folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Dünyanın Hareketi Maketi[Yardım, Fikir]

Dünyanın Hareketi Maketi[Yardım, Fikir]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

cordelian bunu yazdı:
    -----------------------------

step motorla yaparsın hocam.yörüngeye göre adım adım ilerletirsin ayla dünyanın ilerlemesi ile dogru orantılı olarak.atıyorum dünya maketının altına bı step motor koyarsın.Ay maketinin altına bi step  motor koyarsın.atıyorum ay 2 adım atar ( step motorun adım derecesı 1 olarak varsayalım) yani 2 derece doner.Dünyaya 1 adım attırırsın yani 1 derece sağa veya sola doner. en basit böyle olabilir diye düsünüyorum fakat maketi nasıl step motora uyarlarsın fikrim yok.step motor kontrolünü bilmen lazım pic veya 8051 ile kontrol etmen gerektigini düsünüyorum.cünkü otomatik olmasını ıstıyorsun.atıyorum 5 sn'de ay 1 derece doner 10 sn'de dünya 1 derece doner v.b gibi.gerekli kodları veririm ama dünya ay maketini nasıl yaparsın bılemem:D

Maketler kolay işte, maliyeti ne olur bunun, ne kadar süreye biter ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

cok uzun degil bunu yapması fakat.maket yapacaksın ya bana step motora ne kadar yük binecek o lazım hanı yarım kgmu 1 kgmu.bide sağamı solamı veya kac sn'de bi adım atacak kac derece donecek onları solemen lazım.maliyeti toplam 40-50yi gecmez kullandıgımız step motora göre degisir tabi.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

cordelian bunu yazdı:

cok uzun degil bunu yapması fakat.maket yapacaksın ya bana step motora ne kadar yük binecek o lazım hanı yarım kgmu 1 kgmu.bide sağamı solamı veya kac sn'de bi adım atacak kac derece donecek onları solemen lazım.maliyeti toplam 40-50yi gecmez kullandıgımız step motora göre degisir tabi.

şimdi hocam, dünya kendi etrafında 24 defa dönecek (hızlı bir şekilde), sonra her yirmi dört dönüşte bir 1 kademe ilerleyecek platform üzerinde, 365 kademe sonra baslangıç noktasında olacak. Ay bunlardan bagımsız dönecek çünkü onun kendi etrafında dönüşü 23 sa 50 dk. mümkünmüdür ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

up

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Belki mıknatıs kullanarak çok daha etkileyici birşeyler yapabilirsin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

RockZs bunu yazdı:

Belki mıknatıs kullanarak çok daha etkileyici birşeyler yapabilirsin.

onu bende düşündüm fakat pahalı olmazmı ?

Toplam Hit: 7745 Toplam Mesaj: 17