folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Doktor Hasta Kayıt Programı Yapmak İçin Yol Haritası İsteği

Doktor Hasta Kayıt Programı Yapmak İçin Yol Haritası İsteği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek

Hacılar selam,

Bu aralar python'a merak sardım, devletin btk akademi de ki python kursu ile 20 saati devirdim, bol bol genel python hakkında blog yazıları okumaları yaparakta bu yazılım dili hakkında kültürümü arttırıyorum.

Bir arkadaşım var doktor ve kendisine hasta kayıt programı yapmak istiyorum. Vaktim var, o yüzden sıkıştıran bir durum yok. 

Lakin ne şekil bir yol izlemeliyim üstatlara, bilenlere bir danışmak istedim. 

Ön Bilgiler:

- Hastalara 10 sayfalık bir word dosyayı gönderilip, hastanın tüm sıkıntıları, ailesi, osu busu ne varsa alınıyor. 

- Asistan, hastayla telefon görüşmesi yaparak, eksik kısımları alıyor.

- 10 sayfalık hasta bilgilerinin yer aldığı word dosyası bir başka asistan tarafından biraz sadeleştiriliyor ve en son hali ile doktora gönderiliyor.

- Doktor inceliyor ve gerekli tedaviyi uyguluyor.

Sorunlar:

- Bugüne kadar 1500 küsür hasta dosyası var ve hiçbiri bir programa kayıtlı değil.

- Örnek veriyorum kanserli hastaları çıkarın deseler süreç uzuyabiliyor... vs

Takıldığım Noktalar: 

- İlk olarak dedim ki python tkinter yada pyqt5 ile masaüstü program yapayım ama asistanın yüklediği hasta bilgilerini doktor kendi bilgisayarından nasıl görecek sorusu aklıma geldi. O zaman da dedim ki bir tane hosting alayım, hostingin mysql database ini kullansın, program internet açıkken database'e kayıt yapsın dedim. 

- İkinci olarak django ile bir websitesi yapayım, hasta bilgilerini oraya form doldurur gibi doldursunlar, fakat bu sefer de bu sitenin güvenliğini sağlayabilir miyim, sql injection ve diğer hack yöntemleri falan, kafam karışık...

Siz olsanız ne yapardınız:

Evet reisler, siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz, ne yapmam daha doğru olur. Sadece python ile yapmak istiyorum, başka dil bilmiyorum (öğrenemem) maalesef.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

ilk programlama öğrenmeye Python ile başlayan nesildenim, arayüz tasarımına kadar kendisini çok sevmiştim, arayüz tasarım kısmını görünce birden soğudum kendisinden. 

Ama bence çok güzel bir dil, ve geleceği çok parlak, arayüz tasarım olarak  windows gibi drag-drop bir tasarım aracı yok diye biliyorum ( qt ) sürükle bırak ama sonra manuel olarak çok uğraştırıyor. 

Arayüz konusunda seni çok tatmin edeceğini sanmıyorum hocam. tabi ben yıllardır tekrar Python bakmadım, yeni fw ya da tool çıktıysa bilmiyorum. 

"hasta bilgilerini doktor kendi bilgisayarından nasıl görecek sorusu aklıma geldi"

veritabanına verileri saklayacak ve verileri getireceksin hocam. 

-Ben olsam güzel bir html/css + bootstrap ya da muadilleri ile güzel bir arayüz altına django, flask ile beraber web yapardım. Masaüstü teknolojileri bence giderek gücünü kaybediyor. 

SQL açığının önüne django da ORM ile beraber geçilebilir sanırım. 

kolay gelsin. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Mesajım bulunsun sonra yazarım...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

hocam optik form gibi bişey mi yapsan. hastaları numaralandırıp listelersin, hastalıkları da kutucuk işaretlettirirsin sonuçta hastaların şikayetleri belirlidir istisnalar için de not bölümü açarsın (böğrüm ağrıyo, yanlarım sızlıyo filan olmaz tabi formda), bir tarayıucı birde optik form programı tamamdır benim görüşüm tabii.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

ilk programlama öğrenmeye Python ile başlayan nesildenim, arayüz tasarımına kadar kendisini çok sevmiştim, arayüz tasarım kısmını görünce birden soğudum kendisinden. 

Ama bence çok güzel bir dil, ve geleceği çok parlak, arayüz tasarım olarak  windows gibi drag-drop bir tasarım aracı yok diye biliyorum ( qt ) sürükle bırak ama sonra manuel olarak çok uğraştırıyor. 

Arayüz konusunda seni çok tatmin edeceğini sanmıyorum hocam. tabi ben yıllardır tekrar Python bakmadım, yeni fw ya da tool çıktıysa bilmiyorum. 

"hasta bilgilerini doktor kendi bilgisayarından nasıl görecek sorusu aklıma geldi"

veritabanına verileri saklayacak ve verileri getireceksin hocam. 

-Ben olsam güzel bir html/css + bootstrap ya da muadilleri ile güzel bir arayüz altına django, flask ile beraber web yapardım. Masaüstü teknolojileri bence giderek gücünü kaybediyor. 

SQL açığının önüne django da ORM ile beraber geçilebilir sanırım. 

kolay gelsin. 

Roark katılıyorum:

Bence de web üzerinde barınmalı.
    Güvenliği düşüncelere takılma.
    php açık kaynak bulabilirsin,

Paran varsa :) Zamanın varsa , çanım sıkılıyor şunu yapayım dersen eğlenceli olur.
    python ile dene o vakit.

Bilmem kaçıncı galaksiden gelen gama ışınlarına maruz kalmak için Pipimizi açıkta tutup UFO konmasını bekledik
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    izleyici
    izleyici's avatar
    Erkek

Hocam bu verileri ilk olarak dijital ortama aktarırdım.

basit bir yöntem a4'lerin fotosunu çek Onenote'ye al verileri dijital olarak versin sonra diğer aşamalara geçersin.

#hayat bir sifreleme algoritmasından ibaret.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek

reisler cümleten hepinize teşekkür ederim...

dediğiniz gibi olayı web üzerinden döndürmek daha mantıklı olacak gibi, çok çok çok geliştirirsem kendimi belki datalardan bazı çıkarımlar elde etmek gibi olaylar içinde web sanırım daha uygun olacak. Henüz eğitim bitmedi, bitimine müteakip karalamaya başlayağım, öneriler için de ayrıca not aldım, eyvallah... 

Toplam Hit: 1065 Toplam Mesaj: 7
python