Css Font Family Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Web sayfalarında hangi yazı tipinin daha okunabilir olduğunu araştırıyodum bazı sitelerdeki yazı fontları çok güzel ve okunabilir geldi. Kullanılan fontlara baktım arial, verdana, roboto vs vs gibi standart fontlar değil.

Adam kendi fontunu kullanmış font-face ile.

Soru-1) Ben bu fontu alıp sitemde kullansam telif hakkı vs gibi seyler oluyor mu?

Soru-2) Beğendiğim font mesela 21px ve 19 px de güzel gözüküyo ama sanki 18px yapınca cok guzel gozukmuyor benim gözlerde mi bişey var yoksa her fontun güzel durduğu bir piksel falan mı var?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

genelde ücretli fontlar satılır. satın aldığın sürece sorun olmaz hocam.

biliyormusun bilmiyorum ama : https://fonts.google.com/

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Evt google fontları barındırıyor biliyorum bunu. Bunlar ücretsiz olanlar değil mi attığın linktekiler.

Ayrıca 2.sorum için ne diyorsun hocam?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

Evt google fontları barındırıyor biliyorum bunu. Bunlar ücretsiz olanlar değil mi attığın linktekiler.

Ayrıca 2.sorum için ne diyorsun hocam?

evet oluyor 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Hangisine evet dedin hocam her font için güzel duran bir pixel değeri olduğuna mı?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ömer Kerem
    MuTReFT
    MuTReFT's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

Soru-2) Beğendiğim font mesela 21px ve 19 px de güzel gözüküyo ama sanki 18px yapınca cok guzel gozukmuyor benim gözlerde mi bişey var yoksa her fontun güzel durduğu bir piksel falan mı var?

Bu font ile alakalı, bir çok fontta oluyor o muhabbet, sebebide fontun tasarımı ile alakalı. 13 pixel in altında yazı/font olacaksa genelde OpenSans kullanıyorum mesela :)

istediğin fontu webde kullanacaksan (türkçe dil desteği olan fontları seç)

https://everythingfonts.com/font-face

yardımcı olur sana ;)

Ek olarak bazı fontları bizimkiler türkçeleştiriyor, Photoshop'ta vs türkçe olarak kullanabiliyorsun lakin font-face'te orjinalinde TR desteği olmadığı için, sen her ne kadar değiştirilmiş TR destekli font kullanda webde TR karakter sorunu yaşarsın.

Mecburi not: Cahilliğin verdiği CESARET ile ettiği lafın nereye gideceğini hesap edemeyen, düşünemeyen, fikir yoksunu mahlukatlara CEVAP vermiyorum.
Toplam Hit: 749 Toplam Mesaj: 7
css font family