folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Denk Gelen (Çakışan) MD5 Hash Var Mı? [Beyin Fırtınası]

Denk Gelen (Çakışan) MD5 Hash Var Mı? [Beyin Fırtınası]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Merhabalar

Herkesin bildigi gibi MD5, girdi verinin boyutundan bağımsız olarak 128 bitlik (16 byte) bir sonuç vermektedir ve sınırsız veri MD5 ile şifrelenebilir. Doğal olarak o zaman her MD5'in birbirinden benzersiz olması mümkün değildir. 

Denk gelen, çakışan yada diğer bir tabirle aynı MD5 hash sonuç döndüren veri var mı bildiğiniz?

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

MD5 Collision diye arat

Sonsuz bir küme var tabiki MD5ın boyutu sınırlı olduğundan. Fakat pek fazla anlamlı kelime bulamazsın collision yapan

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    moi
    moi's avatar
    Erkek

Can alici nokta, minik stringlerde degil, hayli daha buyuk olan dosyalardaki cakismalar.

Incelemeni oneririm; http://www.mathstat.dal.ca/~selinger/md5collision

Sadece paranoyaklar hayatta kalır...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Vay cok iyi oldu bu. 

Peki bir soru daha sorayım. Bunlar rastgele denk mi gelmiş yoksa bilerek mi yapılmış?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Oncelikle MD5 sifreleme algoritmasi degildir. MD5 bir ozet fonksiyonudur. Sen 1kb veri de girsen, 1gb veri de girsen cikti her zaman ayni uzunlukta olur. Tek yonlu bir fonksiyondur, dolayisiyla MD5 kirma diye bir sey yoktur. Soruna gelirsek, link zaten verilmis. MD5in guvensiz oldugu ve collision'a elverdigi bi paperla ispatlandi ve tool'u da yayinlandi. Bu tool konuda verilen linkte en altta var. Bununla farkli iki dosyanin ayni MD5 ozetine sahip olmasi saglanabiliyor. Mobilden yaziyorum, yazim hatalari oldu ise kusura bakmayin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı

Oncelikle MD5 sifreleme algoritmasi degildir. MD5 bir ozet fonksiyonudur. Sen 1kb veri de girsen, 1gb veri de girsen cikti her zaman ayni uzunlukta olur. Tek yonlu bir fonksiyondur, dolayisiyla MD5 kirma diye bir sey yoktur. Soruna gelirsek, link zaten verilmis. MD5in guvensiz oldugu ve collision'a elverdigi bi paperla ispatlandi ve tool'u da yayinlandi. Bu tool konuda verilen linkte en altta var. Bununla farkli iki dosyanin ayni MD5 ozetine sahip olmasi saglanabiliyor. Mobilden yaziyorum, yazim hatalari oldu ise kusura bakmayin.

Tamamda ben zaten dediklerinizin aksini yazmadım zaten. Bende girdi verinin boyutundan bağımsız olarak 128 bit çıktı verdiğini yazdım. Uzunluk vs ne alaka? Ayrıca kırmaktan vs.de bahsetmedim. Yazdıklarınızın benim sorumla pek alakası yok.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    tolgasen bunu yazdı
    pcdoktor636 bunu yazdı

Tamamda ben zaten dediklerinizin aksini yazmadım zaten. Bende girdi verinin boyutundan bağımsız olarak 128 bit çıktı verdiğini yazdım. Uzunluk vs ne alaka? Ayrıca kırmaktan vs.de bahsetmedim. Yazdıklarınızın benim sorumla pek alakası yok.

@moi vermiş hocam link 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    babayarisi
    babayarisi's avatar
    Erkek

var_dump(md5('240610708') == md5('QNKCDZO'));

var_dump(md5('aabg7XSs') == md5('aabC9RqS'));

var_dump(sha1('aaroZmOk') == sha1('aaK1STfY'));

var_dump(sha1('aaO8zKZF') == sha1('aa3OFF9m'));

php için şöyle not almışım hocam

bool(true) bool(true) bool(true) bool(true)

babayarisi tarafından 08/Mar/16 15:56 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1502 Toplam Mesaj: 8
md5