Distro Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    krypt bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı
    krypt bunu yazdı
    end bunu yazdı
    krypt bunu yazdı
    end bunu yazdı
    krypt bunu yazdı

Hocam o distro bu distro diyeceğine Arch yükle üzerine istediğin wm'yi ya da de'yi kur

Öyle mi diyorsun?

Öyle diyorum.

izlemem gereken yolu özelden fişekler misin?

update olayı nasıl gerçekleşiyor falan gibisinden detaylandırarak.

Akşama yazarım hocam da İngilizce varsa gir direkt Arch wikiye. Distrolar arasında en sağlam community Arch'da var.

Arch 'ın bir grafiksel ya da türevi kurucusu yok. Her boku elle ayarlıyorsun ve başlı başına eziyet olabiliyor. Bunun için birileri düşünmüş ve nispeten işleri kolaylaştıran bir kurucu yapmışlar Architect isminde. Sistematik olarak kuracağınız masaüstü ortamına kadar yol gösteriyor.

Hocam mis gibi işte kullanırken öğreniyorsun. Bir sürü Arch kurulum rehberi var nette. Bence hiç Architecte falan bulaşmaya gerek yok. Mis gibi Linux nasıl kurulurmuş öğrenicen. Konsola komut yazmaya yabancı değilse rehberlere bakarak yarım saate kurar. Tertemiz cillops gibi temel sistemin oluyor. Sonra istersen doldur KDE'yi istersen xfce kur. Ya da istersen i3 kur, istersen awesome kur. Sana kalmış. İsterse sistem canavarı yapar os'yi, isterse mis gibi sade işlemci/ram dostu yapar. Tamamen kendisine kalmış. Pacman ve aur gibi, üşengeçsen yaourt gibi şahsi fikrim net en iyi package manager'a sahip ve bleeding edge. Komünite zaten çekirdek aile gibi. Çıkacak problemlerin %90'u wikide var, olmayana da anında cevap bulabiliyorsun forumda. Fedora, Suse, Ubuntu türevleri, Mint hatta Mandrake, Gelecek Linux bile kullandım, Arch kadar iyisini görmedim. Tabi dediğim gibi şahsi fikrim.

Böyle anlatıyorsunuz sonra gidiyorum isoyu çekiyorum usb ye chroot hdd yi görmüyor 10 saat uğraşıyorum :D geçen de master boot record u sildim zor getirdim geri :D 

eğer amacın linux öğrenmekse kurabilirsin ama yok ben nette takılayım sadece os hafif olsun bu pc yi canlandır dersen arch kurma saç baş yoldurur.:D 

amacım linux öğrenmek değil (en azından şu kısıtlı dönemim içerisinde), gündelik işimi görebileyim, yerel sunucu olarak kullanabilirim yeter. 

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Adam günlük kullanım için birşeyler istemiş arch kur diyenler olmuş. Arch kurmaya uğraşana kadar manjaro diyemediniz mi.

Yoh amua bence gentoo kursun veya direk lfs den başlasın herşeyi kendisi yapar.

.

.

Neyse konuya dönersek tavsiyem bunsenlabs veya manjaro i3 edition senin ihtiyaçlarını cevaplar.

İlki debian jessie türevidir diğeri de arch.

https://www.bunsenlabs.org/

https://forum.manjaro.org/t/manjaro-i3-16-10/11984

Bunlar da senin sıkıntını çözemiyorsa cihazında bir problem var demektir. Çünkü ben asus eepc 1gb ram, 1.8 atom ve buna bağlı dandik bir integrated gpu işlemcili dandik netbookta win10 u rahat kullanabiliyorum.

torpedo_XL tarafından 06/Oca/17 02:02 tarihinde düzenlenmiştir

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Okuma yazması olan herhangi bir insan Arch kurabilir ya abartmayın. 

while (1<2)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

Okuma yazması olan herhangi bir insan Arch kurabilir ya abartmayın. 

Hocam olay kurmanın zorluğundan değil yeni linuxa başlayan bir adam yani daha doğrusu şöyle diyeyim end user birisi için hangi paket yöneticisi hangi sistem bileşenleri gibi konular advanced kalıyor.

Arch ı ben de seviyorum hatta yeni aldığım orange pi pc 2 de arch arm linux kurulu ama dediğim gibi nromal kullanım için o kadar uğraşmaya gerek yok. Hazır stabil uyumluluğu community tarafından denenmiş ve sağlanmış manjaro gibi hazır distrolar kullanmak bence daha mantıklı.

Bu arada yaourt artık arch repolarında obsolote olarak geçtiğinden pacman ile kurulamıyor. Saçma bir permission sıkıntısından dolayı kaynak koddan derleyemeyince  yaourt alternatifi packer ile tanıştım.

pacman -S packer şeklinde rahatlıkla kurabilirsin tavsiye ederim.

https://github.com/keenerd/packer/wiki

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Lazim olan zibilyon tane paketide kaynak kodundan once derleyip sonra makinesine kursun bari... 

Arch onermek nedir abi ya. Hic bir uyumsuzluk yasamayacak 10 dakkada kuracak sanki Arch i.

Hocam Arch sana buyuk zaman kaybettirir saatlerce uyumsuzluklari cozmeye calisabilirsin  

Manjaro lxde dene istersen

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Lazim olan zibilyon tane paketide kaynak kodundan once derleyip sonra makinesine kursun bari... 

Arch onermek nedir abi ya. Hic bir uyumsuzluk yasamayacak 10 dakkada kuracak sanki Arch i.

Hocam Arch sana buyuk zaman kaybettirir saatlerce uyumsuzluklari cozmeye calisabilirsin  

Manjaro lxde dene istersen

Antergos gnome kullaniyorum suan :D

Arch candir <3

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
Toplam Hit: 4297 Toplam Mesaj: 37
linux biliyorum çöp makine performance os