Döviz Kuru Hak.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Rusya'ya gidiyorum. Yanım da canlı olarak 500 TL götürüyorum. Tabi bunu Atatürk HL'de $'a çevireceğim. 

Para transferi işini şu şekilde çözdüm. Üç bankada hesabım var. Enpara, Yapı Kredi ve İş Bankası. Enpara, yurt dışı ATM'den para çekmede 3.15 $ ücret kesiyor. İş Bankası ise yurt dışı ATM'den 3 $ kesiyor ama Kazan'da İş Bankası'nın şubesi var. Onun ATM'sinden para çekerken ücret keser mi bilmiyorum. Bankaya sordum ama kesin cevap vermediler. Yapı Kredi biliyorsunuz UniCredit'e bağlı olduğu için bu bankanın ATM'lerini komisyonsuz kullanabilirsunuz. Şu anda bu benim için en uygun bu.  

Esas aklıma takılan soru kur farkından kaynaklanıyor. Rusya'dan parayı Ruble olarak çekeceğim için, Ruble önce $'a sonra ise TL'ye çevriliyor. Ben buradan biraz daha para alıp o şekil de mi gideyim yoksa oradan ATM'den mi çekeyim?

Pikacu tarafından 10/Eyl/17 21:51 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Direk burdan ruble alip gotursen?

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yucel
    Yucel's avatar
    Erkek

avrupa'nın çoğu yerinde anlaşmalı atmler(bnp paribas, deutsche bank benim bildiklerim) cepteteb euro hesabından euro yatırıp euro çekebiliyorsun hem de komisyonsuz. Tataristan için de belki bir şeyler olabilir hocam bir soruştur derim.

less than one, more than zero.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek
    Yucel bunu yazdı

avrupa'nın çoğu yerinde anlaşmalı atmler(bnp paribas, deutsche bank benim bildiklerim) cepteteb euro hesabından euro yatırıp euro çekebiliyorsun hem de komisyonsuz. Tataristan için de belki bir şeyler olabilir hocam bir soruştur derim.

Cepteteb hesabım var ama bankanın Rusya ile anlaşması yokmuş. Olsa ondan faydalanacaktım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

En iyisi denizbank sberbankın zaten bir atm kartı aynı gün çıkartılabiliyo olması lazım

Sberbank rusyanin en büyüğü bildiğim kadarı ile

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yucel
    Yucel's avatar
    Erkek
    Pikacu bunu yazdı
    Yucel bunu yazdı

Cepteteb hesabım var ama bankanın Rusya ile anlaşması yokmuş. Olsa ondan faydalanacaktım.

şahsen yapıkredi - unicredit'i budapeşte'de bizzat 6 ay boyunca deneme şansım oldu, normal banka işlem saatlerinde direk kur'a göre işlem yapıyordu. Fakat mesai dışı parayı çektiğimde baya farkediyodu, kur oranlarından olsa gerek. Senin durumunda yapıkrediyi öneririm hocam

less than one, more than zero.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piradomim
    piradomim's avatar
    Erkek
    Pikacu bunu yazdı

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Rusya'ya gidiyorum. Yanım da canlı olarak 500 TL götürüyorum. Tabi bunu Atatürk HL'de $'a çevireceğim. 

Havalimanında döviz Almayın-bozdurmayın

mesai saatleri dışında işlem yaptığında zatwn yüksek kontrol kur farkı oluyor birde bunun üstüne yüzde 3 komisyon alıyorlar , zarar üstü zarar

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu konuyu baya iyi biliyorum desem ukalalik yapmis olmam sanirim.. :) 

En iyi yol hocam mümkün mertebe parayi türkiye'de dövizcilerde (özellikle istanbulda kapali carsida bozdurman tabi miktarin yüksek olmasi iyi olabilir, hatta bu para isine bakan bozuk paraci ahmet dıze bır adam var onu orada sorup ondan daha uygun a bozdurabilirsin)

unicredit in türkiye'deki yapi kredi bankasiyla anlasmasi var ve bazi arkadaslarin dedigi gibi komisyon olayi yok dogru ancak unicredit'in kur oranlarini karsilastirirsaniz diger bankalardan cok daha ucuza bozduruyor ve pahaliya satiyor. Bir de mesai saatleri disinda acayip yükseltiyorlar. Bir de capraz kur olayi var, onu asagida anlatacagim.

Diger her bankanin komisyon olayi var. Cogu banka sabit ücret + belli bir yüzdeyle calisiyor. Bazilari atiyorum XXX limitine kadar su kadar sabit ücret aliyorum diyebilir, bu durumda ikide bir para cekeceksen baya bir zararin olabilir. Bir arkadas, ziraat bankasi kartini kullanarak ikide bir para cekiyordu, yapma etme diyordum ama pek bir sey kesilmiyor demisti ama türkiye'ye dönünce baya bir para kaybettigini anlatti.

Sana söyle bir tavsiyem olacak;

1- parani türkiye'de dövizcilerde bozdur, miktar yüksekse pazarlik yapip daha iyiye bozarlar. Hatta bir kac dövizciden fiyat al ve mümkünse adama de ki bak bu dövizci bu fiyattan verdi bana.. Zaten dövizciler diyecek buradan ciktiktan sonra bu teklif gecerli degil falan diye cünkü kur degisiyor vs.Takma o kadar, cok fazla degismez o miktar.

2- Yurtdisinda harcayacagin parayi mümkün mertebe yaninda götür, böylece ne komisyon ne de kur farki derdin olur iki de bir. Tabi bunun icin imkan var mi bilmiyorum. Ama aylik gönderilme olayi pek mantikli degil. 

3- Yüklü bir mebla gelecekse ve sen yurtdisindaysan swift i kullanabilirsin. Ben 4 yil önce 55 bin tl göndermistim türkiye'deki isbankasi subesinden ve 120 tl ücret ödedim. Online yapsaydim cok daha düsük olurdu, ayrica bazi bankalarin cok daha ucuza masraf aldigini duydum. (Bu arada bu masraf cift taraflidir. Atiyorum garanti bankasi benim masraf ücretim 60 tl diyebilir ama senin karsi bankanin da ücret alacagini unutma, ama zaten toplam masrafi söylüyorlar sana. 55 bin icin ben 120 tl ödemistim, gayet de uygun gelmisti.Ama online islemlerde 60-80 gibi bir sey öderdim diye düsünüyorum)

4- capraz kur olayina dikkat et. Maalesef bankalar (emin olmamakla birlikte hepsi), yabanci bir para cekilirken, önce parayi dolara sonra o ülkenin para birimine cevirir. Bunun da mantigi söyle. Mesela sen TL hesabindan ruble cekeceksin. O zaman banka, merkez bankasinin dolar satis fiyatini kullanarak TL yi dolara cevirir. Daha sonra bu dolara kendi bankasinin ruble satis fiyatindan ruble'ye cevirir. Yani iki kere kur degisimi gecirirsin ve bu da baya zarardir.

5- Eger baska bir caren yoksa, türkiyedeki bankadan ruble hesabi actir (online olarak yapabiliyorsun), daha sonra türkiye'den birisi senin TL ni dövizcilerde ruble ye cevirtip o hesabina yollar. Bilgim yok ama eger varsa bu ruble hesabin icin bir banka karti alabilirsen daha mantikli olabilir. Ya da bu banka hesabini paypal ile birlestirebilirsen o sekilde hesabina aktarirsin ne kadar komisyon alinir bilmiyorum.

6- gidip gelen birisi parayi getirebilir tabi varsa öyle biri. Kiz arkadasim enton'a söylesin o getirir parayi dedi :) 

umarim yeterince acik olmustur. Kolay gelsin

unbalanced tarafından 10/Eyl/17 23:18 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

abi iş bankası ilk para çekiminden sonra hesabına güvenlik tedbiri olarak bloke koyacak haberin olsun. Daha önce başıma geldi. Ziraat bankası da öyle. 

En para ile sıkıntısız çekebildim parayı. Ayrıca tl dolar çevrimini havalimanında yapma  aşırı maaliyetli olur, kur farkı acayip fazla, yerel döviz burolarında değiştir parayı. Hatta hiç dolara çevirme, imkanın varsa buradan rus parası alıp git. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

TAKDIR EDIYORUM CABANI MUDUR 

sen 2 yıllık oku uzerıne aof oku yuksek lısans yap uzerıne yurtdısında doktora yap 

umarım bu emeklerınınkarsılıgını alır para da kazanırsın müdür

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
Toplam Hit: 1097 Toplam Mesaj: 10
para transferi para banka hesabı