folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Değiştirilemez Zaman Damgası

Değiştirilemez Zaman Damgası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Selamlar Muritler,

Aklımda şöyle bir şey var; Ben bir dosyaya(txt, mp3 v.s.) değiştirilemez bir zaman damgası koymak istiyorum. Yani şöyle ki elimde bir txt dosyası olacak buna ben belirli işlemlere tabi tuttuğumda bu dosyanın 10.09.2021 tarihinde bu hali ile bende olduğunu ispatlayabileceğim. Bir şey çıksa çıksa tahribattan çıkar dedim :) Blockchain kullanılarak yapılabilir mi bu, mesela ERC 1155 gibi. Blockchain konusuna tam hakim olmadığım için net bilmemekle birlikte. Eğer ERC 1155 ile yapılabiliyorsa, yazılımsal olarak bunun için bir kaynak var mı acaba?

Bilgi güçtür...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

https://originstamp.com/blog/what-is-blockchain-based-timestamping/ 

normalde timestamp olayi cok sıkıntılı bir kavram. hep 3. party doğrulayicilara ihtiyaç duyuyordu. Simdi blockchain de bir sürü çözüm geliştirmişler. Bende bir proje için suan originstamp ürünlerine bakiyorum. db backuplarinin ve yazilim da ki günlük loglairn değiştirilmediğinin takibi için incelemedeyim.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    improper
    improper's avatar
    Erkek

Türk şirketin geliştirdiği bir uygulama, tam dediğin işi yapıyor.

https://tr.proofstack.io/index.html

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Aynen demek istediğim tam olarak bunlar. Peki akıllara gelen soru :) , bunu bizim kodlamamız-yapmamız mümkün mü? Mümkünse nasıl yapabiliriz. 

Bilgi güçtür...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

Yasal olarak kanıtlayabilmek için istiyorsan, evet bir dosyanın değişmediğini kanıtlayabilmenin bir kaç yolu var fakat T.C nin kabul ettiği akrediteli firmaların ürünlerini kullanmazsan sonrasında uğraşabilirsin. 

https://www.btk.gov.tr/elektronik-sertifika-hizmet-saglayicilari 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Normalde kullanılan sistem ve birçok yolu var. BTK yasasına görede IP logların sonradan değiştirilmesini önlemek için kanunen logların imzalanması lazım. İşlemin mantığı hash algoritmalarına dayanır.
    Mantığını anlatmak için en basit manuel örneğini vereyim. deneme.txt bir dosya içine yaz;

------------------------------------------------------

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc dictum ut orci et consectetur. Vivamus non diam rhoncus, sollicitudin metus vitae, auctor magna. Ut dignissim velit nec dui ullamcorper accumsan. Nulla id bibendum nulla. Aliquam suscipit nibh leo, sit amet euismod ex accumsan sit amet. Praesent eleifend magna et orci eleifend fringilla.
    Tarih : 10.09.2021

-----------------------------------------------------

Bunun SHA256 imzası : D021A57CCF3D7DB5ECDC720FF9FA98D7CD10C1D2F8B2A88243059354534E061C

Text için de bir nokta/harf dahil değişse bu sha hash imzası değişir. Buna farklı sertifika ve algoritmalar eklenebilir. Aynı algoritmaların hmac türlerini kullanılarak time stamp olarakda türetilebilir.

Netten hazır ip log imzala olarak aratırsan ücretsiz yazılımlarda bulursun. Mantığın hash algoritmalarına dayanır (md5, sha1, sha2, sha512...)

cukurova tarafından 10/Eyl/21 10:18 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Up niyetine, başka fikri olan mürit yok mu?

NFT kullanılabilir mi bunun için? Yine aynı örnek üzerinden gidecek olursak bir txt dosyasını NFT'ye çevirdim. Bunun o metin olduğunu ve o zamanda oluşturulduğunu ispatlayabilir miyim? Yapabiliyorsam bu NFT nasıl oluşturuluyor. 

Senaryo şu şekilde aslında; ben bir yazı yazdım, sonra adamın biri geldi benim yazımı çaldı. Ben mahkemeye gidip bak kardeşim bu benim NFT(Veya başka bir şey) içine bak ben şu zamanda bunu yazmışım diyebilmeliyim. 

Bilgi güçtür...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    trnight bunu yazdı

NFT kullanılabilir mi bunun için? Yine aynı örnek üzerinden gidecek olursak bir txt dosyasını NFT'ye çevirdim. Bunun o metin olduğunu ve o zamanda oluşturulduğunu ispatlayabilir miyim? Yapabiliyorsam bu NFT nasıl oluşturuluyor. 

Senaryo şu şekilde aslında; ben bir yazı yazdım, sonra adamın biri geldi benim yazımı çaldı. Ben mahkemeye gidip bak kardeşim bu benim NFT(Veya başka bir şey) içine bak ben şu zamanda bunu yazmışım diyebilmeliyim. 

E-imza, tek yasal ve garanti çözüm

Sahiplen.com gibi sitelerin çalışma mantığı da budur

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    trnight bunu yazdı

Kardeş kusura bakma ama yazdığın yazının (roman, makale, şiir artık herneyse) çalınmayacağının bir garantisi yok. Adam salak değilse cümleleri, bağlaçları, isimleri değiştirir, devrik cümle yapar yine kullanır.

Git yazısını noterden onaylat sonra çalınırsa fikri mülkiyet haklarından dava açarsın, bilirkişiye gider, sonrası allah kerim. Digital imzalar, blokchain sadece bire bir aynı kopyayı onaylar. Noktası değişse imzada değişir.

NFT birşeyin kopyalanmasını engellemez, sadece herhangi bir şeyin sahibini gösterir ki bunun bir değeri olmayabilir bile. Twitter mesajı, open-source bir yazılım koduda nft ile satılabiliyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek
    FCN bunu yazdı

Yasal olarak kanıtlayabilmek için istiyorsan, evet bir dosyanın değişmediğini kanıtlayabilmenin bir kaç yolu var fakat T.C nin kabul ettiği akrediteli firmaların ürünlerini kullanmazsan sonrasında uğraşabilirsin. 

https://www.btk.gov.tr/elektronik-sertifika-hizmet-saglayicilari 

Bir dosyasının sha256 yada md5 gibi bir imzasını zaman damgası ile onaylatsak ve bu sha256 nin yanina ad soyad gibi birsey yazsak mesela tc zaman damgasını oyld onaylatsak devlet nezdinde bu dosyanın sadece bu tarihte bu kisi tarafından devlet tarafından onaylandiginin kanıtı mi oluyor ? 

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
Toplam Hit: 1197 Toplam Mesaj: 10
erc1155 blockchain