Dell İnspiron15 3000 Windows 10 Kurma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, Dell inspiron 15 3000 (3580) dizüstü üzerinde ubuntu kurulu buna nasıl win10 kurarım?

ek bilgi= Elimdeki win10 usb si uefi değil mbr olarak yazılmıştır. daha önce de bu usb ile gene dell marka daha üst özellikli dizüstü pc ye format atmıştım ama baya uğraşmış security bölümünden birşeyler yapmıştım sanırım ama karıştırdım o bölümleri birşey bulamadım :/ şimdi netten araştırıp baktığım videolardaki ayarlar işimi görmedi onu da belirteyim.

yönlendirmelerinizi bekliyorum.

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jinpachi
    Jinpachi's avatar
    Erkek

https://forum.shiftdelete.net/threads/ubuntu-kaldirip-windows-10-kurma-nasil-olur.517191/

farklı bir model ama en alt mesajda birşeyler önermiş...

Yaşa, Öl...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    Jinpachi bunu yazdı

https://forum.shiftdelete.net/threads/ubuntu-kaldirip-windows-10-kurma-nasil-olur.517191/

farklı bir model ama en alt mesajda birşeyler önermiş...

teşekkürler öneri için biraz daha araştırma yaptım konuyu açtıktan sonra arapça yazılı yani arap kullanıcıların hazırladığı bir kaç video yu izleyip bir yöntem oluşturdum ve başarılı oldu buraya yazayım da belki birisinin işine yarar

1-security - ptt security - ptt on yazan yerdeki işareti kaldır kaydet
    2-general - advanced boot options - buradaki enable ile başlayan iki yeri de işaretle kaydet
    3-general - boot sequence yazan yerdeki legacy external devices i seç kaydet

Bunlardan sonra yeniden başlat açılışta legacy usb direk görünecektir

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

arkadaşlar önemli bir sorunum var boot edip usbden yüklemeyi yaptım (yukarıda yazdığım yöntemle) bunda sorun yok ama usb yi çıkarınca bilgisayar otomatik boot olarak hdd den başlamıyor.

bunu nasıl çözerim?

deminden beri araştırıyorum bir sonuç bulamadım yardımlarınızı bekliyorum

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

CD rom yokmu ?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    emnimax bunu yazdı

CD rom yokmu ?

Var hocam. dediğim gibi usb den kurdum sistemi ama usb yi çıkarınca başlamıyor. yani usb boot oluyor orada bir tuşa basmamı istiyor ya o tuşa basmayınca hdd ye geçiyor ama usb takılı olmayın sistem bulunamadı uyarısı veriyor orada kalıyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

ekleme yapayım dizüstünde ssd ve hdd var sistemi ssd yi ikiye bölüp ilk bölümüne kurdum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jinpachi
    Jinpachi's avatar
    Erkek

bios ta boot ayarını usb den başlayacak şekilde bırakmışsındır. onu değiştir.

Yaşa, Öl...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

X ile işaretli olan bölümde hdd gözükmesi gerekiyor boot etmesi için ama bir yerde bunu engelleyen şey var. bu görünen ayarlar var şuan bu ayarlarla usb den boot ediyor kurulum yaptırıyor

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

https://www.dell.com/support/article/uk/en/ukbsdt1/sln301692/no-boot-device-found-when-you-change-the-boot-sequence-to-legacy-mode?lang=en

bu linkte yazdığına göre uefi olmayan sistemi kabul etmiyor mu bu nesil bilgisayarlar? ben öyle anladım da emin olnak için sizlere de sormak istedim.

elimde daha önceden var olan (yenisini de şuan indiriyorum) win 10 iso sunu UEFİ olarak yazdırdım başlattım onda da bu hatayı verdi :/

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

son kez yazayım belki başına gelen olurda görür diye. bir üstteki mesajda yazan yazıda da dediği gibi bu modelin belli nesilden sonrasında sadece UEFİ destekliyormuş. diğerini benim gibi bir şekilde kursanızda kurulum usb sini çıkartınca sistemi boot edemiyorsunuz bilginize arkadaşlar.

Toplam Hit: 1644 Toplam Mesaj: 11
windows format inspiron 3580 inspiron 15 3000 dell inspiron