folder Tahribat.com Forumları
linefolder Delphi - Pascal
linefolder Delphide Bir Dosyayı Kopyalama Fonksiyonu Nedir?

Delphide Bir Dosyayı Kopyalama Fonksiyonu Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ferhatmartin
    ferhatmartin's avatar
    Erkek

mesela delphi ile bir program yazdık ve içinde bir dosya var. bu dosyayı belirtiğimiz adrese nasıl kopyalattırırız?

ya da belirttiğimiz dosyanın adresini bilmiyoruz. Delphi de hangi fonksiyon dosya arama görevini yapar?

yani program verilen dosyayı istedimiz adrese kopyalacak eğer o adresi bilmiyorsak da onu bulcağız.

son olarak şimdi işin içine kopyalama girecek. Anti virüs yazılımları buna nasıl bir tepki verir? sağolun.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hotboy
    hotboy's avatar
    Erkek

copyfile('dosyanın_yolu_ve_adi','kopyalanacak_yol_ve_ad');

örnek

copyfile('c:\tbt.htm','d:\xx.abc');

antivirüsler dosya kopyalamana bişi demezler, hatta silmene, taşımana, adını deiştirmene, sikmene bile bişi demezler.

dosya bulmanında bi fonksiyonu vardı www.delphiturk.com da arat, bi ara kullanmıştım işe yarıyordu 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ferhatmartin
    ferhatmartin's avatar
    Erkek

eyvallah hocam sağolasın. şimdi merak ettim mesela dosya kendi kendini  kopyaladığı zaman mı antivirüsler ötüyo. ve de eğer ki birine maille programımızı yolladık ya da cd ile şimdi benim anladığım kadarıyla fonksiyon şu işi yapıyor: bir adresteki dosyayı bir diğer adrese kopyalıyor. şimdi biz adamın o dosyayı nereye kaydettiğini bilmezsek program o dosyayı nasıl bulacak onu merak ettim. yani

copyfile ('burayı nerden bilecez?','burası emrimizde');

programımızında setup ı yok kendini bir yere kurmuyor. karşı tarafta kendisini bir yere kopyalıyor mesela.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hotboy
    hotboy's avatar
    Erkek

walla açıkçası pek bişi anlamadım sorundan kusura bakma ama programın açıldığı zaman kendisinin tam yolunu şöyle bulabilirsin.

edit1.text:=application.exename;

programı nereye kopyalarsa ordaki tam yolu ve adı çıkar. c:\ab.exe diye.

bunu bi stringin içine alıp sonra ne istiyorsan yaptırabilirsin.

sanırım delphide yenisin, www.delphiturk.com a mutlaka bak, çok faydalı bilgiler bulacaksın.. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ferhatmartin
    ferhatmartin's avatar
    Erkek
    eyvallah. evet yeniyim. e book indirdim (zirvedeki beyinler). Ordan çalışıyorum yavaş yavaş. Kitapta bulamadığım şeyleride gelip burda soruyorum. Çoğu kitapta anlaşılması çok zor oluyor. Biliyorum o siteyi. Pek alışamadım oraya. Bide yeni olduğum için örneklerin içinde bilmediğim çok şey çıkıyor. Soruyu anlatamasamda tatminkar bir cevap vermişsin sağolasın.
Toplam Hit: 4396 Toplam Mesaj: 5