Cyrptolocker Virüsün Den Kurtulma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gafman
    gafman's avatar
    Erkek

Merhaba Müridler,

Aranız da CyrptoLocker virüsüne bulaşan var mı? Bilirsiniz ilet, sinir bozucu, para hırsızı bir virüs :)

Bir çeşit virüs değil sadece şifreleme programı olduğu için antivirüs programları %90 yakalayamıyor. Bazı virüs programları arka planda bir den cryptolama yapan şifreleme yapan program olduğunda anında engelleme ile bunu çözmeye çalışıyorlar fakat buda bazen basit kalabiliyor. 

Gerçi bu virüsü bilgisayara bulaştırmak da baya zor :) ama bir den kabaran faturaları görünce insanlar sanırım hiç bir şeye dikkat etmeden bulaştırıyorlar. 

Geçenler de bir müşterime daha bulaştı genel de format atıp yedekleri geri yüklüyoruz fakat bunların hiç bir yedeği bulunmuyor. Biraz araştırma yaptım ve aşağıdaki yöntemler ile dosyaların bir süre önceki versiyonlarını kopyalamayı başardım. 

Bu tam olarak dosyalarımızı kurtarmak değil ama yakın bir tarihini geri yüklemek oluyor. Hiç backup almamış bir yer için de gayet yeterli oluyor. 

Eset Rogue Application Remover uygulamasını indirip yönetici olarak çalıştırın. CMD ekranı açılacak burda bir tarama yapmakta.

HitmanPro virüs programını indirin kurulum da 30 günlük deneme lisansı almak için sizden mail adresinizi istiyor. Kurulumdan sonra tarama yapın bulduğu dosyaları silin. 

Shadowexplorer programı ile windows un almış olduğu oto yedekleri inceleyebilir buradan istediğiniz bir tarihin versiyonunu geri yükleyebilirsiniz. Fakat Windows otomatik yedeklemede C diskini önemsediği için diğer disklerde dosyalarınız varsa maalesef ulaşamıyorsunuz.

Benim yaptığım testler de word, excel, pdf dosyalarında çok başarılı sonuçlar aldım. Fakat jpg dosyalarında bozulmalar olmuş. Resmi yarısı yoktu :) 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

http://www.tahribat.com/news-fidye-virusunun-kurbani-olduysaniz-cozum-bu-5399/

Buyur hocam bu linkteki programibi dene

delimiyim ben?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gafman
    gafman's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Bunu gördüm ama denemek aklıma gelmemişti aranızda deneyen var mı? Bir dahakine bunu denerim :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

nasıl ve nereden bulaşıyor? hiç başıma gelmedi neyseki ama bilmem lazım. 

Çok sıkılıyom
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gafman
    gafman's avatar
    Erkek

Hocam bunun gibi bir görsel geliyor yada Turkcell Telekom. Link e tıkladığında bir rar indirtiyor içinde exe var  :) çalıştırıyorsun bulaşıyor. Aslında zor ama başarıyorlar.

gafman tarafından 09/Haz/16 15:41 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2214 Toplam Mesaj: 5
cryptolocker