folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Dsl Hatta Fiber SFP Girişli Modem Kullanmak

Dsl Hatta Fiber SFP Girişli Modem Kullanmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

Elimde sfp giriş portu bulunan ve sadece fiber ile çalışan modem var.

Şuan bulunduğum adreste dsl hat var. Duvardan gelen telefon kablosu.

Bu telefon kablosunu sfp ye donusturebiliyomuyuz. 

Yada dsl hat gelen yere fiber kabloyu en kolay yoldan nasıl cektiririm.

Bu arada modem marka model keenetic ultra

MuhammeT tarafından 10/Haz/20 21:04 tarihinde düzenlenmiştir

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    can498
    can498's avatar
    Erkek

telefon kablosu SFP girecek şekilde kullanılacağını hiç sanmıyorum örneğini görmedim. ama modeme girdikten sonra, sfp ile hatta çıkacağım ama hattım fiber değil CAT6 olacak diyorsan, google görsellere "Bakır SFP" diye arat. Bu ürün ile SFP çıkışını ethernet kablosu olarak alabilmeni sağlar.

Bir bulutun aya ulaşma mücadelesiydi hayat...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    majestiquo
    majestiquo's avatar
    Erkek

https://urun.n11.com/diger/planet-pl-vc-231gf-1-port-1000base-x-sfp-1-port-rj11-vdsl2-conv-P401819650?Marka=Planet&gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIv42s7o746QIVk4jVCh15yApKEAYYBSABEgJPRPD_BwE

Bu tarz bir ürünle yapabilirsin. Daha önceden denemedim fakat rj11 to rj45 converter kullanıp sonra rj45 to sfp converterla daha ucuza halledebilirsin ama arada çift converter olacağı için hat linkin up olur mu, olursa performans problemi yaşarmısın test etmek lazım. Elinde fiber modem varsa direk fiber bağlatman daha mantıklı olabilir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek
    MuhammeT bunu yazdı

bu cihazın modeli "kn-1810 ultra" dediğine göre. dediğin cihaz router. bu cihaza sfp ile giriş yapabilmen için binada(evinde) FTTH olması lazım. bulunduğun adreste bakır kablo ile geliyormuş.yani xdsl abonesisin. bulunduğun lokasyonda ve binanızda başka servis sağlayıcıların(SOL) binanıza kutu ile sonladırma yapmış mı ayrıca ona da bakman lazım. şimdi çalıştırma işine gelirsek,  birincisi mevcut modemin nedir bakırla çalışan ? ikincisi bu keenetic i kullanmak istiyorsan bakırla çalışan modemi bridge mod a alıp keneetic router üzerinden tekrar PPOE bilgilerini girerek hattı çevirme işlemini keneetic'e yaptırıp bağlantı kurabilirsin.böylece yük keneeticte olur. keneetic arayüz olarak diğer cihazlara göre gelişmiş. ayrıca paketlerde kurup istediğin şekilde kullanabilirsin. ultra modeli olmasa da extra, extradsl ve air modellerinden birkaç yere kurdum.sorunsuz kullanıyorlar.

şimdi bağlantı deneme işine gelirsek. arayüzü büyük ihtimal benim kurduklarımla(extra, extradsl ve air) aynıdır. birkaç modül yada içeriği değişik olabilir ama deneme açısından bakırla çalışan modemini bridge mod a al(ip sini 192.168.1.1 haricinde ver 192.168.10.1 olabilir) daha sonra bir cat kablo ile bridge mod a aldıgın modemden keenetic'in mavi ethernet portuna gir. sonra keenetic e bağlanıp arayüzüne eriştikten sonra internet sekmesi altında --> Kablolu'ya tıklayıp --> gelen menüden aktif seçili iken --> bağlantı önceliğini varsayılan bağlantı işaretle. Portlar ve VLAN altında router temsili port görseli var. mavi portu temsil eden portun altında açılır ok var onu sağlayıcı olarak işaretle. İSS kimlik doğrulama (PPPoE / PPTP / L2TP)  altında türü PPOE seç ve kullanıdığın servis sağlayıcının PPOE kullanıcı adı ve şifresini gir. daha sonra kaydet de. bu yazdıklarımı deneyebilirsin.

böylece sfp converter yerine modeminle bakır dan RJ45'e converter yapmış olursun.  diğer bakırı fibere dönüştürme işini yapabilecek bir yöntem ve cihaz yok diye biliyorum. @can498'in dediği gibi örneğini görmedim çünkü bakır ile gelen xdsl sinyali dslam porttan geliyor. sfp portuna ftth olması lazım yani telekomun yada başka sağlayıcının binaya konumlandırdığı bir fiber switch olması lazım. 

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

yeri olmayabilir ama aklma geldi asağıdaki resim attığım cihazdan bikaçtane var elimde sizce baska amacla kullanabilir bişey mi yoksa kenarda dursun anca bozulursa değiştirirsin denicek bişey mi? fiber cevrici gibi bişey sanırım bu benden önce evdeki prizde vardı ben gelince yenisini taktılar eskisi de sonra o internetimi iptal ettim iade istediler modemi aldılar bu cihazı almadılar dükkandaki aboneliğimi buraya tasıdığımda tekrardan taktılar. dükkandakide bende kaldı etti 3 teslim etmek istedim aradığımda müşteri hizmetlerini iadeniz gözükmüyo dedi kaldı öyle elimde. bi işe yararsa değerlendirilebilir mi diye düşündüm.

yada aklıma söyle bişey geldi bu fiber dönüştürücüyse iki cevrici arasına fiber taksak belli bi mesafeden iletişim için kullanılabilirmi sonucta cat5 yada cat6 ya dönüşüyo görüntü aktarılabilirmi güvenlik kamerası tarzı yda özel bi ağ kurulabilir mi

Evrim içi mürit..laugh is live..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek
    ErQun bunu yazdı
    MuhammeT bunu yazdı

bu cihazın modeli "kn-1810 ultra" dediğine göre. dediğin cihaz router. bu cihaza sfp ile giriş yapabilmen için binada(evinde) FTTH olması lazım. bulunduğun adreste bakır kablo ile geliyormuş.yani xdsl abonesisin. bulunduğun lokasyonda ve binanızda başka servis sağlayıcıların(SOL) binanıza kutu ile sonladırma yapmış mı ayrıca ona da bakman lazım. şimdi çalıştırma işine gelirsek,  birincisi mevcut modemin nedir bakırla çalışan ? ikincisi bu keenetic i kullanmak istiyorsan bakırla çalışan modemi bridge mod a alıp keneetic router üzerinden tekrar PPOE bilgilerini girerek hattı çevirme işlemini keneetic'e yaptırıp bağlantı kurabilirsin.böylece yük keneeticte olur. keneetic arayüz olarak diğer cihazlara göre gelişmiş. ayrıca paketlerde kurup istediğin şekilde kullanabilirsin. ultra modeli olmasa da extra, extradsl ve air modellerinden birkaç yere kurdum.sorunsuz kullanıyorlar.

şimdi bağlantı deneme işine gelirsek. arayüzü büyük ihtimal benim kurduklarımla(extra, extradsl ve air) aynıdır. birkaç modül yada içeriği değişik olabilir ama deneme açısından bakırla çalışan modemini bridge mod a al(ip sini 192.168.1.1 haricinde ver 192.168.10.1 olabilir) daha sonra bir cat kablo ile bridge mod a aldıgın modemden keenetic'in mavi ethernet portuna gir. sonra keenetic e bağlanıp arayüzüne eriştikten sonra internet sekmesi altında --> Kablolu'ya tıklayıp --> gelen menüden aktif seçili iken --> bağlantı önceliğini varsayılan bağlantı işaretle. Portlar ve VLAN altında router temsili port görseli var. mavi portu temsil eden portun altında açılır ok var onu sağlayıcı olarak işaretle. İSS kimlik doğrulama (PPPoE / PPTP / L2TP)  altında türü PPOE seç ve kullanıdığın servis sağlayıcının PPOE kullanıcı adı ve şifresini gir. daha sonra kaydet de. bu yazdıklarımı deneyebilirsin.

böylece sfp converter yerine modeminle bakır dan RJ45'e converter yapmış olursun.  diğer bakırı fibere dönüştürme işini yapabilecek bir yöntem ve cihaz yok diye biliyorum. @can498'in dediği gibi örneğini görmedim çünkü bakır ile gelen xdsl sinyali dslam porttan geliyor. sfp portuna ftth olması lazım yani telekomun yada başka sağlayıcının binaya konumlandırdığı bir fiber switch olması lazım. 

Önceliğim telekoma apartman yöneticisi olarak dilekçe vermek var. Komşular razı olursa talepde bulunacam.

Olmazsa bu yöntem iyiymiş. İşimi görür. 

Bu arada apartmana baglatmam için bizden bir bedel talep ederlermi. Etmezlerse komasulara sormadan talep edicem.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek
    MuhammeT bunu yazdı
    ErQun bunu yazdı
    MuhammeT bunu yazdı

Önceliğim telekoma apartman yöneticisi olarak dilekçe vermek var. Komşular razı olursa talepde bulunacam.

Olmazsa bu yöntem iyiymiş. İşimi görür. 

Bu arada apartmana baglatmam için bizden bir bedel talep ederlermi. Etmezlerse komasulara sormadan talep edicem.

Turktelekom bir ücret talep ettiğini duymadım ama bildiğim kadarıyla yanlışım varsa bilen birisi düzeltsin o bina numarasına ait daireler için bekleyen abonelik başvurusu olması gerekiyor(hiç sinyal kablosu yoksa).hali hazırda telekomun sinyal için bakır hat sonlandırdığı binaya talep açıp yeni sistemi sonlandıramıyorlar(GPON olarak). yani turktelekom tarafında tesis dedikleri(yeni internet kurulumu) için birden fazla başvuru olması gerekiyor. sonrasında o tesislere göre hangi genel müdürlüğe bağlıysa başvuru yaptığınız telekom il müdürlüğünün gerekli birimi tarafından gm'ye talep oluşturuluyor. onay sonrası sinyal kablosunu(fiber kablo olarak) yer altında menhollerden(kaldırıma paralel olur genelde) sürerek binanıza giriyorlar. binaya sinyal kablosu girişi için kaldırımdan binanın bodrum katına yada varsa elektrik-sistem odasına kadar gerekli kanal, şaft yada koruge boru gibi geçiş işlemi sorumluluğu kablo girişini sağlayacak yolun yapımı size ait. kablo binaya sürüldükten sonra başka bir ekip gelir binaya sistem odası yada bodrum katı neresi ise oraya binadaki daire sayısına göre switch sonlandırırlar(Switch FTTH için). o noktadan sonra dairelere kadar koyulan switch'e göre fiber kablo yada cat6 nın dairelere kadar yapısal kablolaması sizin tarafınızdan yaptırılır. cat6 kablo konusunda sıkıntı yok siz tedarik edersiniz ama fiber konusunda da daire sayısı fazla ise telekom kabloyu size tesisin duruma göre ücretsiz sağlamaktaydı en son bildiğim. yinede il telekomunda ilgili birim ile görüşmenizde fayda var.

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

yardımlarınız ve yol göstermeleriniz için teşekkür ediyorum. az önce ErQun dediği şekilde bi modemle bağlantıyı köprü yöntemi ile kurup modemi çalıştırdım. gerisi telekomu sıkıştırıp eve fiber kablo çektirmede artık.

Toplam Hit: 1453 Toplam Mesaj: 9
fiber