folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

Donanimsal Ariza? (Cözüldü)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar

Dünden beri kardesimin bilgisayariyla uzaktan ugrasiyorum ama olmadi bir türlü.. Degisik bir sorun ve sorun hangi parcada onu da anlayamadim..

Sorun su: acma dügmesine basiyor, görüntü gelmiyor, bi kücük logo gelip gidiyor.. ondan sonra bazen öyle sürekli oluyor. Bazen ise birden windows aciliyor gibi oluyor ama kurtarma ekrani cikiyor. Oradan komut istemine girip dosylarini flashdiske attik..

Neyse sonra sonra windowsu kurdu flashdisk ile.. Windows sikintisiz acilti, biraz ugrasirken cat diye yine gitti.. Ve üstte söyledigim sekilde oldu.. Tekrar windows kurdu (teamviewer ile baglandim), disk repair falan yapayim dedim ama bi sey olmadi..

Ramlerde problem yok, ramleri cikarinca ötüyor sorun yok.

Ekran kartinda problem var diye düsünmüstüm ilk basta, dahili kart da ayni sorun..

Geriye disk ve anakart kaliyor. Diske format atiyoruz bir sikinti yok görünüyor ama bi anda kapatiyor kendini ve bir daha acmiyor ve "Kurtarma Ekrani" geliyor. Samsung Evo 970 500 GB disk var. Sorunun hangi parcadan oldugunu bilsek ona göre parcayi degistirelim diyoruz da? Acaba anakart ile ilgili bir sey mi?

PC özellikleri

Intel Core i7-9700K (3.60GHz / 12MB)    

Samsung 970 EVO NVMe M.2 - 500GB    

Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 2x8GB

MSI MAG Z390 Tomahawk

MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming

bu tarz bi sorunla karsilasan oldu mu?

Tesekkürler

Edit: şöyle oldu. Kardeşim taşınırken kasayla yeni evine gitti. Yolda belki en fazla sarsıntı olmuştur. Ama düşme falan yok

SON EDIT: Bilgisayarciya götürmüs, adam baska bir harddisk'e windows kurmus, kapanmamis.. Yani SSD bozukmus..

unbalanced tarafından 07/Kas/20 13:54 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Aklıma gelen işlemcinin fanı birde power supply bence ikisinden birinde arıza.

Syntax error..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Diskin sağlığına bakabildinizmi bir bakmayı deneyin.

Olmadı hiren boot gibi bir uygulamayla açmayı deneyin bu şekilde çalışırsa sorun  hdd olabilir.

Editinden sonra şuda olabilir işlemci soğutucusunu kontrol edin sanki işlmeci ısınınca kesiyor gibi.

siberturq tarafından 29/Eki/20 21:38 tarihinde düzenlenmiştir

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Aklıma gelen işlemcinin fanı birde power supply bence ikisinden birinde arıza.

hocam islemci fanini söktük, sivi sogutma var sundan

https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-hydro-serisi-h115i-sivi-sogutma-sistemi.html

güc kaynagi da olabilir ama bilmiyorum.. bunlari bi denemek lazim da.. güc kaynaginin markasini bilmiyorum

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Olmadı hiren boot gibi bir uygulamayla açmayı deneyin bu şekilde çalışırsa sorun  hdd olabilir.

Editinden sonra şuda olabilir işlemci soğutucusunu kontrol edin sanki işlmeci ısınınca kesiyor gibi.

bi programla baktim ssd icin sikinti yok görünüyordu sonra disk tara dedim ona tam baslaycakti gitti..

bios'tan bakmistim cpu sicakligina 30 lu derecelerdeydi.. fanlari calisiyor..islemciye takilan kafayi kontrol et dedim, sicak degil dedi

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu arada diski 3 parcaya bölüyor, 3 üne de format atiyor kurulumda. Ama windows kuruldugunda sadece C görünüyor. Disk yöneticisinden girip ancak D ve E parcalarini bicimlendirip aktif yapmak gerekiyor. Bu da degisik bir sorun

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

bu arada diski 3 parcaya bölüyor, 3 üne de format atiyor kurulumda. Ama windows kuruldugunda sadece C görünüyor. Disk yöneticisinden girip ancak D ve E parcalarini bicimlendirip aktif yapmak gerekiyor. Bu da degisik bir sorun

bu önemli bir şey değil. bundan olmaz sanmıyorum.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    siberturq bunu yazdı

bi programla baktim ssd icin sikinti yok görünüyordu sonra disk tara dedim ona tam baslaycakti gitti..

bios'tan bakmistim cpu sicakligina 30 lu derecelerdeydi.. fanlari calisiyor..islemciye takilan kafayi kontrol et dedim, sicak degil dedi

ilk anlarda ısı normal görünür. eğer soğutucu ile işlemci arasında boşluk var ise, bunu dışarıdan sıcaklık kontrolü ile anlayamazsınız.

En kesin yol bu işlerden anlıyorsa soğutucunun tam oturduğundan emin olacak.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

hocam isterseniz bir de usb flash içine live linux kurun oradan boot etmeyi deneyin. sorun çıkmazsa disk problemi demektir.

HACKEROKAN!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

ilk anlarda ısı normal görünür. eğer soğutucu ile işlemci arasında boşluk var ise, bunu dışarıdan sıcaklık kontrolü ile anlayamazsınız.

En kesin yol bu işlerden anlıyorsa soğutucunun tam oturduğundan emin olacak.

taktigi kafayi sallamaya calisti ama sallanmiyor dedi ama yarin bir söküp taksin bakalim..Ama gelirken kücük sallantilarda nasil gevsemis olabilir ki..  Tabi ki bilgisayar reset atiyorsa kendi kendine islemci sicakligi ile ilgili. PC acildiginda aslinda sicakligi gösteren bir uygulama kurup bakmak gerek..

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı

hocam isterseniz bir de usb flash içine live linux kurun oradan boot etmeyi deneyin. sorun çıkmazsa disk problemi demektir.

mantikli hocam da onu yapabilecegini sanmiyorum. Yarin aksam eve gececek, ordaki laptobu alip daha rahat denemeler yapabilir. Olmadi artik bir bilgisayar tamircisine verir.. Aslinda bir tamirciye götürdü, adam yazilimsal oldugunu düsünüyoruz demis de sacma geldi bana.. O yüzden gidip geri aldirdim pc'yi. zaten yazilimla alakali da degildi.

Toplam Hit: 4026 Toplam Mesaj: 46
donanim ariza ssd ariza