Elektrik - Toprak Hattı Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Çok yakın geçmişte evimin toprak hattında sorun olduğunu keşfettim. Örneğin cep telefonunu bilgisayara bağlayınca dokunmatik ekran çıldırıyor (kendi adaptörü ve prize bağlanmamış diz üstü bilgisayarda problem yok), diz üstü bilgisayarın dokunmatik yüzeyi kendi kendine tıklıyor, masaüstü bilgisayar kendi kendine açılıyor... ve sorun artık sinir bozucu olmaya başladı.

Sorum şu ki; en kolay yoldan topraklamayı nasıl halledebilirim? Profesyonel birisinden destek istesem ortalama maliyet ne kadar olur? Daha da önemlisi, 13 dairelik bir binanın topraklama yöntemi nasıl olmalıdır ve doğru yöntem uygulandığını nereden öğrenebilirim. 

Olaylara karışmayın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

fişi ters tak

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Toprak hattının üzerinde de yük var. Neyin yükü bilemiyorum.

Prize fişi ters takmanın mantığını çözemedim? Acaba atladığım bir şey mi var?

YeniHarman tarafından 05/May/13 01:08 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

prizin çevrilmesiyle alakası yok hocam, AC sistemden bahsediyoruz, burada faz-nötr değişimi var.. neyse konuya gelirsek, topraklama olayı

yapılıyor, özellikle eski binalarda sonradan topraklama sistemi ekleniyor.. maliyeti nedir bilmiyorum bunu bir elektrikçi ile konuşmak gerek.. tüm

dairelere toprak hattı çekecek.. yapılmış binaya bunu çekmek biraz sıkıntı olabilir sanırım. ancak topraklama önemli, bir an önce yaptırmanızda

fayda var.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Toprak hattinda elektrik varsa, biryerlerde hat faza ya da notr e kisa devre oluyordur, yahut tiprak hatti, topraga temas etmiyordur. biz buna sase diyoruz. Hemen ilgilenilmesi gereken bir sorundur.

topraklama olayi can guvenligiyle direktmen ilgili bir konudur. oldu-bittiye getirmemek lazim diye dusunuyorum.

All I need is a possibility.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Sorununuzun elektrik mesleğinden olmadığınızı varsayarak buradan alacağın cevaplarla çözülemez zira tesisatını koruyan kaçak akım şalteri de yok gibi görünüyor. Dengesiz topraklama+kaçakta açması gerekirdi ama bahsetmediğine göre yok demekki.
    Topraklamanın stabil kalmadığını, topraklayıcı olarak kullanılan bakırın toprak içerisinde oksitlenerek zamanla görevini yapamadığını söylemek isterim. Tercihen topraklama kazığı ( 2 adet 1.75 metre boyunda som bakır) olmadı topraklama levhası ( en az 0,5 metrekare 2 levha) ile yeniden ve sağdece evinize özel hat oluşturup sigorta kutusuna kaçak akım şalteri koydurarak (siemens.lengrant, yerli üreticilerden federal (aşırı hassastır) den başkasını kullanmayın.) evinizde toprak hattı oluşturabilirsiniz. Topraklama hattını bina dışından (yağmur iniş borusuna paralel vb.) evinize kadar getirebilirsiniz.
    Düzgün bir topraklamada maliyet 400 tl yi bulur. 2 kişi 1 güne halleder.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Bina yeni sayılır (6 yıllık). Daha önce böyle bir sorun yoktu, neden dolayı oluştu bilemiyorum. İşin ilginç tarafı prizlerden birine eski Lenovo diz üstü bilgisayarı taktığım zaman tüm evdeki sorunlar çözülüyor (bilgisayar metal gövdeli). Yine ben toprak hattına dokunduğumda problem kalmıyor.

Şimdi bu toprak hattını direkt kalorifer borusuna falan bağlasam geçici çözüm olur mu?

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    olmaz. Sen olduğunu zannedersin. Eskiden musluğa bağlamak vb. iş yapardı ama günümüzde cihazlar hassaslaştı ve kalorifer borusu toprağa deymez.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jawsap67
    jawsap67's avatar
    Erkek

senin dediğin olayları başka prizlerde de denediğinde oluyormu.Eğer oluyorsa en güzeli 50-60cm lik bir demir çubuk bul mümkünse galvenizli onu balyozla toprağa çak, aşağıdaki sigorta kutunuzdan yada toprak barası gibi bişey varsa (sarı yeşil olan kablolar topraktır) bağla.Eğer imkan varssa kendi evininizin içindeki sigorta kutuna getirin topraklamayı.amma velakin bu dediklerimi bir elektrikçiye yaptırmanı öneririm.Sarı yeşil kablo bu toprak diyip dokunup orada faz olması sonucu çarpılan adam gördüm.

edit:kaçak akım rölesi mutlaka taktırın

jawsap67 tarafından 05/May/13 16:05 tarihinde düzenlenmiştir

Düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackdeath
    blackdeath's avatar
    Erkek

hocam senin telefon bataryan priz içerisindeki topraklama demirine teması yoktur.  bu yüzden sarz cihazını taktığında problem çıkmaz ama söyle bir sıkıntın olabilir. notr ve topraklama hattını kısa devre yaptılar ise ve ev içerisinde aşırı yük çeken cihazlar aynı anda kullanılmaya başladığında nort üzerindeki enerji giderek artar kontrol kalemi ile bile baktıgında kontrol kaleminin normalde notr ıle tems ettiğinde ışığı yanmaz ama üzerinde aşırı yük varsa bu sebepten kontrol kalemi üzerindeki ışık yanmaya başlar. 

çözüm en iyi şekliyle topraklama hattının düzgün olup olmadığıdır.  nötr ve topraklama bağlantısının kısa devre yapılıp yapılmadığıdır. şöyle kesin olrak anlayabilirsin. 

avometre denen amper volt ve omaj ölçümü yapan ölçü aleti ile ses ( bazır ) kısmına getirip iki probu biri nötr deliğine biri topraklama demirine temas ettirip çıkan ses cızırtılı ise notr ve topraklama hatalrı bir birinden ayrı demektir. eğer direk olarak cızırtı yapmadan ötüyorsa o zaman notr ve topraklama arasında kısa devre vardır.

elektrikten anlamıyorsan sakın tesisatını kendin yapmaya çalışma elektrik tehlikelidir. en küçük hatayı canınla ödeyebilirsin. 

agzıyla içmesini bilmeyenlere yeni rakıdan bir yenilik 35lik yenifitil. ışığa kadar götürür.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    blackdeath bunu yazdı

hocam senin telefon bataryan priz içerisindeki topraklama demirine teması yoktur.  bu yüzden sarz cihazını taktığında problem çıkmaz ama söyle bir sıkıntın olabilir. notr ve topraklama hattını kısa devre yaptılar ise ve ev içerisinde aşırı yük çeken cihazlar aynı anda kullanılmaya başladığında nort üzerindeki enerji giderek artar kontrol kalemi ile bile baktıgında kontrol kaleminin normalde notr ıle tems ettiğinde ışığı yanmaz ama üzerinde aşırı yük varsa bu sebepten kontrol kalemi üzerindeki ışık yanmaya başlar. 

çözüm en iyi şekliyle topraklama hattının düzgün olup olmadığıdır.  nötr ve topraklama bağlantısının kısa devre yapılıp yapılmadığıdır. şöyle kesin olrak anlayabilirsin. 

avometre denen amper volt ve omaj ölçümü yapan ölçü aleti ile ses ( bazır ) kısmına getirip iki probu biri nötr deliğine biri topraklama demirine temas ettirip çıkan ses cızırtılı ise notr ve topraklama hatalrı bir birinden ayrı demektir. eğer direk olarak cızırtı yapmadan ötüyorsa o zaman notr ve topraklama arasında kısa devre vardır.

elektrikten anlamıyorsan sakın tesisatını kendin yapmaya çalışma elektrik tehlikelidir. en küçük hatayı canınla ödeyebilirsin. 

Tesisattaki toplam yükü azaltmak için sadece iki odanın prizine bağlı olanlar hariç tüm şalterleri indirdim, durum değişmedi. Zaten son dönemde eve bağlanan yeni bir cihaz yok. Bu sorun neden oluştu bilemiyorum.

Topraklama hattının nötr'e bağlandığını sanmıyorum çünkü kaçak durumunda akım kesici görevini yerine getiriyor. O dangalak adi multimetreyi prize deydirmek gibi bir hata yapmam, kimse de yapmasın (o çapta prob, faza dokununca en iyi ihtimalle haşlanacaktır) :)

Son olarak binanın müşterek hattındaki durumu kontrol edeceğim. O zamana kadar geçici bir çözüm gerekli.

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 4037 Toplam Mesaj: 11