Clickjacking Saldırısı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spyMASter
    spyMASter's avatar
    Erkek

Clickjacking nedir?

"Maalesef, bulgularımızın bazıları kötü değil, çok kötü. O kadar kötü ki, sorumluluğunu taşıyarak duyurmamız gerektiğini hissettik. Bir açık diğerine yöneltti o da bir diğerine ve güm - yakında açıklar ile ilgili pek çok yama çıkacak. Ve sadece bir kaç üretici firma ile çalıştık. Ve.. evet. Açık çok kötü."

Yarı kısıtlı OWASP prezentasyonunu izlemiş birisi açığın gerçekten zero-day (patch i yok) olduğu, tüm browser'ları etkilediğini ve Javascript ile alakası olmadığını belirtiyor:
    "Kabaca, kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ettiğinizde saldırgan browser'ınızın ziyaret ettiği linklerin kontrolünü eline alabiliyor. Problem lynx türü olanlar hariç hemen hemen tüm browser'ları etkiliyor. Problemin javascript ile alakası yok ve javascript i kapatmanın yararı olmuyor. Browser2ların çalışma mantığındaki bir hata ve bir yama ile basitçe kapanamayacak birşey. Bu açıkla, kötü amaçlı bir web sayfasına girdiğinizde, kötü amaçlı kişi istediğiniz linke, butona tıklamanızı sağlıyor ve birşey görmüyorsunuz."

Firefox 2, 3, Internet Explorer tüm sürümleri (8 dahil), Opera, Safari browser'ları Clickjacking açığından etkileniyor.''

Evet arkadaşlar bu açık hakkında çalışmalar yaptım nedir ne olabilir nasıl kullanırız veya nasıl kapatırız tarzında..
    Bu tür saldırıları Javascript kullanarakta yapabiliyorduk..Mesela bir formu kullanıcı istemeden otomatik olarak submit ettirebiliyorduk..
    Mesela
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

<body onLoad="document.forms[0].submit();">

<form method="post" action="forumun post edileceği sayfa">
    Form içeriği
    </form>

</body>
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Böyle bir kod kullanarak kullanıcının isteği olmadan bir formun içeriğini Post ettirebiliyorduk bu şekilde..

Fakat Clickjacking saldırılarının javascript  ile ilgili olmadığını belirttiler..
    Peki bu clickjacking ne olabilirdi iframe kullanılarak yapıldığına göre bununla ilgili bir düşüncem vardı onu uyguladım ..

İframe içinden açtığımız bir sitenin gözükmemesi için şöyle birşey yapabiliriz..

<style>
    iframe.google{opacity:0;filter:alpha(opacity=0)}  burdaki opacity değer iframe içinden açıcağımız sitenin görünmemesini sağlıyacak.
    </style>
    Daha sonra

<iframe id="google" class="google" width=1000 height=1000 scrolling=no src="http://www.google.com.tr"></iframe>

şeklinde iframe'i oluşturduğumuzda şimdi artık iframe içindeki site gözükmeyecektir..

Bildiğiniz gibi arama yaparken bastığımız bir ''Ara'' butonu var.Dolayısıyla iframe içinden google'i çağırdığımızda bu ara butonuda sayfamız içinde çıkacak.
    Bizim yapmamız gereken o an o ''ara'' butonunun tam olarak nerede olduğunu bulmaktır.. Atıyorum 800px up 100 px left gibisinden...
    Daha sonra tam oraya denk gelicek şekilde '' Haberin devamı'' şeklinde bir yazı ekliyebilirz.. Onuda yine yukarda Style tag'i arasında yapabiliriz...

Şimdi ne olucak kullanıcı haberin devamına bastığını sanarken aslında arka planda google da arama yapılacak veya varsayıyorum aynı şekilde adam
    haberin devamına bastığında adamın banka hesabından para transfer edilmesi için onay verilmiş olacak linklerin kontrolü bu şekilde saldırgana geçicek..Aynı zamanda bu açık flash'ıda ilgilendiriyor..
    Saldırgan kötü içerikli bir flash koduda bu şekilde çalıştırabilir..Bunu engellemek için flash denetimleri kapatılabilir..Onscript diye birşey varmış
    bu açığı kapattığı söyleniyor nekadar doğrudur işe yarıyormu bilemiyorum..Fakat web sitelerimizde üyelerimizin hesaplarını formların sonunda güvenlik kodu
    kullanarak bize bu saldırının yapılmasını engelliyebiliriz..ilerleyen günlerde bu saldırıyı uygulamalı olarak anlatmayı düşünüyorum şimdilik sadece
    bilgilendirme yaptım nasıl yapıldığının mantığını anlatmak için..

By:

spyMASter www.realhackers.net iletişim:spymaster@spykod.net

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Master
    Master's avatar
    Erkek

Bu güvenlik açığı aslında yeni değil... SpyMasterin dedigi gibi daha öncelerde (yanliş hatırlamıyorsam 2 ay önce filan) Flash oynatıcılarada SWF gibi uzantılı eklentilere de aynı aldatmacanın yapıldığı söylenmişti.

Fakat yeni olan ve işin boyutunu büyüten şey TARAYICILARADA sarkması oldu. Tarayıcılar içinde Frame mantığı en uygun olanı. Fakat benim düşündüğüm nokta, Firefox'un ve IE'nin Frame'ini kapatmak ve Firewall'i yükseltmek ya-da IE'nin Güvenlik ayarlarını bilmek yada oynamak bu saldırıya/lara karşı güven sağlıcak mı sağlamıcak mı.. Onu dü$ünüyorum.

Bilgi güçtür, düşmanını barışa zorlar.
Toplam Hit: 1054 Toplam Mesaj: 2