folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder E-Fatura E-Arşiv Fatura Konusunda Bilgili Muhasebeci Varmı

E-Fatura E-Arşiv Fatura Konusunda Bilgili Muhasebeci Varmı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lich
    Lich's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    GoQaN bunu yazdı
    Lich bunu yazdı

Senin yıllık ciron 1 milyon tl yi geçiyormu da sen e-fatura kesiyorsun?

e-fatura mükellefi olmadan kesemessin.

google girip e-fatura nedir diye aratmanın sonucunda zilyontane bilale anlatılır gibi döküman bulabilirsin.

Acaba e-arşiv ile mi karıştırıyor arkadaş, ciro fikrim olmadığından yorumlayamamıştım..

E-arşiv ve e-defter farklı şeyler.

adam konu açmış e-fatura kesmeye çalıştım ama kesemedim diye.

öncelikle gib den gelen ve giden urn adreslerini Onaylatmışmı? ( ne olduğunu bile bilmiyordur, şimdi google ye bakıp araştırmaya başlamıştır)

hadi gib den urn leri aktif oldu diyelim. Entegre firma ilemi çalışıyor yoksa gib üzerinden mi fatura kesmeye çalışıyor?

uzun lafın kısası 10 dakikalık araştırma ile kendi sorularına çok kolay cevap bulur.

ek olarak e-faturanın ne olduğunu bilmeyen muhasebeci bu işi bıraksın gitsin ayakkabı boyasın.

o(╥﹏╥)o 卐 ㏒ 卐
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Free_Mans
    Free_Mans's avatar
    Erkek

e faturada entegratör olur göndermek için. kesmenin diğer fatura ile alakası yok. sadece kullandığın mikro, logo, vs artık hangi resmi muhasebe programını kullanıyorsan oradan kesiyorsun. keserken de zaten e fatura özelliği çıkması lazım. senin kafanın karışacağı tek yer e faturası entegratör ile göndermektir bence. 

birde senin ciro 1m ise zaten kendinde ön muhaasebeci olması lazım. yoksa naylon işler mi yapıyorsunuz.

e fatura iade ile ilgili olarakta. arakdaşlar temel fatura kesin. temel fatura da iade oluyor ama karşının size iade faturası kesmesi gerekiyor. kısaca iade edecek olan düşünsün. 

www.homecept.com | Ev dekorasyon ürünleri, konsept tasarımlar
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Free_Mans bunu yazdı

e faturada entegratör olur göndermek için. kesmenin diğer fatura ile alakası yok. sadece kullandığın mikro, logo, vs artık hangi resmi muhasebe programını kullanıyorsan oradan kesiyorsun. keserken de zaten e fatura özelliği çıkması lazım. senin kafanın karışacağı tek yer e faturası entegratör ile göndermektir bence. 

birde senin ciro 1m ise zaten kendinde ön muhaasebeci olması lazım. yoksa naylon işler mi yapıyorsunuz.

e fatura iade ile ilgili olarakta. arakdaşlar temel fatura kesin. temel fatura da iade oluyor ama karşının size iade faturası kesmesi gerekiyor. kısaca iade edecek olan düşünsün. 

Yok hocam bunu efinans portal üzerinden kesebiliyorum artık böyle olabiliyor. 

E-fatura mülkellefi olduğum için e-fatura kesmem gerekiyor e-fatura mükellefi olmayan müşterilere de e-arşiv kesiyorum. bana söylenen bu şekilde.

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

e fatura ve e arsiv fatura olmak üzere ikiye ayrılıyor , e faturada 2 tip senaryo var a-ticari fatura b- temel fatura şeklinde

ticari fatura şeklinde kesildiği zaman alıcı kabul,red veya iade yanıtı verebilmekte

temel fatura şeklinde kesildiği zaman alıcı iade faturası keserek düzeltebilir

e arşiv fatura iki firmanın veya kişilerin gibte olmasına gerek yok e arşiv faturanın kopyasını al müşterine verşeklindedir bunun iptalini kağıt faturada ki gibi kendisi yapabilir. 7 gün geçtiyse yine bunu karşı tarafın iade faturası kesmesi şeklinde düzeltebiliri, yok ben şahsa kestim adamın fatura koçanı yok ozaman gider pusulası düzenlememiz gerekiyorç

e fatura mükellefi olan firmaya e arşiv faturası düzenlenmez.

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

Muhasebecin e faturadan anlamıyorsa hiç uğraşma yeni bir muhasebeci bul. 

le le le sakine
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    umit bunu yazdı

Muhasebecin e faturadan anlamıyorsa hiç uğraşma yeni bir muhasebeci bul. 

Aynen hocam bi taraftan onada bakıyorum ben senin faturalarını kesemem diyo :) bende anlamıyorum sözde gelip öğreticekti 1 ay geçti sonra ben anlamıyorum e-faturadan dedi

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    duygusal_serseri
    duygusal_serseri's avatar
    Erkek

Eski toprakların geneli pek anlamaz hocam,bu işi ön muhasebeciler yürütür bu memlekette.anlasada işine gelmez.Sorunun devam ediyorsa yardımcı olabilirim,2013 te bu ızdıraba ilk geçenlerdeniz.

hani baharlarda sen gelecektin..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    duygusal_serseri bunu yazdı

Eski toprakların geneli pek anlamaz hocam,bu işi ön muhasebeciler yürütür bu memlekette.anlasada işine gelmez.Sorunun devam ediyorsa yardımcı olabilirim,2013 te bu ızdıraba ilk geçenlerdeniz.

Pm attım hocam

Toplam Hit: 2128 Toplam Mesaj: 19
muhasebe