folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder CNC İle Elektro Gitar Yapmak.

CNC İle Elektro Gitar Yapmak.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

hocalar herkese merhaba

şimdi kendim bi tane güzel bir tahta bulup cnc atölyelerden birine gitar yaptırayım diyorum.  internette bi kaç video var cnc makinesiyle gitar yapanlar. ve ümraniyede bi kaç tane cnc dükkanı gördüm. onlar yapabiliyor mu? yapıyorlarsa kaça yaparlar? sadece gitar gövdesi yapmak istiyorum. sap felan ikinci el alırız.

böyle birşey mümkünse 3d modellemesini nasıl yapabiliriz?

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek

reyis bizim müşterilerimizden bitanesi böyle bişey istedi (fenderin baya pahalı bi modeli) ağacını getirdi bizde kasa ve sapı yaptık ama inan astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Programlaması hakkında biz sen bize bir örneğini getiriyosun biz modelliyoruz ona göre. ben şuan amerikadayım ama kapakmarket.com.tr den bilgi alabilrisin

Yaptık bişiler.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek

Bir ustaya yaptır derim hocam , sadece parçaları birleştirmek ne yazıkki yetmiyor bunun sap ayarı ,entonasyon ayarı bir ton derdi var. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek
    PsychoDawn bunu yazdı

Bir ustaya yaptır derim hocam , sadece parçaları birleştirmek ne yazıkki yetmiyor bunun sap ayarı ,entonasyon ayarı bir ton derdi var. 

hocam gitarı komple yapan ustalar var onlar da en aşağı bin dolar istiyor. sap entonasyon ayarları felan devede kulak :)

@weldox

hocam şimdi elimde bir örnek olmadan 3d felan modellemek mümkün değil midir. bir de sadece gövde mesela astarlı-astarsız ne kadara yapılır?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek

mümkündür tabi elinde çizimi varsa yoksa resimden bakarak el kantar göz terazi şeklinde bi çizim olur (fiyat konusunda en ufak bi fikrim yok muhtemelen cnc işleme tarafı çok pahalı tutmaz ama tek bi tane yaptırcagın için programlama için baya para alılar)

Yaptık bişiler.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

100 lira civarı gibi bişey tutar demişti bir arkadaş. daha mı fazla tutar acaba

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

Hocam yaptırırsan yaptırdığın yerde bende erhan guleryuzun elektro gitarini yaptirayim :)

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek

Hocam selamun aleyküm

Öncelikle cnc'de özel bir parça üretilirken parçanın cinsi,o iş için harcana süre vs. hepsi göz önünde bulundurulur..

Ama tahta yapan için pek zor olmayacaktır modelleme ve kodlardan sonra yapım aşaması cnc router'de taş çatlasın 1 saat..

Seri üretim olan yerlerde yapmazlar aklında bulunsun kabaca resim çiz veya herhangi bir elektro gitarın ölçülerini al öyle ver adamların

işi kolaylaşsın ama biraz tuzlu bir fiyat çekerler gibime geliyor..

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hezarfen
    hezarfen's avatar
    Erkek

işlenecek parçanın büyüklüğüne göre farklı tezgahlar kullanabilirler, tezgah değiştikçe saat ücretini de değiştirirler. 
    Bence senin yapman gereken tasarımı en kısa sürede işlenecek şekilde yapıp, işten anlayan birisini de alıp o şekilde gitmek. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hrnakyz
    hrnakyz's avatar
    Erkek

Hocam bu bahsettiğin işi bir ara bende denedim  ama arkadaşlarında dediği gibi astarı yüzünden pahalıya geliyor. benim amacım gitarı ucuza getirmek değildi tamamen el yapımı bir les paul um olmasını istediğimden di bu girişimim.. sonra manyetik masrafı köprü burku sap   derken boynum büküldü... yarıda braktım... en son  gövdelerim sehba olarak kullanılıyordu.. şimdi gözüm bile görmek istemiyor doğrusu.. başarısızlıkla sonuçlandı...  gerçekten usta birini bulursan el yapımı daha kaliteli olur bence.

al sana birazda kaynak

burada hep lespaul kasa gitar var ben lespaul hayranıyım   1950 küsürden beri bu kasa da değişiklik yok    o zamanın teknolojisi ile yapıldığını göz önüne alırsak bu iş olabilir gibi.. 

http://notrightinthehead.net/2012/03/24/free-guitar-pdf-blueprints/

https://www.youtube.com/watch?v=tmyPBCxiYHA

https://www.youtube.com/watch?v=F5wh5U1dFt0

https://www.youtube.com/watch?v=FYwDeJVfKoE

hrnakyz tarafından 18/Mar/14 15:09 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    detCode
    detCode's avatar
    Erkek
    MMB bunu yazdı

100 lira civarı gibi bişey tutar demişti bir arkadaş. daha mı fazla tutar acaba

daha fazla tutar sanırım

detCode tarafından 18/Mar/14 15:53 tarihinde düzenlenmiştir

Who is detCode?
Toplam Hit: 1499 Toplam Mesaj: 11