folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektronik Sorusu: Şu Kondansatörden Nereden Bulurum ?

Elektronik Sorusu: Şu Kondansatörden Nereden Bulurum ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

İst Anadolu yakasında yapan pendikde cumhur elektronik Kartal'da Muratlar otomasyona git kartı al değişmesi gerekenleri onlarda soyler

sunyy2003 tarafından 06/Eyl/19 00:09 tarihinde düzenlenmiştir

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

O nasıl yaprak kondansatör yada kapasitor, Bildiğin siyah küp şeker gibi görünüyor. kondansatör olduğundan emin miyiz?

- + işaretlerinin arasında değişik birşey yazıyor. ER mi EB mi nedir. 

Birde kartın altına baksana kaç bacaklı 2li mi 3lü mu gibisinden.  belki başka birşeydir. 

Gördüğüm kadarıyla kartın üzerinde Elemanların Sembolleri beyaz renkle çizilmiş. Ama ben tam göremedim. Bu megep'in basit elektrik-elektronik belgelerinde (in pdf), elemanı tanımlamak için bu sembolleri farklı gösterebiliyorlar farklı coğrafyalarda( Eu. usa .chn).  tanımlamak için iyi bir yol. 

RitmFarbRacourci tarafından 06/Eyl/19 01:15 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

https://tr.aliexpress.com/item/1613000499.html

sanırım aradıgın bu ama bunun yerine

https://www.direnc.net/01f-55v-kondansator-pil-9819

bunu kullanabilirsn.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

O kondansatörün yerine bakılırsa işlemcinin hemen yanında duruyor. İşlemcinin diğer tarafında 3 bacaklı rezonatör var. Çaprazında da frekansı muhtemelen 32.768 kHz olan kristal var.

Yani 3 bacaklı mavi rezonatör işlemcinin kendi programını çalistirebilmesi için frekans uretiyor, diğer kristal de bağımsız olarak saatin hatasız islemesi için frekans üretiyor.

O gördüğün kondansatör de elektrik kesildiğinde işlemcinin durmayıp saati ve/veya tarihi doğru işlemesi için konulmuş bir alet, yani bir bios pili görevi görüyor.

O parçanın bozulduğundan eminsen dilersen oraya 5v herhangi bir DC güç kaynağı baglayabilirsin. Ama üretici en mantıklı olanı yapıp kondansatör koymuş. Dilersen sen de 5v Luk 0.1 farad üzeri(genelde 1 farad daha çok bulunur) başka bir kondansatör takabilirsin. Tabii sen de haklı olarak şekline takilmissin

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    antivir-US bunu yazdı

O kondansatörün yerine bakılırsa işlemcinin hemen yanında duruyor. İşlemcinin diğer tarafında 3 bacaklı rezonatör var. Çaprazında da frekansı muhtemelen 32.768 kHz olan kristal var.

Yani 3 bacaklı mavi rezonatör işlemcinin kendi programını çalistirebilmesi için frekans uretiyor, diğer kristal de bağımsız olarak saatin hatasız islemesi için frekans üretiyor.

O gördüğün kondansatör de elektrik kesildiğinde işlemcinin durmayıp saati ve/veya tarihi doğru işlemesi için konulmuş bir alet, yani bir bios pili görevi görüyor.

O parçanın bozulduğundan eminsen dilersen oraya 5v herhangi bir DC güç kaynağı baglayabilirsin. Ama üretici en mantıklı olanı yapıp kondansatör koymuş. Dilersen sen de 5v Luk 0.1 farad üzeri(genelde 1 farad daha çok bulunur) başka bir kondansatör takabilirsin. Tabii sen de haklı olarak şekline takilmissin

teşekkür ederim hocam.

test etmek için oraya usb kablosundan 5 volt verip düzelip düzelmeyeceğine bakabilirim doğru mu anladım? eğer 5v verince düzelmezse boşuna değiştirmem sorunu başka yerde ararım. orayı patlak görünce sorun ordadır diye düşünmüştüm

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

http://www.beyinkartitamiri.com/

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    antivir-US bunu yazdı

teşekkür ederim hocam.

test etmek için oraya usb kablosundan 5 volt verip düzelip düzelmeyeceğine bakabilirim doğru mu anladım? eğer 5v verince düzelmezse boşuna değiştirmem sorunu başka yerde ararım. orayı patlak görünce sorun ordadır diye düşünmüştüm

Hocam k.bakma gececi çalıştığım için anca gördüm mesajı.

Bence ilk işin kondansatörü söküp sağlamlık kontrolü yapmak olmalı. Kondansatör şarj tutuyor mu? Birkaç saniye 3v ile besleyip bacaklara LED temas ettir, LED uzun süre yanması lazım(5v ledi bozar direnç kullanman gerekir)

2.yol- parçayı söktükten sonra o bacaklara kaç volt geliyorsa(işlemci belki de 3.3v ile çalışıyor olabilir, 5v verirsen belki de bozulabilir, yukarıda yazdigimi uykuluyken Yazmıştım) o pinlerden yönüne de dikkat ederek o voltajı harici olarak vermeyi dene(pil veya batarya ile verirsen daha sağlıklı olur, diğer beslemeler parazitli ise işlemci sapitabilir, arızayı cozemeyebilirsin)

O tip kondansatörler normalde voltaj iniş çıkışları yaşamazlar ve de kolay bozulmalar aslında, umarım başka arıza yoktur cihazda. Yoksa bu arıza çok basit bir arıza. Cihazın prizde iken normal çalışması ve fişten bir süre çekilip takılınca arızaya geçmesi lazım eğer o parça bozuksa. Arıza bu sekildeyse o zaman o kondansatör bozuk demektir, aynı PC lerde saat ve tarihin PC kapatılınca sapitması gibi

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
Toplam Hit: 1921 Toplam Mesaj: 18
elektronik