folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Düşük Voltaj Sıkıntısı ? (Bilgisayar Açılmama Sorunu)

Düşük Voltaj Sıkıntısı ? (Bilgisayar Açılmama Sorunu)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Şuan geçici olarak annanemin evinde kalıyorum ve ev 70 yıllık. Evde voltaj sıkıntısı var zaman zaman acayip düşüyor.

2 tane pc vardı bir tanesinin psu ve ekran kartı yandı bu yüzden. Şuan kendimce tesisata biraz ayar çektim diğer pc sıkıntısız çalışıyordu. Ama 1 haftadır usb portları arasıra kapanıyor filan derken bugün win10 donmaya başladı. Restart attım 2-3 kere tekrar tekrar dondu en sonunda windows boot ederken dondu ve 4-5 kere kendi kendine restart attı pc ve sonucunda bios ekranı bile gelmemeye başladı.

Ram'i sökü tekrar taktım bios pilini çıkarıp tekrar taktım. Sorun devam etti bios ekranı gelmiyordu demin tekrar denedim ve geldi ekran, checksum error verdi bios ve restart atıp biosu default ayarlarına aldım pc açıldı. Windows da açılırken bir repair yaptı otomatik. Sonra memcheck yaptım acaba ram mi zarar gördü diye sorunsuz tamamladı testi. Sfc scannow yaptım onda da herhangi bir sorun çıkmadı. Sıcaklık sorunu zaten yok işlemci 31 derece gpu 39 derece, stress test yaptım cpu 52 gpu 66 derecenin üzerinde çıkmadı 30dakikalık testte.

Geriye bir tek anakart ve psu kaldı ama ben %90 eminin voltaj yüzünden psu sapıtıyor. Psu bozulmuş gibi değilde voltaj dengesiz olduğunda sıkıntı çıkarıyor gibi. Bütün parçalara kalıcı zarar vermeden sorunu çözmek istiyorum. Psu bozulduysa da onu çözerim bir şekilde ama yeni alacağım da sıkıntı çıkaracak.

Evde kombi filan eskiden devamlı yanıyordu sonradan kombi regülatorü bağladık onunla çözüldü sorun.

Pc için ne yapabilirim nasıl voltajı dengelerim?

Şuanki voltaj değerleri böyle;

RaAmLis tarafından 23/Haz/20 06:53 tarihinde düzenlenmiştir

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Ups  almalısın . En ucuz çözüm 

2 laptop ,1 tv ,1 modem  

15 dk idare ediyor  

B3nde  aşırı voltaj düşmesi .  Sürekli elektrik kesintisi yüzünde  almıştım.

https://m.n11.com/powerful-pl-800-850va-line-interactive-ups-yenilenen-tasarim-P164446811

samaccc tarafından 22/Haz/20 23:50 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

2 laptop ,1 tv ,1 modem  

15 dk idare ediyor  

https://m.n11.com/powerful-pl-800-850va-line-interactive-ups-yenilenen-tasarim-P164446811

Hocam bu ürünü direk şebekeye mi yoksa prize mi takıyorsun?

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Bu bildiğin  pil 

Prize  takıyorsun . 

Arkasında 2 çıkış var .  Uzatma takmak sağlıklı değil.  Ama ben takıyorum çünkü kullandıklarım  düşük akim çeken aletler .

3lektrik gidip gelirse  . Düşer  yükselirse.   Kendi devreye girip pilden devam ediyor.  

Bide elektrik kesilince bip biiipppp  biiipppp diye ötüyor . 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    RaAmLis bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

2 laptop ,1 tv ,1 modem  

15 dk idare ediyor  

Hocam bu ürünü direk şebekeye mi yoksa prize mi takıyorsun?

sık kesinti voltaj sıkıntısı çeken yerde tavsiyem bundan 2 tane alın birbirine bağlayın çok daha uzun ömürlü olacaktır.

voltaj sıkıntısı evdeki tüm elektronik aletleri bozar tv tuzdolabı vb o an elektriğe ne takılı ise zarar verebilir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

İnşaat firmalarının çoğu eski ups lerini kondansatör ve akü değiştirmemek için hurdaya veriyor. Ups tamiri yapan firmalardan ekonomik şekilde aküsüz sağlam inform ya da tunçmatik ups alabilirsiniz. Uygun değerli aküleri jel akü olarak cihaza takarsanız 3-4 sene tüm cihazlarınız güvende olur. Bir diğer çözüm kaliteli bir voltaj regülatörü almaktır. (Şu an benim kullandığım bu)

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Peki hangi ups modelini almak mantıklı? 700w psu var pcde büyük ihtimal onu da değiştireceğim ama alacağım da aynı değerlerde olur, Pc yanı sıra 32inch monitor takılı. Odada sadece monitor ve pc çalışıyor telefon şarj aleti bile takmıyorum. Link verilen model sanırım 500w destekliyor maksimum, sıkıntı çıkarmasın sonra. Sorunu çözeceğiz diye eldekinden de olmayalım sonra. Belediye ye dilekçe versek direkten ayırıp eve ayrı veriyormuş elektriği ama bir işe yarar mı veya evdeki tesisat zaten değişmeyeceği için birşey fark eder mi bilemiyorum.

Birde birşey daha soracağım, kendi evimde otururken evde 3 pc, 65inch tv, salon ışıkları, mutfakta fırın bulaşık makinesi filan sık sık çalışıyordu ama şuan annanemin evinde tek pc 1 tane ufak led tv ve buzdolabı dışında elektrik harcayan cihaz yok ama daha fazla fatura geliyor. Acaba başkası bizim evden elektrik filan mı çekiyor da ondan voltaj dengesiz.

Ayrıca ben bu devlete fatura çıkartamıyor muyum yanan cihazlar için, düzgün veremediği hizmete para ödüyoruz bir de üstüne bana maddi zarar çıkartıyorlar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

aslında ev işi tesisatı önemli cihazlar için kısmi olarak sıva üstünden kanal yürüterek değişebilirsin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Senin yerinde olsam öncelikle ev içi tesisatı değiştiririm ki hazır çekili tesisat olduğu için değiştireceğin kablonun ucuna yenisini bağlayıp geri çekersin yeni kablo çekilmiş olur. Tabi anlatıldığı gibi kolay olmaz ancak hazır çekili hat olduğundan kablonun nereye bağlanacağı belli zaten.

İkinci olarak oraya elektrik veren firma ile görüş. Eğer elektrikte dalgalanma varsa çözsünler. Çözmezlerse Epdk'ya da şikayet et, varsa tamir ettirdiğin yeni aldığın şeyler faturası ile THH'ne git. Cimer'e şikayet et. Yani adamları zorla. 

Sonuç alamazsan voltaj regülatörünü araştır onu taktır eve. Eskiden elektrik dalgalanmaları çok olduğu için evlerin çoğunda varmış bu voltaj regülatöründen. Elektrik kesilmeleri çok oluyorsa da arkadaşın dediği gibi UPS al. UPS sadece bilgisayarın için dalgalanmayı ve kesintiyi engelleyecektir. Evin geri kalanı için regülatör şart.

Son koyduğun resme göre karar verme, cpu nun yüküne göre voltaj değişebilir. PSU yu test etmen için tamamen sömürebilecek bir sisteme bağlaman lazım. Bariz bozuksa zaten belli eder kendini. Yük binince resetler. 

Liquid tarafından 23/Haz/20 09:35 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Parana göre alacaksın . 

O sistemi 1 hafta çalıştıracak ups bile alınabilir  para çokomel 

Ben ups i elekt4ik kesilince . Düşünce . Artınca sistemler zarar görmesin diye aldım .

Elektrik kesildiği zaman kapatıyo4um . :)

Daha doğrusu sorun olmadan kapatmak için zaman kazanıyorum.  

samaccc tarafından 23/Haz/20 09:52 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

soyle bir sistem kurarsan, bir daha ev elektiriginde kontrol disi topraklama hatasi, voltaj sorunu vs yasamazsin hocam.. , elektronik cihazlarini da korumus olursun.

C* ya hepsin ya hic..ya TÜRK"sün ya pic!
Toplam Hit: 1196 Toplam Mesaj: 11
pc psu voltaj windows 10