folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrik İşinden Anlayan Var Mı? Akım Koruma Gerilim Koruma

Elektrik İşinden Anlayan Var Mı? Akım Koruma Gerilim Koruma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Merhabalar, Eve 27kw lık bir kombi taktırıyoruz, kırsal bir yerde yaşıyoruz özellikle yazları çok elektirk gidip gelmesi oluyor. Milletin televizyonu başta olmak ğzere çok cihazı yanar. Aklıma bir şey takıldı bunu sormak istiyorum.

Şimdi ben Saatin başına ana kesici sigorta, sonrasında yanına 63 amper akım koruma, yangın koruma ve grup sigorta takıtıracağım. Bunlara ek  cihazın kullanım klavuzunda yanına 30ma kaçak akım rölesi takılmasını istiyor, onu da taktıracağım.  soru 1 sizce ayrıca cihaza tekrar bir akım koruma ya da sigorta takılmalı mı?

soru 2 bir de ben bu akım koruma ve gerilim koruma ve sigorta farklarını tam anlayamadım. Akım koruma voltaj dalglanmalarından da korur mu ya da ana sigorta?

Sigorta ve amper korumanın farkını anlayamadım ben, Ben akım koruma taktırdığımda bu o amperin üstüne çıktığında koruma sağlıyormuş, voltaj dalgalanmalarında işe yaramıyormuş, ben neden hem amper koruma hem sigorta taktırdığımda hala voltaj dalgalanmasında işe yaramıyor anlamadım. sigorta ve amper korumanın farkı ne?

soru 3 Voltaj dalgalanmaları için de ayrıca voltaj koruma taktırmak istiyorum bu yüzden, elektirkçi gerek yok o nu tedaş hallediyor diyolar, ama neden gerek yok? gerek yoksa milletin makinaları aper koruma olmadığından mı yanıyor?

soru 4 Bir de sizce evin ana girişine saatin oraya voltaj koruma taktırmalımıyım bunca şey taktırdığım halde üstüne

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek

Elektronik cihazları korumak amacıyla bina girişine regülatör koyman en mantıklısı. biraz tuzlu olur ama evdeki kullandığın tüm cihazların toplam gücünü hesap ederek koyarsan uzun süre sağlıkla kullanırsın. girişe koyduğun sigortalar sadece kısa devre anında veya toprağa elektrik kaçağı olduğunda devreyi kesecektir. senin ihtiyacın olan girişe regülatör koymak.

https://www.hepsiburada.com/baysallar-mikro-islemcili-kombi-voltaj-regulatoru-500-va-pm-bdvail5312y

ya da buradaki gibi cihaz alıp kullanacak olduğun cihazlar öncesinde bunu sisteme takmak.

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    ehlikeyif bunu yazdı

Elektronik cihazları korumak amacıyla bina girişine regülatör koyman en mantıklısı. biraz tuzlu olur ama evdeki kullandığın tüm cihazların toplam gücünü hesap ederek koyarsan uzun süre sağlıkla kullanırsın. girişe koyduğun sigortalar sadece kısa devre anında veya toprağa elektrik kaçağı olduğunda devreyi kesecektir. senin ihtiyacın olan girişe regülatör koymak.

https://www.hepsiburada.com/baysallar-mikro-islemcili-kombi-voltaj-regulatoru-500-va-pm-bdvail5312y

ya da buradaki gibi cihaz alıp kullanacak olduğun cihazlar öncesinde bunu sisteme takmak.

27kw 80amper için regülatör sorduk 60 bin tl den başlıyorlar, ups gibi birşey de olursa 250bin tl yi buluyor, bu voltaş rolesi işe yaramaz mı?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Sanırım ups burda da işe yarar .

Yüksek akımda korur . Düşükse korur 

Kısa süreliğine de çalıştırır.  

Mesela aynısı TV + modem + laptop içinde tek ups uzatma kablo ile kullanılabilir .

Maksat koruma.  Uzun süre çalıştırma olmazsa  ucuza gelir

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı
    ehlikeyif bunu yazdı

27kw 80amper için regülatör sorduk 60 bin tl den başlıyorlar, ups gibi birşey de olursa 250bin tl yi buluyor, bu voltaş rolesi işe yaramaz mı?

Hocam senin kombinin doğalgaz enerjisi 27kw. Kombi aktif olarak sadece devirdaim motoru ve üzerindeki anakart enerji harcıyor. toplasan 1 amper etmez bile. 

Evin girişine, kaçak akım rölesinden sonra trimbox tak. nötr koparsa içindeki varistör toprak ile kısa devre olur başındaki otomatik sigortaları attırır. 

Birde digital akım gerilim sınırlayıcılar var. 63 amper olanından al tak. bu ikisi senin işini görür. 

https://tr.aliexpress.com/item/1005001387947285.html

100 amper yada 63 amper alabilirsin

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Selam Hocam,

Daha önce bu konuda yine uzun uzun yazmıştım bir entry de. Öncelike kombin 27kw total ısıl enerjisidir. Elektrikten 27kw (27.000 watt) çekmez/çekemez.

En başta lokasyonda elektrik dalgalanma problemleri varsa, ki kırsalda trafoya uzak lokasyonlarda olur genelde, evine taktıracağın hiçbir sigorta, koruma bunu engellemez. Senin ev kullanım kapasitene göre regülator veya ups şart.

soru 1 sizce ayrıca cihaza tekrar bir akım koruma ya da sigorta takılmalı mı?

Akım koruma dediğin şey, normal otomatik sigortadır. Mesela 16A bir sigorta taktın. Eğer üzerinden daha fazla akım geçerse veya kısa devre olursa atar. Akımla çalışır, gerilimi sallamaz.

soru 2 bir de ben bu akım koruma ve gerilim koruma ve sigorta farklarını tam anlayamadım. Akım koruma voltaj dalglanmalarından da korur mu ya da ana sigorta?

Akım koruma üstte anlattım. Gerilim koruma dediğinde aslında bir varistor. Genel voltajın üst limitine bakar. Mesela; şebeke voltajı 200-240 v aralığında. Gerilim(=voltaj) koruma sigortası nın üst limiti 250 volt diyelim. Voltaj 250 üstüne çıkarsa devreye girer ve atar, 80-90v düşse birşey olmaz. üst limite bakar ve sadece gerilimi kontrol eder. (Yıldırım için ayrı, o parafodr diyoruz)
    Yani gerilim dalgalanmasında hiçbir etkisi, katkısı yoktur.

Kaçak akım rölesi zaten zorunlu, bu röle seni elektrik çarpmalarına ve kısa devreye karşı korur, cihazlarını korumaz yine.

Normalde çoğu elektronik cihazin power ünitesi smps olarak tasarlanır ve 120-240v aralığında çalışır. Gerilim düşmesinden dolayı yanmaz, yüksekliğinden dolayı yanar. Kısaca tv'ler bile yanıyorsa durum vahim, ani olarak voltaj 240v üstüne çıkıyor olabilir. Gerilim koruma veya trimbox tarzı birşey iyi olur. sorunlarını çözmez ama cihazların yanmaz.

cukurova tarafından 13/Şub/24 01:32 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Çok teşekkürler cevaplar için, kusura bakmayın özellikle belirtmemişim, elektirkli kombi taktırıyoruz 27kw 40 ampelik, yani yakıt olarak elektirk kullanıyor, ECA Arceus

şimdi son olaraki bu voltaj koruma rölesi taktırdığımda işim çözülür mü yoksa, yani eve 220 cihaza da 400v lik bir voltaj koruma taktırsam diyorum, çünkü ups regülatör felan bunlar çok pahalı ve çok büyükler

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

27 Kw yüksek bir güç ortalama bir dairenin talep gücü 10kw sağlam fatura ödersinizi neyse koruma için bir adet faz koruma rolesi kontaktör ve zaman rolesi öneririm dalgalanma anında keser ve enerji normale binene kadar süre verilip koruma sağlanır ups yada regülatör pahalıya maal olur.

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
Toplam Hit: 510 Toplam Mesaj: 9
elektirik tedaş elektrik devre temelleri