folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Elektronik Cihazların Yıldırım Ve Akım Koruması İçin Donanım ?

Elektronik Cihazların Yıldırım Ve Akım Koruması İçin Donanım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

@zalimadam

hocam ben de tam artık direkt paratonere mi yönelsem diye düşünüyordum sanırım en mantıklısı bu bi bakayım paratoner fiyatlarına, neye dikkat etmek gerektiğie, özelliklerine vs..

edit: ama işte eve gelen hatta uzaklarda bi yerden düşen yıldırım olunca da bu paratoner anlamsız kalıyor benim anladığım en güzel yol varsa para tabii paratoner + parafudr oluyor sanırım. Ulan ne detaylar öğrendim şu işi araştırıp ya :D

paratoner ile parafudr tamamen farklı yapıda olan cihazlar.

paratoner sadece bina çatısına yada yakınındaki elektrik direğine düşecek olan yıldırımı toprağa ileten bakırdan basit demir çubuk ve ona bağlı kalın toprağa giden kablo. camiilerde büyük binalarda görmüşsündür uzun bir çubuk ucunda sivri bakır demirler var yıldırımı üstüne çeksin diye.

parafudr ise tip1 tip 2 tip3 olarak ayrılıyor.

bunlar evine gelen yüksek gerilimlerde belirleri yerlerde var zaten. trafo giriş çıkışlarında filan. eve gelen hatta bi yerde yıldırım düşerse parafudr oluyor çoğu yüksek gerilim hatlarının belrili yerlerinde.

yıldırım vurduğu anda mahalleyi yok ederdi yoksa. asıl sıkıntı parafudr bağlı olmayan apartman yakınında bulunan son direkte.

evin içine takılan da var bina girişine takılanda. var. evet özellikle yıldırım için üretilmiş cihazlardır. sigorta ktusuna bağlanır ve sigortaya çok benzer.

ne ilginçtirki ne takanı gördüm nede duydum. sadece sağlam projesi olan yerlerde kullanılıyor bu aletler.

çalışma mantığıda şöyle: yıldırım vurduğu anda faz ile nötrü kısa devre ettirip akımın topraklamaya gitmesini sağlıyor.

yani yüksek akımı evin içine girmeden topraklamaya yönlendirmeye çalışıyor. bu durumda tabiki evin ve binanın sigortaları mutlaka atıyor.

bu cihazın çalışması için kalın topraklamaya ihyaci var. ama bu işi yapan firmalar nasıl uyguluyor bilmiyorum. sorup öğrenmek lazım.

ya eve kalın topraklama çekiyorlar kalvuz ile yada mevcut topraklamayı güçlendiriyorlardır. 

Toplam Hit: 1007 Toplam Mesaj: 32
elektronik akım düşürücü beyaz eşya yıldırım priz