Dslr Controller, Otg Kablo, Samsung S3, Canon Eos 60D

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zputnik
    zputnik's avatar
    Erkek

Selam mürit/mürideler,

Bir süredir süper amatör ligde fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Elimden geldiği kadar ve yardımcı olan arkadaşlarımın da desteği ile bir kaç teknik öğrenebildim (Çok fazla boş zaman ve sabır isteyen bir hobi. ^^). En çok hoşuma giden HDR fotoğraf çıktısı elde etmek oldu. Bu teknik ile fotoğraf elde etmek isteyenlere, öncelikle tripod almalarını tavsiye ederim. HDR mantığını kısaca buradan öğrenebilirsiniz. Denemeler yaparken, özellikle ISO ayarları arasında geçiş yapıp tekrar fotoğraflamak istediğimde, istem dışı bir şekilde (tripodun dandik olması), elde ettiğim fotoğraf çıktısında titremeler olduğunu fark ettim. Normalde kablo deklanşör ya da uzaktan kumanda ile de bu işi yapabiliriz. Ancak ISO’yu ayarlarken bile focus olunan bölgede kaymalar vs olabiliyor. Uzatmayayım, teknolojiyi takip eden ve elimden ölçüde de uygulamasını seven birisiyim. Elimde var olan cihazları kullanarak durumu daha eğlenceli hale getirmeye çalıştım.

Şöyle başlayayım;

1) Canon Eos 60D’ye bu linkten bir cfw yükledim. Bir çok özellikle beraber, HDR çekim modu gibi bir özelliği var. Siz bu modu açıp çekim yaptığınızda size 4 adet farklı ISOda fotoğraf veriyor.

2) Otg Usb Kablo : Bu kablo sayesinde, android tabanlı telefonunuza (Nokia vb markarlar için de mevcut, ben Samsung S3’te denedim. S2’ye ait videolar da mevcuttu.) USB stick, Wifi adaptor ya da dongle yardımı ile klavye + fare bağlayabiliryorsunuz. Bütün bunlar ile beraber bu linkten Dslr Controller programını indirip, Android telefonunuza kurarsanız(Telefonunuzda ROOT haklarına sahip olmalısınız.), fotoğraf makinenizi, telefonunuz aracılığı ile usb kablo ve otg kablo kullanarak yönetebilirsiniz.

Son olarak bütün bu bileşenler ile 0 titreme ile HDR fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Otg kabloyu, Samsung, Türkiye’ye getirmemiş. İlla orjinal olsun derseniz, yurtdığı satış sitelerinden ya da elden getirenlerden bulmanız gerecek. Ben, Saturn’den, Hama marka aldım. Sorunsuz çalıştı. Çekim sonrası HDR fotoğraf için Photomatix programını kullanmanızı tavsiye ederim.

Kurban bayramınız mübarek olsun.

İpimle kuşağım..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek

eline sağlık takipteyim. 450d için custom firmware yükleyebiliyor muyuz?

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

ya 600d icin yazilim varmi ?

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zputnik
    zputnik's avatar
    Erkek
    kroo bunu yazdı

eline sağlık takipteyim. 450d için custom firmware yükleyebiliyor muyuz?

Teşekkürler hocam, elimizden geldiği kadar işte. Sanırım  450D için mevcut değil. :(

İpimle kuşağım..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zputnik
    zputnik's avatar
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı

Hocam eğer FW versiyonun 1.0.2 ise bu linkten kurabilirsin.

İpimle kuşağım..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    zputnik bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

Hocam eğer FW versiyonun 1.0.2 ise bu linkten kurabilirsin.

eyw. hocam

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
Toplam Hit: 1825 Toplam Mesaj: 6