Cubase 5 Nakarat Eşitleme ( Copy&Paste )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Huerfanos
    Huerfanos's avatar
    Erkek

Yeni başlayanların baş belası olan nakarat eşitleme konusunun aslında ne kadar basit olduğunu göstermek istiyorum

Elinizdeki cubase projesinde bir nakarat okunmuş ve o vokali altyapının ikinci nakarat kısmına tam olarak ritim kaçırmadan yerleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit aslında.

Daha önceden deneyip tam olarak oturtamadıysanız bunun sebebi Snap modülünün açık olmasıdır. İşe snap modülünü kapatarak başlıyoruz

Üstte ki görsel de sarı ile işaretlediğim alan eğer daha önce kapatmadıysanız sizde mavi olarak görünecektir. Bir defa butona tıklayarak kapatın , rengi beyaza dönecektir.

Daha sonra kopyalamak istediğiniz vokali seçin , istediğiniz kadar kanalı seçebilirsiniz.

Ben bu projede üç kanal seçiyorum 

Basit tut sürekle mantığıyla kanalları seçebilirsiniz. Seçtikten sonra kanalların görüntüsü aşağıda ki gibi mavi kenarlıklı olmalı , seçtiğinize emin olun.

Buraya kadar geldiyseniz Ctrl+C basarak üç kanalı kopyalıyoruz.

Daha sonra müziğin ritimlerini görebilmemiz için Cubase'in sağ altında bulunan skaladan sese yakınlaşıyoruz

Altyapımızın vuruşlarını net bir şekilde görene kadar yakınlaşıyoruz , görüntü şuna benzemelidir

Yaklaştıktan sonra yapmamız gereken şey bir kaç adım önce kopyaladığımız vokali Ctrl+V yaparak yapıştırmak. Bunu yapabilmek için origin point belirlememiz gerekiyor.

Origin point belirlemek için müziğin üzerinde mavi bir bar olarak bulunan time warp kısmına , kopyalamayı yapmak istediğimiz yere mouse ile gelerek sadece bir sol tık yapıyoruz. Görüntü şu şekilde olmalıdır

Görünen düz çizgi bizim origin pointimiz , buraya kadar geldiyseniz Ctrl+V yaparsanız görüntü aşağıdaki gibi olacaktır

Şuan vokalimiz altyapıya eklendi , şimdi yapmamız gereken vokalin başında ki boş kısımları silmek , kopyaladığımız vokalin birine çift tıklayarak açıyoruz ve boşlukları delete tuşunu kullanarak siliyoruz

Sildikten sonra görüntü aşağıdaki gibi olacaktır

Eğer vokal kayıdını yaptığınızda baştaki boşlukları siliyorsanız (ki tavsiyem budur) son yaptığımız işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır

Bu kadar basit aslında :)

Anarsistherif...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atlas
    Atlas's avatar
    Erkek

Cubase kadar pis ve uğraştıran program görmedim hayatımda 2 tık ile yapacağın işlemi cubase ile 10 tık yapıyorsun kolaylık açısından sıkıntılı bir DAW onun yerine studio one 3 ableton tercih edilebilir studio one yapan kişiler eski cubase çalışanları ondaki eksiklikleri zorlukları tamamen gidermişler tavsiye ederim kullanacaklara

-
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

:D hala ses montaji ile ilgili işim düştüğünde cool edit 2000'i kurup onda montajliyorum. windows 10 da kurulum hata veriyor diye vmware ile sanal XP'de kullanıyorum cubase'i bir kurcaliyim bakalim.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Huerfanos
    Huerfanos's avatar
    Erkek
    Atlas bunu yazdı

Cubase kadar pis ve uğraştıran program görmedim hayatımda 2 tık ile yapacağın işlemi cubase ile 10 tık yapıyorsun kolaylık açısından sıkıntılı bir DAW onun yerine studio one 3 ableton tercih edilebilir studio one yapan kişiler eski cubase çalışanları ondaki eksiklikleri zorlukları tamamen gidermişler tavsiye ederim kullanacaklara

Ben cool editten cubase'e geçerken resmen acı çektim hocam , bir de ona bulaşmaya gözüm yemiyor :D

Anarsistherif...
Toplam Hit: 977 Toplam Mesaj: 4
cubase 5 cubase nakarat kopyalama cubase timing