folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Elektronik Devreler Dersi Final Sorusu

Elektronik Devreler Dersi Final Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Zenere kadar tüm akımlar Ib1 cinsinden yazılabilir.. Soru aşırı kolay.

Tek 'zaman alıcı ' şey zener gerilim aşılmış ise aynı gerilim yolunu ikinci kez hesaplamak o da 5 dk.

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

bölüm ne hocam

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    eengineer bunu yazdı

bölüm ne hocam

Ben mi? Mak müh..25yıl

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    istnbullu bunu yazdı

Iz akımını aralık olarak istemediği için 7V olarak aldım.Çıkan sonuç:4.4mA Bir diğer durumda VE gerilimi 14.36V olarak hesapladığım için öyle aldım.

Zener olduğunda ilkin Zener gerilim aşılamamış gibi Ib1 ve Ie1 akımları   hesap edilip , zenerin aşılıp aşılmadığına bakman gerekmiyor mu? 

Aşılmış ise 7V ters pil koyuyorsun zener yerine..

Akımı yeniden hesaplıyorsun

Yanılıyor muyum?...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cicosz
    cicosz's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    istnbullu bunu yazdı

Iz akımını aralık olarak istemediği için 7V olarak aldım.Çıkan sonuç:4.4mA Bir diğer durumda VE gerilimi 14.36V olarak hesapladığım için öyle aldım.

Zener olduğunda ilkin Zener gerilim aşılamamış gibi Ib1 ve Ie1 akımları   hesap edilip , zenerin aşılıp aşılmadığına bakman gerekmiyor mu? 

Yanılıyor muyum?...

@istnbullu aralık muhabbetinden değil minimum akım için zenerdeki maksimum gerilim kullanılabilir. Oradan da (48-1-7)/100 yaparak Ib1 bulunabilir. O da 11 ile çarpılıp Ie1, 10 ile çarpılıp Ic1 bulunabilir. Ic1 de Ib2 ye eşit olduğundan ordan da 2 katın akımları hesaplanabilir. Ie1 ile emiter bacağındaki dirençleri çarparsa bir Ve1test değeri bulunabilir. Ve1test =>7 ise Ve1=7, değilse Ve1=Ve1test olur.  

Ib1=0,4

Ie1=4,4

Ic1=Ib2=4

Ve1test=4.4*4.7=20,68 > 7, Ve1=7

Vc1=48-(1*Ib2)=48-4=44

Vce1=Vc1-Ve1=44-7=37

Vc2=2,5 + Ic2*Rc2, Ve2=48 Vce2=Vc2-Ve2 pratik olsun diye bu aşamayı ilgilenen arkadaşlara bırakıyorum.

Iz=Ie1-(7/4,7)

Iz=4,4-1,49=2,91

Pt=P1+P2+Pz+Pled gibi ayrı ayrı hesaplanabilir.

Ya da Pt=48(Ib1+Ie2) şeklinde de hesaplanabilir.

Not: Rakamsal hatalar olabilir, mobilden yazmak harbi sıkıntı.

cicosz tarafından 25/Haz/20 09:44 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    istnbullu
    istnbullu's avatar
    Erkek
    cicosz bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı
    istnbullu bunu yazdı

Yanılıyor muyum?...

@istnbullu aralık muhabbetinden değil minimum akım için zenerdeki maksimum gerilim kullanılabilir. Oradan da (48-1-7)/100 yaparak Ib1 bulunabilir. O da 11 ile çarpılıp Ie1, 10 ile çarpılıp Ic1 bulunabilir. Ic1 de Ib2 ye eşit olduğundan ordan da 2 katın akımları hesaplanabilir. Ie1 ile emiter bacağındaki dirençleri çarparsa bir Ve1test değeri bulunabilir. Ve1test =>7 ise Ve1=7, değilse Ve1=Ve1test olur.  

Ib1=0,4

Ie1=4,4

Ic1=Ib2=4

Ve1test=4.4*4.7=20,68 > 7, Ve1=7

Vc1=48-(1*Ib2)=48-4=44

Vce1=Vc1-Ve1=44-7=37

Vc2=2,5 + Ic2*Rc2, Ve2=48 Vce2=Vc2-Ve2 pratik olsun diye bu aşamayı ilgilenen arkadaşlara bırakıyorum.

Iz=Ie1-(7/4,7)

Iz=4,4-1,49=2,91

Pt=P1+P2+Pz+Pled gibi ayrı ayrı hesaplanabilir.

Ya da Pt=48(Ib1+Ie2) şeklinde de hesaplanabilir.

Not: Rakamsal hatalar olabilir, mobilden yazmak harbi sıkıntı.

Anlamadığım bazı yerler olsa da genel anlamda  konuyu güzel açıklamışsın.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

https://www.dosya.tc/server29/p2iqun/TRAN_20200626_1.jpg.html

https://www.dosya.tc/server29/p2iqun/TRAN_20200626_2.jpg.html

https://www.dosya.tc/server29/p2iqun/TRAN_20200626_3.jpg.html

Arkadaşlar bir bakın bakalım

ltcelik tarafından 26/Haz/20 20:25 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2547 Toplam Mesaj: 18
elektronik final led devreler transistör zener soru diyot