folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Devre Yaptırmak İstiyorum (Ama Bilgim Yok)

Devre Yaptırmak İstiyorum (Ama Bilgim Yok)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

merhaba

buradaki devreden yaptırmak istiyorum : https://github.com/thomask77/nucular-keyboard

https://github.com/thomask77/nucular-keyboard/blob/master/Docs/Schematics.pdf

pdf teki şeması ve githubda biraz daha detay var, nerde nasıl yaptırabilirim, maliyeti nasıl olur, yapan mürid var mı, elektronik bilgim sadece ampül değiştirmeye yetiyo.

amacım: notebook klavyesini bilgisayarda kullanmak

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

hocam ilgimi çekti biraz baktım yabancı sitelerde hazır kitler vs satılıyor. Çok ilginç şeylerde çıkartmışlar ama genel tipler hep elektronik hastaları sanırım. Sendeki amaç ney çok merka ettim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    clogu bunu yazdı

hocam ilgimi çekti biraz baktım yabancı sitelerde hazır kitler vs satılıyor. Çok ilginç şeylerde çıkartmışlar ama genel tipler hep elektronik hastaları sanırım. Sendeki amaç ney çok merka ettim

thinkpad t60 klavyesini usb den bağlayıp monster notebookta kullanmak istiyorum

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

http://www.instructables.com/id/A-Better-ThinkPad-USB-Keyboard-Adapter/?ALLSTEPS#step1  hocam bu var senin bulduğun biraz karışık gibi geldi sanki bu devre biraz daha basit. Bulunduğun şehre göre yaptırma ihtimalin değişir. Ankara konya sokakta 1 saate yapıp verecek yerler var.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    clogu bunu yazdı

http://www.instructables.com/id/A-Better-ThinkPad-USB-Keyboard-Adapter/?ALLSTEPS#step1  hocam bu var senin bulduğun biraz karışık gibi geldi sanki bu devre biraz daha basit. Bulunduğun şehre göre yaptırma ihtimalin değişir. Ankara konya sokakta 1 saate yapıp verecek yerler var.

abi onla ilgili google da çıkan bütün sonuçları hatim ettim :D

bu attığın linkteki arduinoyla yapılmış ve çok yavaş çalışıyo. yarım saniye falan gecikme oluyomuş her tuş basışında. ayrıca adam artık satmıyo falan o bordu

soyle bi site buldum, herif bu işle kafayı kırmış bunla iletişime geçtim, konektör bordu yapmış. bitane istiycem

http://thinktype.equipment

ama yinede bu devreyi yaptırmam gerekecek klavyedeki sinyalleri usb ye çevirmesi için.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Bu devreyi yaprtırmakla ilgili 2 büyük sıkıntın olacak:

1- Devrenin çizimi bu tek kart çidirmek kolay olmayacak, olsa bile maliyeti yüksek olacak.

2-Devre malzemelerini temin etmek.Belki bu halledilebilir.Ama şöyle bir baktım entegre yok gibi (çok incelemedim)

Sonuç olarak bir şekilde yapılsa  bile maliyeti çok olur.Hazır bulabiliyorsan almanı tavsiye ederim.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=Y83jmDICLlI   genel olarak sanki normal klavye içleride aynı bağlantı kablosunu kullanyor gibi. Hiç içini söküp bakmadım ama bi videoyu izle dene istersen en fazla 10 tl lik dandirik klavye kırmıs olursun

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Bu devreyi yaprtırmakla ilgili 2 büyük sıkıntın olacak:

1- Devrenin çizimi bu tek kart çidirmek kolay olmayacak, olsa bile maliyeti yüksek olacak.

2-Devre malzemelerini temin etmek.Belki bu halledilebilir.Ama şöyle bir baktım entegre yok gibi (çok incelemedim)

Sonuç olarak bir şekilde yapılsa  bile maliyeti çok olur.Hazır bulabiliyorsan almanı tavsiye ederim.

biraz hobi projesi, muhtemelen 1 yılda falan anca yaparım.

hazır bulamıyorum işte, çok custom bişey istediğim.

@clogu, hocam bahsettiğim klavyede fare olarak kullanılan joystick var bitane. ayrıca onu da bağlamam gerekecek. sahibinden de buldum klavyeden alacağım, bi şekilde enerji verip pinlerini dinliycem. olursa dediğin gibi bu bordla hallederim

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Reiz arkadaşın dediklerini aktarayım sana .

1- Baskı devresi yapcan 

2- Elemanları yerleştiricen

3- Devre elemanlarını tek tek toplican

4- Kodunu yazcak (Git de falan bulur musun bilemiyorum)

5- Devreye lehim vs yapcan (Bu bile sıkıntı)

6- KOCAMAN bişey olcak

7- Aynı performansı vermeyebilir devre elemanlarının sacma sapan alırsan Ram falan varmı bilmiyorum da örneği 32 flip-flop lu bi ram yaparsın ama normallerinde 1024 flip flop kullanılmıştır gibi ...

8- Maliyeti fazla olacak

9- Hiçbirşey bilmiyorsan bile o devrede geçen akımı vs hesaplamadan yapacağın devre yanarsa . Otur baştan tekrardan herşeyi yap :)

10- Kolay gele :DD::Dd

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
Toplam Hit: 934 Toplam Mesaj: 9
pcb pcb kart