folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Elektronik Devre Projesi Yapmam Gerekiyormuş.

Elektronik Devre Projesi Yapmam Gerekiyormuş.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek

Merhaba hacılar,hocalar,üstadlar,

Bilgisayar prograramcılığı 2.sınıfım bu dönem okul biticek dengesiz bir hocamız var adam bizden böyle bir proje istiyor devreyi felan biz çizicekmişiz felan da yardım alabilirmişiz, ulan sanki devreyle ilgili gram bişey gördük adamın dediği şey beni kızdırdı biraz konuştum hocayla adam yapmazsanız geçemezsiniz felan dedi durum bundan ibaret hocalar.

Şimdi benim hiçbir elektrik/elektronik bilgim olmadı halde bi proje yapmam gerekiyor ve sınıfta yok çizgi izleyen robot yok laserle bişiler ileticeklermiş çok uçuk fikirler geldi ama yapılacağını sanmıorum yada bana çok zor geliyor. Ucuz ve Pek karmaşık olmayan bir kaç proje söylüyebilirmisiniz acaba ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

PWM yöntemi ve sıcaklık ölçer kullanarak hava sıcaklığına göre hızlı ya da yavaş dönen bir vantilatör olabilir. Aklıma daha kolay bir şey gelmiyor:)

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

PWM yöntemi ve sıcaklık ölçer kullanarak hava sıcaklığına göre hızlı ya da yavaş dönen bir vantilatör olabilir. Aklıma daha kolay bir şey gelmiyor:)

hacım kulağa çok hoş geliyor nasıl yapabilirim kaynak felan bulabilirmiyiz :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

her üniversitede var hocam o bende aynı bölümü okudum 

bizde de vardı o ödev ve elektronikte görmüştük (sizde elbet görmüssünüzdür.)

çizgi izleyen robot lazerle müzik iletimi filan hikaye onlar , hazırıda zibille var zaten.

o ödevi sınıfın %90 ı hazır alır benim gibi alamayan eliyle yapar :)

fazla kasma o yüzden yok devre çizicez yok edicez filan. 

http://www.robotiksistem.com/cizgi_izleyen_robot_yapimi.html

malzemesinde filan bişi yok 2 günde yaparsınız hiç bişi bilmiyosanız.

http://www.leyladansonra.com/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

her üniversitede var hocam o bende aynı bölümü okudum 

bizde de vardı o ödev ve elektronikte görmüştük (sizde elbet görmüssünüzdür.)

çizgi izleyen robot lazerle müzik iletimi filan hikaye onlar , hazırıda zibille var zaten.

o ödevi sınıfın %90 ı hazır alır benim gibi alamayan eliyle yapar :)

fazla kasma o yüzden yok devre çizicez yok edicez filan. 

http://www.robotiksistem.com/cizgi_izleyen_robot_yapimi.html

malzemesinde filan bişi yok 2 günde yaparsınız hiç bişi bilmiyosanız.

hocam emin olabilirsin ya hiç bişi öğretmediler binary sistemi lojik kapılar felan bunlar yani adam ole istemio işte devreyi felan kendimiz çizip yapıcakmışız 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

yeniharman ın fikirleriyle yola çıkma çakılıp kalırsın :)

madem hiç bilgin yok bu işlere hiç girme. basit olarak bilgisayar kontrollü (seri-paralel  port) yürüyen ışık devresi ya da belirli çıkışları aktif yapan bir devre yapabilrisin. çıkıştan kastım otomasyon sistemi olabilir.. 

daha basit örnek vereyim.. 

5 tane çıkışın olduğunu düşün. bu çıkışlara röle bağlıyorsun ve röle nin çıkışına da lamba.. ya da elektrik ile çalışan herhangi bir şey.. bilgisayardan

ilgili cihazı aktif yapma butonuna basıyorsun ve seri-paralel port aracılığı ile bağlı olan röle atıyor ve ilgili elektronik cihaz çalışıyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

yeniharman ın fikirleriyle yola çıkma çakılıp kalırsın :)

madem hiç bilgin yok bu işlere hiç girme. basit olarak bilgisayar kontrollü (seri-paralel  port) yürüyen ışık devresi ya da belirli çıkışları aktif yapan bir devre yapabilrisin. çıkıştan kastım otomasyon sistemi olabilir.. 

daha basit örnek vereyim.. 

5 tane çıkışın olduğunu düşün. bu çıkışlara röle bağlıyorsun ve röle nin çıkışına da lamba.. ya da elektrik ile çalışan herhangi bir şey.. bilgisayardan

ilgili cihazı aktif yapma butonuna basıyorsun ve seri-paralel port aracılığı ile bağlı olan röle atıyor ve ilgili elektronik cihaz çalışıyor

hocam eyvallah ama buda olmaz adam basit şeyler istemiyormuş son sene deli edicekler ya :d ve bu kavramlar felan bana okadar uzak ki yani acayip hiç bilmiyorum cidden :) röle felan değil şu robot konusu :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

şehir ? 

http://www.leyladansonra.com/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Kazekage bunu yazdı

hocam eyvallah ama buda olmaz adam basit şeyler istemiyormuş son sene deli edicekler ya :d ve bu kavramlar felan bana okadar uzak ki yani acayip hiç bilmiyorum cidden :) röle felan değil şu robot konusu :D

basit mi ? hocam hiç elektronik bilmeyen adam için basit bir şey olur mu bu :) tamam belki paralel port için biraz basit olabilir ancak seri port için

işler biraz daha farklı. seri gelen bilgiyi ya bir mikrodenetleyici vasıtasıyla işlemesi lazım ya da paralele çevirmesi gerek.. hoca yine de söyle.. robot

olayları biraz kasar çünkü bu işin bir de mekanik kısmı var. + pic programlama ile uğraşacaksınız.. baya kallavi işler bunlar. yeniharman ın dediğinde

de pic var. ancak o devre için bilgisayarın bir anlamı yok belki sıcaklığı alırsın sadece.. pwm i mikrodenetleyicide kullanacaksınız ama o da elektronik

ağırlıklı bir proje olmuş olacak

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

şehir ? 

bilecik üniversitesi hocam bilecikte yaşıyorum. istanbulda oturuyorum normalde 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Kazekage bunu yazdı

basit mi ? hocam hiç elektronik bilmeyen adam için basit bir şey olur mu bu :) tamam belki paralel port için biraz basit olabilir ancak seri port için

işler biraz daha farklı. seri gelen bilgiyi ya bir mikrodenetleyici vasıtasıyla işlemesi lazım ya da paralele çevirmesi gerek.. hoca yine de söyle.. robot

olayları biraz kasar çünkü bu işin bir de mekanik kısmı var. + pic programlama ile uğraşacaksınız.. baya kallavi işler bunlar. yeniharman ın dediğinde

de pic var. ancak o devre için bilgisayarın bir anlamı yok belki sıcaklığı alırsın sadece.. pwm i mikrodenetleyicide kullanacaksınız ama o da elektronik

ağırlıklı bir proje olmuş olacak

üstad sorun bana basit gelmesi değil hocaya basit gelmesi :D yoksa ben flip flop led aydınlatma yapıp götürürüm ondan adam siz bulun dio eger ben verirsem hem pahalı hemde zor bişey olur dio :)

Toplam Hit: 1621 Toplam Mesaj: 11