folder Tahribat.com Forumları
linefolder Delphi - Pascal
linefolder Delphi Üniversite Sinav Soru Cevaplari

Delphi Üniversite Sinav Soru Cevaplari

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    user
    user's avatar
    Erkek

Merhabalar,
    türkiyede kuzenim üniversitede sinava girecek ve acilen su sorularda yardima ihtiyaci var.
    Mümkünse yardimci olabilen olursa sevinirim.

Soru1:= object pascal modüler yapısını (detaylı olarak) kısım  kısım açıklayıp bir örnek veriniz

Soru2 := aşağıdaki soruda nesneler şu görevi yapmaktadır:

MESAJ BUTTONU: Bir mesaj çıkartıp “ yes “ butonuna basılırsa LİST BOX1 e sayı ekleyecek, “No” butonuna basılırsa Listbox 2 ye harf ekleyecek.

NOT:Sayılar sırasıyla 1 ile 5 arası olacak.( ilk basılmada 1, sonrakinde 2 gibi…)

Harfler sırasıyla 5 ile 9 arası olacak.

TAŞI BUTTONU:LİSTBOX 1 veya LİSTBOX2 içinde seçili olan elemanı Memo1 bileşeninin satırlarına taşıyacak.

KAYDET BUTTONU:Memo 1 içindekileri OLDU.TXT dosyasına kaydedecek.

SORU3 Button 1 e basıldığında iç dolgu rengi kırmızı, dış kalem rengi mavi yapıldıktan sonra (10,10,50,50) koordinatlarına dikdörtgen çizen(50,50,75,100) koordinatlarına elips çizen ve son olarak (100,100) koordinatlarına “DELPHİ”  yazan program yaz.

SORU4 1 ile 100 arasındaki asal sayıarı bulan object pascal programını yaz.

Да здравствует Красная Армия
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hoca server2008 sistemi kurtardim daha onemlisi solaris 10 sistemimi kurtarmam gerek :| onun icin biraz gec kisa gececem

cevap 1 - Implementation , interface , begin , var vs... ogrenirsen opascal dilinin moduler yapisini anlarsin.Bunlarin ne ise yaradigini forumda verilen dokumanlardan ve google dan taratabilirsin , vaktim yok aciklamaya.

cevap 2-Kolay bir soru hocam kontrollere ait(Listbox ) Items ve Add metodlarina dair orneklere ve makalelere bakarsan bulabilirsin.Cidden basit gelecektir emin ol. Yes-No kisminida basit bir sekilde if then else ile hata kontrollu sekildede yapabilirsin.Basilan butona gore listbox a deger eklenecek ,siradan bir  karar verme yapisi.Sayilarin 1-5 arasi ve o anki degerleri icinde yine  if icinde basit bir dongu ve sayac islemci...

Memodaki verileri txt atmak icinde " Delphi ile Dosyalam islemleri(file input) " diye aratirsan tonla ornek bulursun hocam...Append,Write,Read,Assig, Close File 5-6 komutu kullanacaksin bitecek.10dk okusan bununla ilgil cozersin yani.

cevap 3-Dolgu rengini ve kalem rengini tutan metodlarin degerlerini kontrol edeceksin .if button1.click then dolgurengi:=blue... gibi ardindan object pascal grafik komutlari diye aratirsan elips ve dikdortgen icin 2adet fkonsiyonla sekli sana otomatik cizecek.Diyelim elips fonksiyonunu kullandin zaten fonksiyonu kullanabilmen icin elips cizilecek degerleri girmen gerek hazir sablon gibi yani sen 50 50 75 100 degerlerini gireceksin sekli cizecek functionxxx(50,59,75,100) boyle bir sablon cikacak karsina.

hoca oturup yardim etmek isterdim sinavinda varmis ama gotume ates dustu , solarisi kurtarmam gerek :|

yine ben sana msn atim pm den , sabaha kadar burdayim , offline olsamda sikistigin noktada yaz.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    user
    user's avatar
    Erkek
    tesekkürler cevap icin, benim sinavim yok kuzenimin var. onun icin sordum. ben bu sekilde iletiyorum. sagol.

Да здравствует Красная Армия
Toplam Hit: 5200 Toplam Mesaj: 3