folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder E-Ticaret Tecrübesi Olan ?

E-Ticaret Tecrübesi Olan ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    LuCiFeR bunu yazdı

Arkadaşın dediği gibi aslında, bazı tedarikçiler belirli bir stok çekmen gerekir derler bazıları ile de stoksuz çalışabilirsin xml konusunda yardımcı olurlar ücretli ücretsiz yerleri vardır, ama şunu söyleyebilirim sana gireceğin sektöre göre değişir tabi de benim içinde bulunduğum 2 farklı e-ticaret sektörü var şuan birisi private shopping diğeri dikey e-ticaret insanlar artık e-ticaret siteleri ile çalışmaya alışmışlar çoğunun ellerinde hazır excel dosyaları / xml leri fotoğrafları var...

Altyapı konusuna gelecek olursak eğer bu iş için uzun vadeli planların var ise kesinlikle yazılımın kendi içinde olsun hazır özellikle  kaynak kodu kapalı paketler ile uğraşma seni bezdirir işten soğutur, ha dersen ki ben şuan için yazılımımı kendi bünyemde geliştirebilecek durumda değilim zamanım yok vs. sana proticaret i öneririm mis gibi işini görür kurulum editleme konusunda yardımcı da olabilirim.

Aklına başka birşey gelirse elimden gelen birşey ise yardımcı olmaya paylaşmaya çalışırım...

peki hocam tedarikçileri nerden bulucaz :| bu yazılımları satanlar bağlantı kuruyor mu ?

mesela ben stoksuz calışmak istesem tedarikçi benim adıma benim faturamı basıp kargolayacak şekilde düşünüyorum ama tabi nasıl olur hiç bilgim yok :|

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LuCiFeR
    LuCiFeR's avatar
    Erkek

Abi şimdi çok kolay düz mantık ilerliyorsun işe ilk başladığında netten aratıp bulduğun tedarikçilerle görüşüyorsun, sonra onlar senden şirket tanıtım yazısı istiyorlar sen gönderiyorsun ödeme şekilleri nakliye vs konularında anlaştıktan sonra onlar sana ürün sattıkça sevkiyat yapıyorlar sen de müşteriye gönderiyorsun, ha dediğin gibi de olabilir direk müşteriye gönderme şeklinde ama sana tavsiyem bunu kullanmaman çünkü herzaman olabilecek şeyleri söyleyeyim sana en azından benim içinde bulunduğum ürün çeşitliliğinde , yanlış ürün gönderilebilir, hatalı / özürlü ürün gönderilebilir vs en güzeli ürünlerin sana gelmesi ve senden gönderilmesi, belirli bir süre geçtikten sonra tedarikçiler kapını çalmaya başlıyorlar zaten hocam.

Düzeltme : Tedarikçi senin faturanı basmaz yani öyleşey olmaz :) en iyi ihtimal sen adamlara faturayı onlar da ürünü kargolar ancak dediğim gibi tedarikçiler gönderimle uğraşmazlar çok çok samimi değilsen, sana adam gibi göndermelerine şükredeceksin zaten bir süre sonra işin içine girdikçe :)

LuCiFeR tarafından 16/Oca/13 11:23 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    LuCiFeR bunu yazdı

Abi şimdi çok kolay düz mantık ilerliyorsun işe ilk başladığında netten aratıp bulduğun tedarikçilerle görüşüyorsun, sonra onlar senden şirket tanıtım yazısı istiyorlar sen gönderiyorsun ödeme şekilleri nakliye vs konularında anlaştıktan sonra onlar sana ürün sattıkça sevkiyat yapıyorlar sen de müşteriye gönderiyorsun, ha dediğin gibi de olabilir direk müşteriye gönderme şeklinde ama sana tavsiyem bunu kullanmaman çünkü herzaman olabilecek şeyleri söyleyeyim sana en azından benim içinde bulunduğum ürün çeşitliliğinde , yanlış ürün gönderilebilir, hatalı / özürlü ürün gönderilebilir vs en güzeli ürünlerin sana gelmesi ve senden gönderilmesi, belirli bir süre geçtikten sonra tedarikçiler kapını çalmaya başlıyorlar zaten hocam.

hmm anladım hocam. senin dediğin mantıklı harbiden. ürünün önce gelip bi kontrol edilmesi daha iyidir tabi.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LuCiFeR
    LuCiFeR's avatar
    Erkek

Tedarikçi konusunda da çok canını sıkma bence yavaş yavaş alım gücün çoğaldıkça stoklu da çalışırsın hesabına çekersin ürünleri, hangi şehirde yapmayı planlıyorsun bu işi yani gireceğin sektörün ürün ihtiyacını karşılayan firmalar bulunduğun şehirde var ise en tepedekilere olmasada aşağıdan yukarıya doğru tedarik zincirini çıkarsın , satış hacmin genişlediğinde pazarlık şansın da daha sıkı olur daha iyi ürünler fiyatlar alırsın.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WitchKing
    WitchKing's avatar
    Erkek

takibe aldık. lazım olacak.

Güzelleş be oğlum, şimdilik ölümüne kadar hayattasın..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Herkes takibe almış ben bir şeyler yazayım da takibiniz boşa gitmesin.

Öncelikle ben E-Ticaret sektöründe çalışıyorum. incir[dot]com çalıştığım yer. En baştan söyleyeyim reklam yapmaya gelmedim :)

Şimdi,

Hazır paket satan, dükkan(!) satan bir yığın firma var. Adam sadece Banner değiştirmene izin veriyor ve kendi domainini bile kullanamıyorsun o derece saçma sapan şeyler. Sonra sadece tutundurma faaliyetlerini yerine getirmeni istiyor ve kar üzerinden ortalama 50% sana veriyor. 

İncir ne yapıyor?

Sana mağazanı açıyoruz. İstediğin yönde alışveriş siteni oluşturuyorsun. İstersen 80K ürünün hepsini sat istersen bir kategoriyi seç 5K kadar ürün sat. Sana kalmış. Sonuçta tutundurma tamamen sende. Reklamıdır, Facebook sayfasıdır, karşılaştırma siteleridir ortam serbest. Zaten alayınız Google Adwords kasan adamlarsınız.

Domainin mi var? Kendi domainin ile kuruyorsun abi mağazanı. "Sadece" ödeme sayfasında magazan.incir[dot]com subdomaini ile ödeme yapıyor müşterin. Bu da tamamen SSL ile alakalı. Her domaine atama işlemi için az daha süre var.

Tedarik konusu: Stokta ürün çok çok az. Bu riski zaten bakkallar bile almıyorken büyük büyük şirketlerin alması komik olur. Ürün siparişi gelir, 150 tedarikçiden bir tanesine yollanır, o buraya yollar, adamlar da sana yollar. Bu kadar. Öbür türlü stok tutsan 75K üründe her birinden 10 parça tutmaya kalksan sadece depo masrafın seni batırır. Ayrıca bozulma ve modasının geçme riskini bile saymıyorum.

Kar konusu: O sana kalmış. Sonuçta sen de kar'dan 50% alıyorsun incir de 50% alıyor. 

Kargolama: Bak bu önemli. Mağazan için bir logo oluşturuyorsun. Sen "marka" ol diye çaba gösteriyoruz. Fatura'da senin logon, kargo'da senin logon. İleride mesela kargo kutularının içerisine mağazandaki indirimli ürünleri barındıran broşürler, dergiler bile planlıyoruz.

Müşteri Hizmetleri: Sen yine hiç birşeye karışmıyorsun. Tamamen mailler bizde. Bizim ekipler yanıtlıyor, iletişimde sıkıntı yok.

Çok net söylüyorum, düzgün bir E-Ticaret sistemi kurayım dersen oradan buradan paket almayacaksın. Zaten başlangıç sermayenin 400K TL'den az ise iş yapamazsın diye düşünüyorum. Sıfırdan başlama olayları geçti artık. Sene 2013. Ama 400K liram yok, aylık maksimum 50 lira mağaza parası, 500 lira da reklam kasarım diyorsan kesinlikle piyasayı araştır ve bir mağaza aç kendine. Bizden aç demiyorum. Zaten öyle bir şey demem çünkü şu an açmıyoruz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    lordvader89 bunu yazdı

Herkes takibe almış ben bir şeyler yazayım da takibiniz boşa gitmesin.

Öncelikle ben E-Ticaret sektöründe çalışıyorum. incir[dot]com çalıştığım yer. En baştan söyleyeyim reklam yapmaya gelmedim :)

Şimdi,

Hazır paket satan, dükkan(!) satan bir yığın firma var. Adam sadece Banner değiştirmene izin veriyor ve kendi domainini bile kullanamıyorsun o derece saçma sapan şeyler. Sonra sadece tutundurma faaliyetlerini yerine getirmeni istiyor ve kar üzerinden ortalama 50% sana veriyor. 

İncir ne yapıyor?

Sana mağazanı açıyoruz. İstediğin yönde alışveriş siteni oluşturuyorsun. İstersen 80K ürünün hepsini sat istersen bir kategoriyi seç 5K kadar ürün sat. Sana kalmış. Sonuçta tutundurma tamamen sende. Reklamıdır, Facebook sayfasıdır, karşılaştırma siteleridir ortam serbest. Zaten alayınız Google Adwords kasan adamlarsınız.

Domainin mi var? Kendi domainin ile kuruyorsun abi mağazanı. "Sadece" ödeme sayfasında magazan.incir[dot]com subdomaini ile ödeme yapıyor müşterin. Bu da tamamen SSL ile alakalı. Her domaine atama işlemi için az daha süre var.

Tedarik konusu: Stokta ürün çok çok az. Bu riski zaten bakkallar bile almıyorken büyük büyük şirketlerin alması komik olur. Ürün siparişi gelir, 150 tedarikçiden bir tanesine yollanır, o buraya yollar, adamlar da sana yollar. Bu kadar. Öbür türlü stok tutsan 75K üründe her birinden 10 parça tutmaya kalksan sadece depo masrafın seni batırır. Ayrıca bozulma ve modasının geçme riskini bile saymıyorum.

Kar konusu: O sana kalmış. Sonuçta sen de kar'dan 50% alıyorsun incir de 50% alıyor. 

Kargolama: Bak bu önemli. Mağazan için bir logo oluşturuyorsun. Sen "marka" ol diye çaba gösteriyoruz. Fatura'da senin logon, kargo'da senin logon. İleride mesela kargo kutularının içerisine mağazandaki indirimli ürünleri barındıran broşürler, dergiler bile planlıyoruz.

Müşteri Hizmetleri: Sen yine hiç birşeye karışmıyorsun. Tamamen mailler bizde. Bizim ekipler yanıtlıyor, iletişimde sıkıntı yok.

Çok net söylüyorum, düzgün bir E-Ticaret sistemi kurayım dersen oradan buradan paket almayacaksın. Zaten başlangıç sermayenin 400K TL'den az ise iş yapamazsın diye düşünüyorum. Sıfırdan başlama olayları geçti artık. Sene 2013. Ama 400K liram yok, aylık maksimum 50 lira mağaza parası, 500 lira da reklam kasarım diyorsan kesinlikle piyasayı araştır ve bir mağaza aç kendine. Bizden aç demiyorum. Zaten öyle bir şey demem çünkü şu an açmıyoruz.

hacı şimsi siz kaç papel alıyorsunuz ?

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
Toplam Hit: 2652 Toplam Mesaj: 28