ihtiyacımız kadar yükü alabiliyorsak aynı şekilde tesisata aynı şekilde yük verebiliriz değil mi?Bunu sağlayabilecek çift yönlü sayaöları nerden bulabilirim?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

elektrik sayacına elektrik geri dönüş yapmaz. bunun için kontaktörler kullanman gerekir + sendeki dinamo ac mi dc mi bildigin üzre şehir şebekesi ac. +şehir şebekesi senin ürettigin elektrikten fazla yani karşılama söz konusu mantıga aykırı senin yapmak istedigin şey.(süzme saat kullanırsan olur ama bu defada saat ters döner tedaş yakalarsa üper).

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karat
    karat's avatar
    Erkek
    Evet ürettiğim akım AC akım o yüzden soruyorum zaten.Depo edemiyoruz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

karat bunu yazdı:
    -----------------------------
    Evet ürettiğim akım AC akım o yüzden soruyorum zaten.Depo edemiyoruz.
    ----------------------------

kaç volt çıkış yapıyor dinamo.        unutma kaç volt oldugu önemli degil ac akım her zaman dc akıma dönüştürülebilir vede depo edilebilir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karat
    karat's avatar
    Erkek
    Kardeş voltmetre ile ölçtüm 19-20 volt arası gidip geliyo.Ama dediğim gibi dinamo alternatör AC akım üretiyor ve depolanmaz.DC üretim olsa depo olabilir ama aküyle filan kim uğraşacak.Ayrıca inverter filan masraflı makineler zaten.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alexelebek
    alexelebek's avatar
    Erkek

baba neredeyse tum muridler salliyor.kimse de adam gibi yanit yazmiyor.duramadim yaziim dedim.

herneyse kardesim senin makinen yuk'u desarj edemediginden falan isinmaz,aksine eger bir yuk altina girerse  devre uzerindeki yuklerin cektigi akim oraninda hararet degerleri degisir.sen hic bir sekilde simdiki teknolojik sartlar altinda bu enerjiyi depolayamazsin.bunu unut.yapacagin en iyi sey eger evinde kullanabilecegin voltaj,akim ve guc degerlerini elde edebiliyorsan, evinde kullan.ne yapacan sehir sebekesini, cift yonlu sayaci falan.yok boyle aygit falan filan.elektrik sayaci sadece senin tukettigin enerjiyi sayar, hepsi bu baska hic bir gorevi yoktur,yapamaz da.Eger AC enerjiyi depolamak mumkun olsaydi bunu barajlarda yaparlardi en once....belki su kurursa ceyransiz kalmayak diye.

haaaa eger daha fazlasini ogrenmek istiyorsan yaz bana cevaplayayim.sallama hikayeler le kafani sisirme...

saygilar

Another day another death another sorrow another breath...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

19-20 V ile ne çalıştırmayı düşünüyorsun ki ben bunu devletin sistemine aktarayım gerektiğinde çekeyim gibisinden bi olaya girmeyi düşünüyorsun.

ha gerilim ufaktır ama deli gibi akım basıyodur (ki zannettmem) o ayrı

ama şebekeye ters bi gerilim uyguladığında patlamadan başka bişi elde edebileceğini sanmam. 

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karat
    karat's avatar
    Erkek

Evet arkadaş dediğin gibi şebekeye bu enerjiyi basmak istiyorum fakat arada çift yönü bi sayaç kullanıcam i bu sayaç hem benim ürettiğimi hemde tükettiğimi gösterecek.Ben bununla ilgili bazı bilgileri arkadaşımdan duymuştu ve hemen rüzgar türbini yapmaya kalkıştım ve yaptım .Ama AC akımı depolayamıyorum.20 volt gerilim uyguluyo ve rüzgarın şiddetine göre maxmum 30 amper akım oluşturuyor.Yani nominal güç 600 watt cvarı ve bu gücü ebekeye yüklemek stiyorum.Bunun için gerekl sayacı nasıl bulabilirim onu soruyorum?

Teşekkürler verilen cevaplara.

Toplam Hit: 4423 Toplam Mesaj: 11