folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Context Nedir? | Mobil Programlama

Context Nedir? | Mobil Programlama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Selam, bikaç aydır dart/flutter ile uğraşıyorum zaman oldukça başlangıç seviyesinde 3 - 5 bişiyler yapıyorum sayılır ama hala denk gelip de anlayamadığım google dan baksam da anlayamadığım terimler durumlar oluyor ki bunlardan biri de "Context". Aga nedir bu context? diye sormak istiyorum. Bilale anlatır gibi örnekli olarak açıklayabilir misiniz? 

Teşekkürler.

FloatingActionButton(
      onPressed: () async {
      await CustomAlertBox.showCustomAlertBox(
      context: context,
      willDisplayWidget: Container(
      child: Text('My custom alert box, used from example!!'),
      ));
      },
      tooltip: 'Show Custom Alert Box',
      child: Icon(Icons.message),
      )

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Yemek yiyen bir insanı hayal et.

Context'i bir tepsi gibi düşün.

Türkçe : Suya mı ihtiyacın var ? Bunu tepsinin üzerinde bulabilirsin. 

Yazılımca : Widget'ın bir datasına mı ihtiyacın var context te bulabilirsin.

Türkçe : Su mu içmek istiyorsun ? Tepsiden su bardağını alıp suyu içtikten sonra bardağı tekrar tepsiye koyabilirsin. Tepsinin son durumunda su bardağı boş olacaktır.

Yazılımca : TextField (Widget) içerisindeki text'i veritabanına mı kayıt edeceksin ? Contextten text'i alıp, veritabanına kayıt ettikten sonra text değerini sıfırlayabilirsin. Son durumda Textfield boş kalacaktır.

EDİT : Context genelde genel verilerin bulunduğu bir sınıftır. Yani Evren'i bir context, içerisindeki döngüyü, gezegenleri vs de context içerisindeki değişken ve fonksiyonlar olarak düşün.

Basit sınıflara context yazmaya gerek yok. parent-child ilişkisi çok büyük bir alana hitap eden sistemlerde datayı contextte tutarak sadece ilgili context değerini değiştirip tüm sınıflarda son değeri okuyabilirsin. Diğer türlü o sınıfın şu clasının şu fonksiyonunun şu değeri diye gitmen gerekir. Ama global değişkenler context içerisinde olursa sen context'i düzenle o ilgili sınıfı güncellemiş olursun anlamına geliyor. InşaAllah anladın :)

MhmdAlmz tarafından 25/Haz/19 14:20 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Aslında Google'da doğru aramamış olabilirsin. What is context android yazınca ilk sonuç:

https://www.quora.com/Android-Applications-What-is-context-in-Android

Edit: üst posttan dolayı kendimikini siliyorum

https://youtu.be/-e6lyXIkIl0

Ayrıca işin kısa ama detaylı videosu

by_Tet tarafından 25/Haz/19 14:23 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Yemek yiyen bir insanı hayal et.

Context'i bir tepsi gibi düşün.

Türkçe : Suya mı ihtiyacın var ? Bunu tepsinin üzerinde bulabilirsin. 

Yazılımca : Widget'ın bir datasına mı ihtiyacın var context te bulabilirsin.

Türkçe : Su mu içmek istiyorsun ? Tepsiden su bardağını alıp suyu içtikten sonra bardağı tekrar tepsiye koyabilirsin. Tepsinin son durumunda su bardağı boş olacaktır.

Yazılımca : TextField (Widget) içerisindeki text'i veritabanına mı kayıt edeceksin ? Contextten text'i alıp, veritabanına kayıt ettikten sonra text değerini sıfırlayabilirsin. Son durumda Textfield boş kalacaktır.

EDİT : Context genelde genel verilerin bulunduğu bir sınıftır. Yani Evren'i bir context, içerisindeki döngüyü, gezegenleri vs de context içerisindeki değişken ve fonksiyonlar olarak düşün.

Basit sınıflara context yazmaya gerek yok. parent-child ilişkisi çok büyük bir alana hitap eden sistemlerde datayı contextte tutarak sadece ilgili context değerini değiştirip tüm sınıflarda son değeri okuyabilirsin. Diğer türlü o sınıfın şu clasının şu fonksiyonunun şu değeri diye gitmen gerekir. Ama global değişkenler context içerisinde olursa sen context'i düzenle o ilgili sınıfı güncellemiş olursun anlamına geliyor. InşaAllah anladın :)

Eyvallah reis-ül mobil kajşsdlk Allahtan umut kesilmez anlayacam inşallah :D :D Bir de mesela yukarıda  "context: context" yazılmışya, iki noktadan sonra ki context yerine başka ne yazılabilir? " context : ? " 

@by_Tet eyvallah hocam okuyayım. Aslında bu tip şeyler okudum genelde translate ile :D ama işte oturmuyordu. Beklentim mi başka neyse anlamlandıramıyorum kafamda gibi bi durumdayım. Anlayacam inşallah :D

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Eyvallah reis-ül mobil kajşsdlk Allahtan umut kesilmez anlayacam inşallah :D :D Bir de mesela yukarıda  "context: context" yazılmışya, iki noktadan sonra ki context yerine başka ne yazılabilir? " context : ? " 

Hocam kendi context sınıfını da yazabilirsin. Ama genelde widget'ın context'ini göndermen kafii. O anki context'e ihtiyac duydugu için senden parametre olarak context'i istiyor. Muhtemelen içerisinde state fonksiyonu falan var state işlemleri için context'e ihtiyacı var.

MhmdAlmz tarafından 25/Haz/19 15:05 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
Toplam Hit: 1954 Toplam Mesaj: 5
ios android yardım build app flutter dart nedir soru mobil software cevap context